Dva bývalé spolužáky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Vojtěcha Študenta a Miroslava Urbana napadlo pustit se do kosení luk v chráněných a cenných lokalitách s maximálním ohledem na životní prostředí. Energií a teorií byli doslova nabití. Teď vybrat vhodné stroje.

Nakonec padla po zralé úvaze volba na jednoosé nosiče značky DAKR. S Vojtěchem a Miroslavem jsme strávili jedno červencové dopoledne, abychom se pokusili zprostředkovat jejich letité zkušenosti s těmito stroji a současně alespoň trochu přiblížit základy ekologického hospodaření na loukách i dalším zájemcům.

S teorií do praxe

„Vystudovali jsme biologii, ale nechtěli jsme skončit jenom u vědy. Bavila a baví nás praktická stránka ochrany přírody. Proto se zabýváme managementem údržby přírodních památek, rezervací, především státem chráněných území, s maximálním ohledem na jejich potřeby. Ve zkratce jde o zachování biotopů v původním stavu. Máme v péči například louky, které je potřeba poprvé posekat již na začátku března, jiné například sečeme až koncem listopadu. Někde se zase musíme vyhýbat určitým druhům rostlin a nesekat tyto plochy vůbec. Tak bych mohl pokračovat. Výhodou je, že můžeme kvalifikovaně komunikovat s lidmi od zadavatelských organizací nebo měst a obcí, aby naše konání mělo smysl a pozitivní dopady na životní prostředí,“ uvedl Miroslav Urban.

„Před zhruba osmi lety jsme si v půjčovně komunální a zahradní techniky zapůjčili bubnovou sekačku DAKR se šířkou záběru 60 centimetrů. Záhy jsme si na základě dobrých zkušeností zakoupili od tohoto výrobce sestavu nosiče FD-2 s jednobubnovou sekačkou. Když začala firma DAKR k pohonným jednotkám vyrábět čtyřdiskový žací nástavec Panter DZS 125 se šířkou záběru 125 centimetrů, okamžitě jsme se do něj zakoukali a k jednotce FD-2 si ho pořídili,“ přidal se Vojtěch Študent a pokračoval:

„Především se nám v tomto případě moc líbí, že pokosená tráva zůstává rozprostřená po celé ploše a ne v řádcích, jako u klasických bubnových sekaček. Není ji proto třeba rozhazovat a ihned po posekání začíná dobře schnout. Trávu stačí pouze obrátit. Tak ušetříme jednu operaci. Cenná je i rychlá a jednoduchá výměna pracovního příslušenství. Z hlediska údržby a nutnosti rychlého servisního zákroku potřebujeme mít výborný přístup k nožům i klínovým řemenům. Když narazíte do jakékoliv překážky v podobě dřeva, kamene nebo kusu železa, nože se pouze protočí. S pomocí dvou klíčů devatenáctek povolíte uchycení, nože vrátíte do původní pozice, utáhnete je a za minutku znovu pracujete. To je další významná výhoda proti bubnové žací technice. Další výhodou je, že se dva nosiče i s příslušenstvím v pohodě vejdou do Fordu Transit.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2020)

Naše země oslavila loni 30 let od sametové revoluce, díky které se může spousta lidí svobodně realizovat. Patří mezi ně i hranická společnost DAKR, která vznikla ve skromných podmínkách v roce 1990. Letos tak dospěje do kulatého jubilea – věku třiceti let. Dobrý důvod k návštěvě.

Podle Marka Dančáka z obchodního oddělení firmy DAKR byla v počátcích hlavním spouštěčem myšlenka vyrábět bubnové sekačky pro lidi, zpočátku zejména v okolí rodinného domku jednoho ze společníků, dále nadšení z možnosti svobodně podnikat, které ovšem doprovázelo minimum vlastních finančních prostředků. Výroba probíhala na dnešní poměry v neuvěřitelných podmínkách. Přesto řada techniky z té doby dodnes funguje.

