Multifunkční nosiče nářadí pro práci nejen v zimě

Technika s možností celoročního použití se stala základem vozového parku prakticky u všech správců veřejných prostranství, komunikací a chodníků. Požadavek na co nejširší použití komunálních vozidel využívaných pro činnosti s tím spojené vychází z přírodních podmínek, postupného střídání čtyř ročních období, které přinášejí odlišné klimatické podmínky a s tím spojené různorodé práce.

U vozidel pro údržbu komunikací se používá několik koncepcí nosičů výměnných nástaveb postavených na bázi komunálních nákladních vozů (obvykle s pohonem 4 × 4).

Technika, která nezklame

Eventualitou je nabídka speciálních nosičů výměnných nástaveb, které jsou dále vybavené i pro speciální práce jako například pro zimní údržbu - odklízení sněhu, posyp vozovek či v příznivě klimatickém období také jejich opravy. Při zimní údržbě jsou tyto speciální nosiče obvykle osazené nástavbami v podobě pluhu a sypače.

Mezi významné víceúčelové nosiče výměnných nástaveb, které se používají pro celoroční údržbu komunikací, a synonymem pro univerzálnost, profesionalitu, provozní a ekonomickou výhodnost jednotlivých koncepcí se v posledním období stávají vozidla značek Bonetti (foto) a Piaggio. Nejsou pouze nákladními vozy, ale nabízejí originální propracovanou koncepci i systém výměny pracovních nástaveb.

Koncepce poskytuje mnoho výjimečných vlastností a technických řešení, která umožňují provozovatelům v obtížných podmínkách údržby zajistit v zimním období na zcela profesionální úrovni široké spektrum služeb počínaje zimní údržbou s pluhem, sypačem, zkrápění solankou, mechanické čištění komunikací pomocí kartáčů, až po transport materiálů na korbě nebo na přívěsu, popřípadě vykonávání speciálních prací, při nichž se využívají specifické vlastnosti podvozku jako technologického celku nebo mohou posloužit pro přepravu materiálu v těžko dostupném zimním terénu.

Dvě možnosti volby

Jednou z možností je malé užitkové vozidlo Piaggio, u něhož zaujmou parametry: celková šířka 1,5 m, délka 3,5 m a hmotnost nepřesahující 1700-2200 kg. Větší a výkonnější vůz je Bonetti FX100 4 x 4 s možností volby celkové hmotnosti 3,5 nebo 5,5 tuny. Můžete ho mít v kategorii pracovní stroj, což je ekonomicky velmi zajímavá varianta. S šířkou pouhých 1,65 m a výškou 2,1 m se Bonetti vejde i do úzkých průjezdů. Technické parametry jej řadí k nejsilnějším užitkovým vozům s pohonem 4 x 4 ve své kategorii.

Společným vývojem vozidel a nástaveb byl vytvořený okruh kvalifikovaných dodavatelů jednotlivých pracovních nástaveb a příslušenství, které jsou bez dalších úprav použitelné na nosiči. Propojení může být výměnné nebo pevně montované – vždy na nejvyšší možné kvalitativní úrovni při použití standardních sériově dodávaných prvků.

Foto archiv/I-Tec Czech

(Článek vyšel v Komunální technice 11/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down