Fakta, tipy a rady z praxe od uživatelů sekaček Ariens: Hlavní přínosy zdravého trávníku

Jedním z nejdůležitějších aspektů sekání zelených ploch je nastavení správné délky trávníku. Sekání na příliš „krátko“ nebo naopak „dlouho“ může mít negativní vliv na zdravotní stav a kondici porostu. A pokud je to možné, doporučuje se používat k tomuto účelu profesionální techniku.

Ideální délka pro většinu typů trávy je 6 až 9 cm. Tato hodnota je dostatečná, aby podporovala zdravý růst a chránila kořeny před slunečním žárem, ale současně trávník vypadá čistě a upraveně.

Příliš krátký střih může trávník zatížit a zvýšit jeho náchylnost k chorobám, škůdcům a plevelům. Krátký porost také hůře zadržuje vláhu a vyžaduje častější zalévání.

Na druhou stranu, pokud necháte trávu růst příliš dlouho, může dojít k jejímu zahuštění, což ztíží přístup vzduchu a živin k půdě a kořenům. To může vést k hromadění plsti, která může vytvářet prostředí pro rozvoj chorob a škůdců. Dlouhá tráva se hůře seká a k jejímu dostatečnému posečení je zapotřebí více přejezdů sekačkou.

Co ovlivňuje délku sečení?

Existuje několik faktorů, které ovlivňují nejlepší délku sečení trávy. Různé typy trávy mají například odlišnou ideální délku pro zdravý růst. Pro ilustraci: na celém světě je víc než 12 000 různých druhů trav.

Významnou roli v optimální délce trávníku může hrát také klima. Pokud žijete v horkém a suchém podnebí, asi budete chtít nechat trávu o něco delší, abyste ji ochránili před slunečním žárem. Stejně tak, pokud je trávník vystavený častému pohybu chodců, můžete jej chtít sekat o něco kratší, abyste zabránili přílišnému zahuštění.

Jak často sekat?

Kosení trávníku s tou správnou frekvencí vyžaduje podobnou rovnováhu jako hledání správné délky. Příliš časté sekání může způsobit namáhání trávníku, zatímco nižší frekvence může způsobit, že bude porost příliš dlouhý a hustý. Při každém sekání se snažte odstranit maximálně 1/3 délky trávy. To umožní udržet stálou délku, snížit stres a ponechat dostatečnou část stébla pro růst.

Udržování správné délky travního porostu může být obtížné a časově náročné. Odměnou je však krásný, svěží trávník, který dodá lokalitě na atraktivitě a vytvoří příjemný venkovní prostor.

PROČ MÍT TRÁVNÍK V DOBRÉ KONDICI

  1. Snižuje znečištění

Zdravá zahrada může výrazně přispět ke snížení znečištění ovzduší tím, že trávník pokryje povrch půdy a sníží množství nečistot, které se dostávají do ovzduší. To však není jediný důvod. Pokud je trávník dobře udržovaný, může zachycovat a odstraňovat nečistoty z ovzduší, čímž snižuje množství znečišťujících látek, které vdechujeme.

  1. Zlepšuje kvalitu vody

Trávník může pomoci zabránit průniku různých látek, které mohou obsahovat chemikálie znečišťující vodu. Doporučuje se sekat o něco výše, protože pak má tráva více času na to, aby založila hlubší kořeny, které fungují jako vodní filtr.

  1. Dodává kyslík

Již v útlém věku jsme se naučili, že díky procesu fotosyntézy rostliny vytvářejí základní prvek, kyslík. Odhaduje se, že plocha trávníku o rozloze 25 čtverečních stop dokáže vyprodukovat dostatek kyslíku pro život dospělého člověka na jeden celý den.

  1. Chladivý účinek

Trávník hraje velkou roli i v oblasti teploty. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že vysazení trávníku by mohlo snížit celkovou potřebu energie na klimatizaci až o 25 %, protože teplota prostranství může být díky tomu o 7 až 14 °C nižší než teplota asfaltu.

  1. Eliminace eroze

Zdravý trávník dokáže zamezit erozi a pomáhat životnímu prostředí. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je mít silný porost s hlubokými kořeny, které udrží půdu na místě. Jak je vidět, udržování zahrady a zajištění zdravého trávníku přináší mnoho výhod. Tímto způsobem můžete vytvořit pozitivní a trvalý dopad, který pomůže životnímu prostředí v konkrétní lokalitě.

***

Uživatelská hodnocení žacích strojů Ariens

Na otázku, proč jsme si vybrali mulčovací stroj Ariens, mám jednoduchou odpověď: Jedná se o robustní stroj s účelným jednoduchým ovládáním za velmi rozumnou cenu. Navíc jsem dostal na tuto značku kladné reference od majitelů této techniky. Proto bylo o koupi sekačky Ariens APEX 52 rychle rozhodnuto.

Pavel P., technický vedoucí městských služeb

Při zvažování výběru mulčovací sekačky jsme vzali v úvahu hned několik aspektů, které jsou pro nás důležité. Věděli jsme, že chceme stroj s nulovým poloměrem otáčení, protože máme hodně členité pozemky a potřebovali jsme snížit množství ručních prací s dosekáváním. Prvním aspektem bylo, jak je značka u nás i ve světě zaběhlá u tohoto typu techniky. Také díky širokému portfoliu modelů jsme zahrnuli do výběru Ariens.

Druhým aspektem byla aktivní ukázka, která nás přesvědčila jak o kvalitě samotné žací jednotky, tak i o technickém zpracování samotného stroje. Jako velkou přednost oceňujeme odpružení nápravy a komfort pro obsluhu. Dále kvitujeme dobře přístupné body na údržbu a tuhý a silný rám s minimem plastů.

Jak jsme se přesvědčili u sekaček, které již máme, oplastovaná technika v terénu není moc dobré řešení. Oprava nebo výměna těchto dílů je hodně drahá. U sekačky Ariens toto riziko nehrozí. Pro naše potřeby jsme zvolili šířku záběru 132 centimetrů s bočním výhozem.

Dalším požadavkem byla blízkost servisu, která v našem případě hraje velmi významnou roli. Díváme se i na tyto náklady, proto víme předem i sazby za pravidelný servis, což jsme také uvítali jako seriózní přístup prodejce.

Posledním a hodně důležitým hlediskem byla cena, která se nám průzkumem trhu potvrdila, že je u této značky na velmi přijatelné úrovni. Proti předpokladu a jiným značkám jsme ušetřili desítky tisíc korun. Sekačku jsme si pořizovali jako doplněk k již provozovaným strojům. Získali jsme optimální techniku pro naše potřeby, kdy předpokládaný roční nájezd bude činit 200 až 300 motohodin.

Rudolf Š., specialista na přírodní sportovní trávníky

Přiznám se, že u mě při výběru profesionální sekačky hrál určitou roli i vzhled, který je u sekaček Ariens opravdu povedený. Nicméně, hlavním kritériem při výběru byla kvalita zpracování, komfort obsluhy včetně odpružené sedačky a bezpečnost jako taková. Rovněž intuitivní a snadné ovládání mě velice potěšilo. Je to prostě krásný robustní a jednoduchý stroj a vše se promítlo i do jeho údržby, což bylo pro mě také důležité. A samozřejmě svou váhu při rozhodování měla dostupnost případného servisu.

Martina J., zahradní architektka

Foto archiv/Ariens

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down