Zelená je tráva, fotbal to je hra…

„V Německu se s tím pořádně začalo až v osmdesátých letech,“ říká Pawel Piasecki z firmy Wiedenmann. „Hráči byli čím dál dražší, brali víc peněz, proto si kluby už nemohly dovolit, aby jim vypadávali ze sestavy kvůli zranění na špatném trávníku.“

To, že péče o sportovní trávníky není zas až taková věda, ukázalo školení, vedené právě Pawlem Piaseckim začátkem dubna ve Sportareálu v Praze-Satalicích společně s odborníky firmy STROM PRAHA, která k nám techniku Wiedenmann dováží.

Stačí, aby měl trávník hluboko, alespoň 20 až 30 centimetrů, prorostlé kořeny, a k těm aby se dostala voda, vzduch i živiny. Čím hlubší kořeny trávník má, tím odolnější je. Vůči suchu i nákazám. Toho se dá dosáhnout pouze se správnou technikou. Wiedenmann v Satalicích představil všechny své stroje určené pro údržbu přírodních i umělých trávníků.

„Po zimě je zapotřebí odstranit plsť, nebo chcete-li stařinu, aby mohla voda se živinami prosakovat dolů ke kořenům. Plsť funguje jako houba. Víte, kolik vody dokáže zadržet centimetrová vrstva na metru čtverečním?“ ptá se Pawel Piasecki. „Deset litrů!“

Trávníkářské brány

Prvním použitým strojem po zimě by měly být prutové brány TERRA RAKE. Někdo tvrdí, že vertikutace, tedy svislý prořez je lepší, jenže ten podle Pawla Piaseckiho odstraní až 70 procent trávníku, a tudíž se pak musí dosévat. Brány trávu vyčešou, odstraní plsť, rostlinky ale nepoškodí, ty v trávníku zůstanou.

Prutové brány TERRA RAKE jsou jednoznačně trávníkářským doplňkem. Jejich pera jsou zahnutá, nikoliv rovná, jako u strojů v zemědělství. A pětkrát ovinutá, aby co nejlépe pružila. Každá ze dvou sekcí nese dvě řady per, dohromady tedy čtyři. Wiedenmann kvalitě své techniky věří natolik, že na stroj i na samotná pera poskytuje pětiletou záruku. „Ulomené pero v trávníku je pro hráče nebezpečné. Naše pera se nelámou,“ zdůrazňuje Pawel Piasecki.

„Musí se jet rychlostí alespoň 10 až 12 km/h,“ připomíná Jiří Přibyl z firmy STROM PRAHA, „aby se pera pořádně rozkmitala a stroj pracoval tak, jak má.“ „Na metr záběru připadá deset koní,“ dodává k tomu Pawel Piasecki, „na tyhle brány se záběrem 2,3 metru je tedy zapotřebí 23 koní. Máme ale i menší brány se záběrem 1,7 metru, určené jak pro tříbodový závěs traktoru, tak pro ISO kouli s vlastním podvozkem a elektrickým zvedacím zařízením.“

Stačí jednou a je čisté

Na sbírání vyčesané stařiny má Wiedenmann hned několik strojů. Ten nejmenší z nich – sběrač RK 120 Z byl v Satalicích připojený za traktorem John Deere 1026R jehož výkon mu bohatě stačí. Stroj se záběrem 1,2 metru a zásobníkem na 1600 litrů se totiž spokojí s pouhými 9 kW. „Jeho rotor s kartáčem je poháněný vývodovým hřídelem. Hřiště stačí přejet jednou a je čisté,“ vypichuje Pawel Piasecki, „u konkurenčních strojů pohánějí kartáč odvalující se pojezdová kola a hřiště se musí přejet vícekrát.“

Hrací plocha se dá krásně vyčistit i výkonnějšími stroji Wiedenmann Super 1300S, pořípadě Super 500 nebo 600. Ty jinak pracují na násobně větších plochách a u pětistovky i šestistovky se dá kartáč nahradit multifunkčním rotorem s cepovými nebo prořezávacími noži.

Text a foto Pavel Pánek

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down