Lidé, kteří se starají o infrastrukturu a přírodní plochy, technické služby nebo třeba majitelé rozlehlých pozemků či sportovišť, ti všichni často hledají univerzální pracovní stroj pro celoroční využití. Pojďme si představit pomocníka, který v tomto ohledu nezná konkurenci.

Charakteristické znaky? Síla, obratnost a mimořádná variabilita. Ventrac 4500 je nejprodávanější svahový nosič na světě a malotraktor v jednom. Možnosti jeho využití jsou téměř nekonečné.

Široké spektrum nasazení

Zámecká zahrada, anglický trávník či naopak přerostlý porost připomínající spíš džungli. Ulice plné napadaného listí nebo sněhu. Stavební pozemek vyžadující výrazné terénní úpravy. Svah u dálnice čekající na posečení a zeleň kolem silnic. Fotbalový pažit. Ovocný sad. To jsou jen některé z typických míst, kde jsou tyto univerzální stroje z USA jako ryba ve vodě.

Záměrem výhradního distributora pro tuzemský trh je učinit multifunkční Ventrac výrazně přístupnější než kdy dříve, a to napříč rozličnými obory, jak ostatně vysvětluje i nový ředitel komunální techniky ze společnosti ITTEC Radek Suk: „Ventrac je na tuzemském trhu od roku 2018 a byla by škoda, kdyby se obrovský potenciál unikátního univerzálního stroje nadále využíval pouze v několika málo segmentech. Proto se v současné době snažíme rozšířit povědomí o něm napříč obory. Intenzivně rozšiřujeme servisní síť v Česku i na Slovensku, abychom zákazníkům nadále rychle dodávali náhradní díly a nástavby podle aktuální potřeby. Nejen v našich končinách Ventrac jen těžko hledá konkurenci co do kvality zpracování i míry reálného užitku. Existují odvětví, kde bychom letos rádi dali o značce o dost větší echo než doposud, neboť pořízením jednoho či více Ventraců se může nejedna firma snadno vyšvihnout o úroveň výše. V Americe jsou tyto traktory už po dlouhá léta základem mnoha podnikání. A není se čemu divit. Jedná se zkrátka o investici s rychlou návratností jak pro veřejné, tak komerční účely. Podíváme-li se pro změnu na celoroční údržbu obcí a s ní spojené náklady, ať už na stroje či pracovní sílu, nebojím se říct, že se v případě tohoto univerzálního pracovního stroje jedná doslova o sen každého starosty.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2021)

Stroj Ventrac je určený pro komplexní celoroční údržbu v infrastruktuře měst a obcí i péči o sportovní plochy. Vyniká konstrukcí, množstvím příslušenství i extrémní svahovou dostupností. V praxi dokazuje, že je kvalitním pomocníkem při péči nejenom o travnaté plochy.

Ventrac je na českém trhu již čtvrtým rokem a za tu dobu si získal nejen dobré jméno, ale i mnoho spokojených zákazníků jak z řad soukromých osob, sportovních klubů, tak i velkých společností. Podívejme se na něj podrobněji.

Výhody v kostce

„Všestranný nosič nářadí Ventrac představuje sílu a obratnost. Svým výkonem se blíží spíše ke kategorii klasických užitkových traktorů, avšak díky své kompaktní a obratné konstrukci nabízí kombinované výhody malotraktoru a svahového stroje. K hlavním benefitům patří svahová dostupnost až 30°, možnost agregace více než 30 druhů různého příslušenství i nízká hmotnost. Snadno tak projede na špatně dostupná místa anebo tam, kde je žádoucí šetrnost k povrchu. Přitom odvede spolehlivě svou práci,“ shrnuje v krátkosti RNDr. Pavel Hrdina, jednatel společnosti ITTEC, s. r. o., která zastupuje techniku Ventrac v České republice a na Slovensku.*

Hlavní benefity stroje:

(Podrobnosti v Komunální technice 10/2020)

K předním hráčům v údržbě travnatých ploch patří v ČR H-REKULTIVACE, a. s. Dlouhodobě se specializuje kromě jiného na péči o zeleň podél silnic prvních tříd a svahů okolo dálnic. Pro tyto účely si letos firma pořídila již druhý americký stroj Ventrac. Jak je s tímto univerzálním svahovým nosičem spokojená?

Na toto téma jsme hovořili s členem představenstva společnosti H-REKULTIVACE, a. s. Davidem Kulvajtem.

Proč jste si pořídili právě Ventrac?

Tady je to jednoduchá matematika: hodinová spotřeba pohonných hmot, hodinový výkon, kvalita seče, náklady spojené s přepravou a množství pomocného personálu, který je zapotřebí ke stroji tak, abyste zvládli přidělenou práci ve stoprocentní kvalitě. Máme zkušenost, že čísla z hodinové předváděcí akce z osmi, deseti nebo dokonce dvanáctihodinového provozu se dost liší. Ani tady tomu nebylo jinak. Důležité je naučit se stroj správně využívat a pracovat s ním tak, aby dosahoval těch nejlepších výkonů.

Ventrac nám díky své svahové dostupnosti pomohl výrazně snížit množství ploch dosekávaných křovinořezem a po zhruba měsíčním seznamování s ním dnes dosahujeme průměrného hodinového výkonu ve svahu přes 2200 m2. Máme ale i zakázky, kde se nemusí tolik kličkovat, seče se vysoká tráva převážně na rovině. Tam se pohybujeme v hodnotách přes posekaných 5000 m2 za hodinu při spotřebě do dvou a půl litru nafty na jednu motohodinu. Což je v našem prostředí doslova unikát.

