Možnosti využití se opět rozšiřují

O technice firmy Energreen, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje firma HANES, jsme již několikrát psali a věnovali se především speciálním strojům určeným pro likvidaci náletových dřevin. Jsou vhodné zejména pro práci v extrémních podmínkách, kde klasické traktory s frézami nemohou být použité z důvodu příkrých stoupání nebo podmáčeného terénu.

Ne náhodou se tato dálkově ovládaná technika v ČR nejčastěji využívá při likvidaci dřevin pod VN vedením elektrické energie nebo na strmých svazích lemujících úseky dálnic. Možnosti nasazení mohou být různorodější.

Jedna z alternativ využití vyplývá z faktu, že naše lesy postihla v minulých letech enormní kůrovcová kalamita. Většina uschlých porostů již byla odtěžená. Nyní nastává problém spočívající v zalesnění holin a výchově mladých porostů. Ta je nejnáročnější v prvních letech, kdy sazenice rostou pomalu a konkurenční rostliny nad nimi mají navrch. Vyžínání s využitím ruční práce je možné na menších plochách. Někde je třeba zalesnit a ošetřovat stromky na rozlohách stovek hektarů. A právě tam mohou pomoci roboti se značkou Energreen.

Má to samozřejmě několik omezení. Tím hlavním je vzdálenost řádků výsadby. Podle použité frézy to musí být 1,5 až 1,7 m (záběr 1,3 m), nebo 2 m (1,5 m). Také je vhodné, aby meziřadí bylo bez pařezů, nebo se jich tam vyskytovalo jen minimum. Frézy sice mohou menší či ztrouchnivělé pařezy rozdrtit, ale má to své jasné limity. Pokud pařezy v meziřadí zůstanou, snižuje se efektivita práce, protože je musí stroj objíždět. Proto je dobré na výše uvedené myslet již při výsadbě, a pokud to jde, zajistit, aby většina pařezů byla v řádcích.

Dvě novinky

Zastavme se u techniky RoboEVO a Robo MIDI. Jsou to novinky – RoboEVO je výsledkem inovací předešlého modelu a RoboMIDI je zcela nový stroj.

Inovace na RoboEVO jsou patrné hned na první pohled. Pozměněný byl jeho design, a to ani ne tak aby lépe vypadal. Důležitější bylo zvýšení odolnosti. I když je při likvidaci dřevin nad frézou ochranný rám, který dřeviny „sklápí“ dopředu, někdy se stane, že větev padne na stroj a ten to musí vydržet. Zesílená kapotáž motoru a kryt chladičů jsou proto u nosiče RoboEVO kompletně ocelové.

Posílená byla i ochrana spodní části, protože při práci v těžkém terénu je běžný častý kontakt podvozku s kameny či pařezy. Nový je hydraulický systém napínání pásů. Jejich vedení bylo vylepšené přídavnou rolnou v horní části. Zůstala možnost volby mezi několika druhy pásů (pryžové, ocelové) a nezměnila se svahová dostupnost. 55° v podélném i příčném směru.

Další novinkou je systém nesení nářadí s hydraulickou plovoucí polohou a pákovým rychloupínáním pro uchycení pracovních nástrojů. Kromě kopírování povrchu lze nastavit i hydraulické nadlehčování frézy. Příslušenství z původního modelu lze s novým strojem samozřejmě agregovat.

RoboMIDI má motor o výkonu 60 k a vyplňuje tak výkonnostní oblast mezi modelem RoboMAX (75 k) a menším, avšak obratnějším RoboEVO (40 k). Jeho výhodou (v porovnáním s RoboMAX) je nižší hmotnost, a tedy i snadnější přeprava, například i na vozíku za osobním automobilem.

Nosič RoboMIDI je konstrukčně obdobný jako MAX nebo EVO. Platí pro něj tedy i použití všech popsaných novinek a inovací. Můžeme doplnit ještě dvoudílný ochranný rám, nebo systém reverzace lopatek ventilátoru, který zajistí pročištění chladičů uložených pod masivním ochranným krytem. Čtyřválcový motor Yanmar je vybavený filtrem částic, který za běžných provozních podmínek nevyžaduje žádnou údržbu. Rychlospojky Multi-X umožňují snadné připojení hydraulických okruhů potřebných pro určité druhy nářadí.*

Luboš Stehno, foto archiv/HANES

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2023)

K obrázkům:

1: Dálkově ovládaný stroj RoboMIDI při likvidaci trávy a náletových dřevin v zanedbané oplocence

2: RoboEVO odstraňuje nežádoucí porost v meziřadí starší výsadby. Pařez (foto) půjde objet, takže stroji nevadí

3: Stromky jsou již dostatečně vzrostlé, takže patrně nebude třeba dalších zásahů, popřípadě se dočistí některé z nežádoucích dřevin, které zůstaly v řádcích

4: V takovém terénu může stroj dobře pracovat. Výsadba má dostatečnou rozteč a velkých pařezů není mnoho

5: Jednoduchý barevný a přehledný LCD displej informuje o základních provozních hodnotách stroje

6: Společným jmenovatelem robotů Energreen je produktivní a kvalitně odvedená práce v náročném terénu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down