Široká nabídka techniky nejenom pro práci v náročných podmínkách

Města, obce ale i servisní firmy, které se zabývají údržbou obtížných a členitých ploch jako jsou svahy v okolí silnic, chodníků, cyklostezek, solárních parků, vodních toků, nádrží a dalších lokalit často uvažují o nejvhodnějším způsobu jejich úpravy, a především o tom, jaká technika by pro ně byla ta nejvhodnější.

O tomto tématu a dalších záležitostech týkajících se údržby těchto míst jsme hovořili s obchodním manažerem firmy Unikont Group s. r. o. Michaelem Krajcrem.

S jakými problémy spojenými s údržbou náročných a svažitých ploch se vaši klienti nejčastěji potýkají?

Všude kolem nám je spousta prostor a pozemků, které jsou různorodé a složité na údržbu v závislosti na jejich přístupnosti, sklonu nebo i na pracovních silách, které mají naši zákazníci k dispozici. Další a neméně důležité je hledisko, kolikrát ročně budete chtít tyto prostory udržovat. V tomto ohledu je potřeba umět vybrat techniku, která je na plnění těchto specifických požadavků nejvhodnější. Jak říkáme zákazníkům – každý prostor je jiný a my vám ukazujeme cestu. Samozřejmě to není jediné řešení. Budoucí uživatel strojů se musí ve finále rozhodnout sám, jestli je naše technika vhodná právě pro něj.

Bavíme se o výběru techniky. Zaměřme se právě na údržbu svahů v okolí komunikací.

Samozřejmě pohyb kolem svahů podél silnic a cest je každodenní součástí našeho života a nám velmi záleží na tom, aby lidé, kteří budou tyto prostory udržovat, měli práci maximálně usnadněnou. Proto pro údržbu lokalit se sklonem až 55° našim zákazníků doporučujeme stroje od německé společnosti AS-Motor. Vhodná je zejména novinka v sortimentu, a to pásový cepový mulčovač AS 1000 Ovis RC. Tento stroj s šířkou záběru jeden metr jednoduše a rychle tyto prostory upravuje, a to dokonce i když se pozemky udržují jednou za rok. I přes svou na nosič s pásovým podvozkem nízkou hmotnost si Ovis dobře poradí také s náletovými dřevinami do průměru zhruba tří centimetrů, ale i keři, vysokou trávou až do jednoho a půl metru a další bujnou vegetací. Protože se jedná o nosič nářadí s dálkovým ovládáním, je jeho obsluha v náročném terénu jednoduší a příjemnější, a to i z pohledu toho, že na svazích se sklonem přes 30° není úplně jednoduché sedět na stroji ovládaném volantem z pozice řidiče.

Jaké další stroje pro údržbu zeleně v okolí silnic nebo vodních ploch nabízíte?

V portfoliu společnosti AS-Motor najdeme celou škálu techniky pro tyto účely. Tento výrobce se specializuje na stroje do náročných podmínek a už přes 60 let je vyvíjí a vyrábí v malém městě Buehlertann v centru Německa. Unikátem na trhu je například traktorová sekačka AS 940 Sherpa 4WD RC, kterou můžete ovládat z pozice řidiče volantem a když už k tomu podmínky nejsou nebo je to už pro obsluhu na sedačce nepříjemné až nebezpečné, tak ji jednoduchým úkonem, přesunutím páky na krytu, převedete do módu sekačky s dálkovým ovládáním. Tím tento jedinečný stroj posunete do údržby jinak skoro až nepřístupných míst, kam byste se s traktorovou sekačkou vůbec nedostali. Spojení až neskutečných vlastností ikonického stroje AS-Motor Sherpy a dálkového ovládání vyústilo do výhod, které ocení každý zákazník. Z další techniky na údržbu opravdu náročného terénu mohu jmenovat AS 1040 YAK, což je traktorová sekačka s cepovým žacím ústrojím, nízko položeným těžištěm a špičkovým motorem Vanguard. A tak bych mohl ještě dlouho pokračovat.

Máte v sortimentu také techniku pro následnou údržbu kolem upravených míst, kde je beton nebo dlažba a je zde potřeba odplevelování?

Také na to společnost AS-Motor ve svém portfoliu myslela. Pro tyto případy zákazníkům doporučujeme stroje AS30 WeedHex nebo AS50 Weedhex, které doslova zametou prostřednictvím lan spletených z ocelových drátů s různými druhy plevele u chodníků, ve dlažbách a dalších prostorech, kde jsou tyto rostliny nežádoucí. Odplevelovače jsou dostupné ve verzích jak se spalovacími motory, tak i s bateriovým pohonem pro bezhlučný a bezemisní provoz.

Kde mohou zájemci najít podrobnosti o těchto a dalších strojích?

Pokud se budou chtít čtenáři Komunální techniky dozvědět více o technice vhodné pro údržbu prostorů podél cest nebo o dalších strojích značky AS-Motor, popřípadě sekačkách Ariens s nulovým poloměrem otáčení, doporučuji jim navštívit stránky www.unikont.cz. V případě, že se budou chtít ujistit, jak tato technika funguje, zajistíme pro ně po dohodě předvedení přímo v konkrétních podmínkách.*

(jak)

Foto archiv/Unikont Group