Nový dálkově řízený mulčovač pro efektivní a bezpečnou údržbu zeleně v náročném prostředí

Mnohdy si to třeba ani neuvědomujeme, ale všude kolem nás jsou spousty velmi členitých ploch – například v okolí dálnic, silnic, cest, železničních koridorů, vodních nádrží a toků, v lesích, objektech solárních parků či v dalších lokalitách, kde je údržba kvůli vysokým nákladům, časové náročnosti nebo v závislosti na nedostatku pracovní síly plánovaná jednou, popřípadě dvakrát za rok.

Novinku pro tyto účely nasazení představuje na českém a slovenském trhu společnost Unikont Group. Jedná se o dálkově řízený pásový mulčovač AS 1000 OVIS RC od známého německého výrobce AS-Motor, který díky jednoduchosti, variabilitě nastavení a cepákovému žacímu ústrojí splňuje přesně tyto požadavky. Na detaily jsme se zeptali obchodního manažera firmy Unikont Group Michaela Krajcra.

Společnost AS-Motor je na našem trhu známá výrobou strojů pro opravdu náročné podmínky, především jednoduchých a bytelných profesionálních mulčovačů. Můžete ji v krátkosti představit?

AS-Motor vyrábí už šedesát let kvalitní profesionální mulčovací sekačky na vysokou trávu, které jsou určené prioritně do náročných podmínek a strmých svahů. Protože ve výrobním závodě v městečku Bühlertann vyvíjí a vyrábí svou veškerou produkci, má díky tomu možnost průběžně aktivně reagovat na aktuální požadavky zákazníků z profesionálního prostředí.

Zaměřme se na techniku pro údržbu členitých a náročných terénů.

Výrobce neustále navazuje na své bohaté zkušenosti s úpravou těchto terénů zejména prostřednictvím modelových řad mulčovacích traktorů Sherpa a YAK, které jsou známé bezproblémovým provozem, bytelností, jednoduchostí a kvalitním německým zpracováním. Tuto žací techniku nabízí AS-Motor v modifikacích 4 x 2, tedy 2WD, nebo 4 x 4, čili 4WD. Pro opravdu náročné terény jsou potom určené stroje 4WD XL na vyvýšeném podvozku.

Při velkých sklonech svahů nemusí být ovládání žací techniky z hlediska komfortu pro sedící obsluhu příjemné. Na bezpečnost provozu nehledě. Pamatuje AS-Motor i na tuto skutečnost?

Samozřejmě i tyto aspekty vzal výrobce na vědomí a pro tyto účely uvedl na trh již před několika lety mulčovací traktor Sherpa 940 4WD RC, který se může ovládat pomocí volantu, ale také díky jednoduchému přepnutí režimu dokonce i pomocí dálkového ovladače. Díky tomuto konstrukčnímu řešení se jedná o unikátní a jedinečný stroj na trhu.

Nabízíte také další dálkově řízené stroje určené na údržbu extrémních svahů?

V minulém roce uvedla společnost AS-Motor na trh novinku v podobě dálkově řízeného pásového svahového mulčovače AS 1000 OVIS RC, která vychází z předešlých bohatých zkušeností s takto ovládanými stroji a z údržby zeleně ve velmi obtížném terénu. Stroj se používá k údržbě strmých svahů za pomoci cepákové žací jednotky, která je roky prověřená například díky úspěšnému modelu AS 1040 YAK. Nový pásový mulčovač má jednoduchou konstrukci s nízkým těžištěm – výška je pouhých 69 centimetrů – a hmotností jen 419 kilogramů. Díky tomu je extrémně šetrný k půdě a dokáže sekat svahy i se sklonem 55°. Spolehlivý motor Briggs & Stratton Vanguard Professional s výkonem 23 koní vyniká bytelnou konstrukcí. Spolu s bezúdržbovými ložisky hřídele, robustními hydromotory z velkosériové výroby a velkoobjemovou palivovou nádrží jsou tyto komponenty zárukou pro dlouhodobou práci v náročném terénu a vysokém i hustém porostu.

Jak je to při náročném provozu s údržbou a dalším servisem?

Stroje AS-Motor se vyrábějí s ohledem na skutečnost, aby sloužily uživatelům po dlouhou dobu k jejich spokojenosti. Proto i nenáročnost servisu byla důležitým faktorem při vývoji této techniky. Přívod studeného vzduchu k pohonnému agregátu a odvod teplého od motoru a převodovek, filtry a kontrola oleje – vše je dobře přístupné bez použití nářadí. Žací ústrojí lze snadno umístit do servisní polohy. Celá sekačka používá pro provoz pouze jeden jednoduchý elektrický svazek. První kontrolní servis je předepsaný po 50, ale další interval následuje až 400 motohodinách – také to hovoří za vše. Dálkově řízená pásová sekačka AS1000 OVIS RC je tak po všech stránkách uzpůsobená pro údržbu zelených ploch v opravdu těžkých podmínkách a náročném terénu.

Je možné si tuto novinku vyzkoušet v praxi?

Pokud budete chtít získat o sekačce AS 1000 Ovis RC nebo o dalších strojích z portfolia výrobce AS-Motor podrobné informace, doporučujeme nejprve navštívit webové stránky společnosti Unikont Group. Budete-li mít zájem ujistit se osobně, jak technika AS-Motor funguje v daných podmínkách, není problém po dohodě zajistit předvedení přímo u zájemce.*

Foto archiv/Unikont Group

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2024)