Tím, že stroj Ventrac vznikl pro potřeby amerických golfových hřišť, neničí podloží a netrhá dálniční náspy. To je podstatné, protože poškozením takového svahu mohou vzniknout až několikamilionové škody. V naší společnosti jsme vyzkoušeli už opravdu značné množství techniky, různé typy kolových i pásových nosičů, a jsme rádi, že jsme narazili na tyto unikátní stroje. Bez nich už bychom si dnes naši činnost nedovedli představit.

Přestože jste si zakoupili už druhý stroj, dokázali byste najít nějaké zápory?

Vždy se najde něco, co je třeba doladit. V případě nosiče Ventrac to byly časté defekty pneumatik způsobené prostředím, ve kterém tato technika pracuje. Zpočátku nás to poněkud zdržovalo od práce, ale společně s dodavatelem se nám podařilo tyto závady odstranit.

A co plusové body?

Těch je samozřejmě podstatně víc. Kromě těch, které jsem již zmiňoval, bych vypíchl kvalitu mulčování, univerzálnost stroje umožňující jeho celoroční využití, komfort a bezpečnost obsluhy, která nám při delších směnách zajištuje vysoký hodinový výkon. V neposlední řadě vyzvednu příznivou pořizovací cenu. I když se nejedná o nejlevnější stroj, dosahuje výkonu padesátikoňového traktoru, a to ve svahu, kam by se takový stroj nemohl ani přiblížit. Přitom je pořizovací cena zhruba poloviční proti ostatním velkým svahovým nosičům nebo pásovým roboticky řízeným sekačkám.

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)*

Zejména pro komplexní celoroční údržbu trávníků obcí a měst i ošetřování sportovních ploch je určený malotraktor Ventrac. Samozřejmě nalézá i další uplatnění. K hlavním výhodám patří svahová dostupnost 30° a možnost agregace mnoha druhů příslušenství.

Celosvětově nejprodávanější univerzální svahový nosič slaví úspěchy i v České republice. Každý měsíc přibývají subjekty, u nichž Ventrac nahradil hned několik strojů najednou. To výrazně pomohlo snížit nejen personální obsazenost při jednotlivých zakázkách, ale dosáhnout úspor nákladů nejen díky velmi nízké spotřebě PHM a výjimečnému hodinovému výkonu, ale i nákladům na mzdy spojeným s daným pracovním výkonem.

Na kvalitní i přerostlou trávu

Stroj Ventrac výjimečný jak svou konstrukcí, množstvím přídavných nářadí a adaptérů, tak i nepřekonatelnou svahovou dostupností, v praxi dokazuje, že je kvalitním pomocníkem hlavně při péči o travnaté plochy, ať již se jedná o veřejnou zeleň, zámecké parky, sportoviště nebo velké zahrady, objekty farem a další lokality.

Kloubová konstrukce řízení zaručuje perfektní manévrovatelnost, obratnost i dokonalé objíždění překážek. Díky nízkému těžišti dosahuje svahová dostupnost malotraktoru Ventrac s dvoumontáží kol 30°!!! Pro sekání travin či případné odstraňování náletových dřevin můžete stroj osadit hned několika druhy žacích nástrojů. Začínají na šířce pracovního záběru 150 cm s možností odstraňování „náletů“ do průměru 5 cm. Na druhém konci pestré nabídky žacích adapterů nás překvapil Ventrac kvalitním kopírovacím adaptérem o pracovním záběru 211 cm s kvalitou seče vhodnou nejen do městských a zámeckých parků, ale i na sportoviště, jako jsou golfová či fotbalová hřiště. Díky unikátní svahové dostupnosti 58 % se obsluha bude cítit bezpečně i na strmých svazích.

Výška sečení je nastavitelná od 20 mm, a tak se stroj uplatní i u velmi kvalitních trávníků, ale samozřejmě dokáže posekat i vyšší a přerostlou trávu. K traktoru Ventrac můžete během chvilky připojit i třívřetenovou sekačku s výškou střihu už od 10 mm.

Mnohé další aplikace

Jak z uvedeného plyne, Ventrac není jednoúčelová sekačka. Pro většinu aplikací je nejoblíbenější nástavec Tough Deck vhodný též pro sekání velmi vysoké trávy i „náletů“. Tato žací jednotka si hravě poradí i s několikaletými, třeba dvoumetrovými, keři na svazích.

Užitečný je třeba i nástavec na hloubení výkopů pro závlahy a drenáže, který v mžiku změní stroj v korečkové rypadlo nebo nakladač. Z dalšího příslušenství je možné jmenovat radlice a kartáče na úklid sněhu. Při renovacích je možné využít i půdní frézu, přípravu pozemku na setí, sečku anebo třeba aerifikátor. Díky svému vlnitému pohybu dokáže aerifikátor účinně rozrušit a provzdušnit i velmi zhutněný trávník. Samozřejmostí je práce na svazích, kam se běžný aerifikátor za traktorem nemůže odvážit.

Univerzální traktor Ventrac díky různým druhům příslušenství umožňuje uživateli nahradit efektivně a s nízkými náklady rozsáhlý strojový park. Výroba tohoto špičkového profesionálního pomocníka sahá v USA až do roku 1941. V současnosti je Ventrac nejprodávanější malotraktorovou značkou na světě.

Hlavní výhody

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2020)

Zejména pro komplexní celoroční údržbu trávníků obcí a měst i pro kvalitní ošetřování sportovních ploch je určený malotraktor Ventrac. Nalézá i mnohá další uplatnění. K hlavním benefitům patří svahová dostupnost 30° a možnost agregace více než třiceti druhů příslušenství.

Loňská novinka v údržbě komunálních travnatých ploch se již u nás zabydlela a má v České republice více než deset spokojených uživatelů.

Hlavní výhody

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down