Zavedený sortiment dálkově ovládaných pásových nosičů nářadí plus dvě inovace

Již téměř 33 let je významným hráčem na českém a slovenském trhu s komunální technikou společnost HANES. Zabývá se prodejem a servisem strojů pro různé využití. Jmenovat lze například svoz odpadů, letní i zimní údržbu komunikací a ošetřování zelených ploch.

Poslední jmenované činnosti se HANES věnuje zhruba sedm let, kdy převzal výhradní zastoupení pro dálkově ovládané pásové nosiče nářadí a další techniku se značkou Energreen. Její prodeje v České republice i na Slovensku za tuto poměrně krátkou dobu pořádně rozhýbal. Úspěchu napomohlo i to, že je italský výrobce jedničkou v této kategorii strojů. Kromě toho má v sortimentu také kolové nosiče ILF, které u nás již také pracují.

Navštívili jsme společnost HANES, abychom pohovořili s Ing. Hynkem Riegerem, který má portfolio značky ENERGREEN na starosti. Řeč šla o nedávné minulosti, novinkách a očekáváních pro nejbližší období.

Jaký byl minulý rok z hlediska prodejů a reakce zákazníků?

Musím říci, že jsme měli určité obavy s ohledem na to, co se dělo kolem nás, tedy dopady covidu, následné výpadky v dodavatelském řetězci a přirozeně trend, který neumíme ovlivnit – navyšování cen. Přes tyto obecně známé skutečnosti jsme v loňském roce zaznamenali nejlepší prodeje.

Čím to?

Jednak vidíme obecný vývoj, kdy firmy, které chtějí dlouhodobě uspět, musí investovat do vybavení ve snaze omezit závislost na lidské práci, které dnes není v mnoha oblastech dostupná. Je ale pravda, že zákazníci více hledí na ekonomiku pořízení stroje a jeho provoz. Vidíme jednoznačný trend, kdy zájemci chtějí získat co nejvíc referencí. Proto kontaktují naše stávající klienty a ověřují si kvalitu a výkonnost strojů. K tomu se zajímají o provozní náklady a také o naše servisní zázemí a schopnosti. V neposlední řadě k obchodnímu úspěchu přispělo také rozšíření portfolia výkonových řad techniky.

Můžete pohovořit o současné nabídce strojů?

Aktuální portfolio začíná nosičem RoboMINI s výkonem 23 koní, který je vhodný pro pravidelně udržované plochy. Je ideálním pomocníkem pro menší města a obce, kde je důležité zabezpečit ve svažitém terénu několik sečí ročně. Následuje neprodávanější zástupce, jímž je RoboEVO, dříve RoboGREEN, který má výkon kolem 40 koní (tuto techniku jsme probírali podrobně v KT 2/2022 – pozn. red.). Zvládne jak mulčování vysoké trávy, a to i na dlouhodobě neošetřovaných pozemcích, tak likvidaci náletových dřevin. Nejčastěji si tuto výkonovou řadu pořizují zákazníci, kteří se starají o okolí komunikací nebo vodních toků, a to jak z veřejného sektoru, tak i privátní sféry. Majitelé oceňují kromě jiného také širokou škálu příslušenství.

Následuje nosič nářadí RoboMIDI s výkonem 60 koní. Ten už je díky větší robustnosti a výkonu schopný likvidovat náletové dřeviny až do průměru deseti centimetrů při velmi solidní produktivitě. Aktuální stálice sortimentu je RoboMAX s výkonem okolo 80 koní. Tyto stroje si velmi oblíbili například zákazníci, kteří udržují průseky pod elektrickými sítěmi. Poměr výkonu a provozní spolehlivosti jim generuje dobrou efektivitu této investice.

Přichystal výrobce nějaké novinky nebo inovace?

Novinkou letošního roku je RoboFIFTI, který vychází ze stroje RoboEVO, ale má posílený výkon na 50 koní. Velikost nosiče se nezměnila, a tak je zajištěná plná kompatibilita veškerého příslušenství, které je dostupné pro RoboEVO. Novinkou pro konec letošního roku bude potom stroj RoboPLUS s úctyhodným výkonem 100 koní.

Foto archiv/HANES/

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2023)*