Nosiče pro efektivní údržbu zelených svahů

K předním hráčům v údržbě travnatých ploch patří v ČR H-REKULTIVACE, a. s. Dlouhodobě se specializuje kromě jiného na péči o zeleň podél silnic prvních tříd a svahů okolo dálnic. Pro tyto účely si letos firma pořídila již druhý americký stroj Ventrac. Jak je s tímto univerzálním svahovým nosičem spokojená?

Na toto téma jsme hovořili s členem představenstva společnosti H-REKULTIVACE, a. s. Davidem Kulvajtem.

Proč jste si pořídili právě Ventrac?

Tady je to jednoduchá matematika: hodinová spotřeba pohonných hmot, hodinový výkon, kvalita seče, náklady spojené s přepravou a množství pomocného personálu, který je zapotřebí ke stroji tak, abyste zvládli přidělenou práci ve stoprocentní kvalitě. Máme zkušenost, že čísla z hodinové předváděcí akce z osmi, deseti nebo dokonce dvanáctihodinového provozu se dost liší. Ani tady tomu nebylo jinak. Důležité je naučit se stroj správně využívat a pracovat s ním tak, aby dosahoval těch nejlepších výkonů.

Ventrac nám díky své svahové dostupnosti pomohl výrazně snížit množství ploch dosekávaných křovinořezem a po zhruba měsíčním seznamování s ním dnes dosahujeme průměrného hodinového výkonu ve svahu přes 2200 m2. Máme ale i zakázky, kde se nemusí tolik kličkovat, seče se vysoká tráva převážně na rovině. Tam se pohybujeme v hodnotách přes posekaných 5000 m2 za hodinu při spotřebě do dvou a půl litru nafty na jednu motohodinu. Což je v našem prostředí doslova unikát.

Tím, že stroj Ventrac vznikl pro potřeby amerických golfových hřišť, neničí podloží a netrhá dálniční náspy. To je podstatné, protože poškozením takového svahu mohou vzniknout až několikamilionové škody. V naší společnosti jsme vyzkoušeli už opravdu značné množství techniky, různé typy kolových i pásových nosičů, a jsme rádi, že jsme narazili na tyto unikátní stroje. Bez nich už bychom si dnes naši činnost nedovedli představit.

Přestože jste si zakoupili už druhý stroj, dokázali byste najít nějaké zápory?

Vždy se najde něco, co je třeba doladit. V případě nosiče Ventrac to byly časté defekty pneumatik způsobené prostředím, ve kterém tato technika pracuje. Zpočátku nás to poněkud zdržovalo od práce, ale společně s dodavatelem se nám podařilo tyto závady odstranit.

A co plusové body?

Těch je samozřejmě podstatně víc. Kromě těch, které jsem již zmiňoval, bych vypíchl kvalitu mulčování, univerzálnost stroje umožňující jeho celoroční využití, komfort a bezpečnost obsluhy, která nám při delších směnách zajištuje vysoký hodinový výkon. V neposlední řadě vyzvednu příznivou pořizovací cenu. I když se nejedná o nejlevnější stroj, dosahuje výkonu padesátikoňového traktoru, a to ve svahu, kam by se takový stroj nemohl ani přiblížit. Přitom je pořizovací cena zhruba poloviční proti ostatním velkým svahovým nosičům nebo pásovým roboticky řízeným sekačkám.

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down