25.08.2020 | 06:08

Sherpa s Yakem na pastvě u Berounky

Asi 18 kilometrů od Prahy leží Černošice, město se zhruba 7300 obyvateli. V katastru dominují travnaté plochy, o něž je potřeba se řádně postarat. Přijeli jsme si do města na řece Berounce pro podrobnosti a zaměřili se tentokrát právě na údržbu zeleně.

„Máme 14 zaměstnanců a zabýváme se celoroční údržbou Černošic. Navštěvujeme různé předváděcí akce, na nichž sbíráme potřebné informace. V praxi si na nich zkoušíme s obsluhou různé stroje a hledáme inspiraci pro rozšíření našeho parku techniky,“ řekla nám na uvítanou vedoucí odboru technických služeb městského úřadu Černošice Renáta Petelíková.

S dvojicí horalů

Na paškál jsme si vzali dva profesionální mulčovací traktory z produkce německé společnosti AS Motor, které jsou pilíři černošické techniky pro údržbu zeleně. Prvním je větrem ošlehaný a lety praxe prověřený stroj AS 940 Sherpa, který slouží městu téměř pět let. Tím druhým je novinka roku 2018 v podobě mulčeru AS 1040 Yak 4WD, který tady „kroutí“ druhou sezónu. Názvy traktorů odkazují na „horaly“, kteří jsou v obtížném a členitém terénu jako doma. Je tomu skutečně tak? Vyslechli jsme si názory praktiků, kteří tráví za volanty uvedené techniky v sezóně každý den několik hodin. Nejprve ale trocha teorie.

Strojů z rodiny Sherpa je celkem pět včetně jednoho unikátu s možností volby dálkového nebo manuálního ovládání. Všechny mají společné dvounožové mulčovací ústrojí a nízké těžiště pro bezproblémový pohyb ve svazích. K tomu přispívá také hydrostatická převodovka pohánějící všechna kola. Zadní náprava je vybavena uzávěrkou diferenciálu. Model AS 940 Sherpa disponuje výkonem motoru 27 k a záběrem 90 cm. Podle výrobce pro něj nepředstavuje problém ani porost o výšce až 1,5 m.

Samojízdný mulčer AS 1040 YAK s motorem o výkonu 23 k byl rovněž vyvinutý pro práci ve svažitém terénu. K tomu přispívá stálý hydrostatický pohon všech kol, větší rozchod a uzávěrka diferenciálu zadní nápravy. Na rozdíl od Sherpy má YAK excentricky umístěný rotor s mulčovacími noži ve tvaru písmena ypsilon. Toto inovativní technické řešení ve strojích dané kategorie umožňuje rozmulčovat značné množství materiálu při poměrně vysoké pracovní rychlosti. Šířka záběru Yaka je jeden metr, maximální výšku porostu udává výrobce 1,5 m, hodinový výkon až 6000 m2.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2020)