Motocykly jako inspirace

„Svoboda pro nás není jen možnost obchodovat. Chceme být moderní výrobní podnik a rádi bychom navázali na úspěchy našeho strojírenství z období první republiky. Za vydělané peníze jsme zrekonstruovali firemní areál a postupně nakoupili řadu špičkových robotických a automatických CNC strojů. Proto všechno, co můžeme, si skutečně vyrábíme sami. Nakupujeme jen speciální díly, jako jsou například motory a některé převodovky. Ale i v komponentech, které zatím neumíme vyrobit, upřednostňujeme české firmy,“ říká úvodem Marek Dančák a zve nás na prohlídku areálu společnosti DAKR.

Hned u vstupu míjíme několik vystavených motocyklů JAWA. „Staré motorky jsou pro nás koníčkem i inspirací a určitou zajímavostí je, že naše sekačky lakujeme ve stejném odstínu červené, jako je tato šéfova Panelka. Chceme dát lidem při pohledu na naše stroje jasně najevo, odkud jsme, takže logo v českých barvách vysvětlí náš původ i těm, kteří se nechytnou na „jawáckou červenou“. Pojďte ale do výroby, tam asi nejlépe vyzní rozdíl proti značkám dovezeným odněkud z „Pingpongové Lhoty,“ doplňuje Marek Dančák.

Kdo je připraven, není zaskočen

Ve výrobní hale vidíme CNC vláknový laser, trojici CNC soustruhů, CNC vertikální obráběcí centrum, dva svařovací roboty a mnoho dalších strojů, na nichž se postupně mění hutní materiál v komponenty jednotlivých výrobků. Dobře si tady uvědomují, že jen moderní technologie zajistí špičkovou kvalitu i nízké výrobní náklady. Všude je v půli ledna poměrně rušno.

„Musíme se důkladně připravit na další sezónu. Ta loňská začala poměrně pozdě, zato trvala až do září, což nebývá obvyklé. Letos nemůžeme ponechat nic náhodě a připravíme se na sekání už od začátku března. Než vyrobíme sekačku, musíme uskutečnit řadu operací a celý proces trvá několik týdnů. Proto je tady teď v lednu možná nejrušněji za celý rok. Díky skvělým lidem dokážeme zajistit konstantně vysokou kvalitu práce. Výsledná cena naší techniky potom úzce  souvisí s vysokou produktivitou těchto výrobních strojů,“ vysvětluje náš zapálený průvodce a upozorňuje na další výhodu vlastní výroby: „Neustále reagujeme na náměty zákazníků, prodejců, výsledky vlastního testování i vývoje, takže průběžně inovujeme naše produkty. Pokud je nutná jakákoliv změna, dokážeme ji realizovat ze dne na den.“

Ekologicky vstřícné stroje

V minulosti jsme již několikrát v Komunální technice zprostředkovali poznatky různých majitelů pohonných jednotek DAKR. Například šumavští ochránci přírody (ZO ČSOP) dnes vlastní již slušné stádo Panterů. Podobné aktivity i výbavu má i spolek Sdružení Krajina z Vysočiny nebo ochránci modráska bahenního, firma Ekopontis se sídlem v Brně.

Všichni tito uživatelé mají za cíl nejen udržet, ale pokud možno zlepšit podmínky chráněných lokalit. Jedná se zejména o správné hospodaření s vodou v krajině, ochranu určitých živočichů a rostlin nebo potlačení těch nežádoucích.

“Každý z nás může ovlivnit prostředí, ve kterém žije. Obrovským problémem dneška je rychlost, jakým voda z krajiny mizí. Ti, kteří se rozhodnou trávu “skalpovat” v intervalu jednoho dvou týdnů, ochuzují své pozemky o přírodní rozmanitost, je zde minimum hmyzu, včel a dalších živočichů. Povrch se přehřívá a veškerá vláha se okamžitě odpaří. Naproti tomu louka se vzrostlou trávou brání odparu, vlhkost si dokáže i při suchu vysrážet ve formě rosy. Panuje zde obrovská rozmanitost rostlin i živočichů a louka kvete od jara do podzimu. Vím, že nemohu nikomu nařídit, kdy a čím by měl trávu sekat, ale řada klientů by možná své chování změnila, pokud bychom jim pomohli uvědomit si souvislosti spojené se zadržením vláhy, nebezpečím sucha, životem organismů nebo růstem lučních květin,“ vysvětluje Marek Dančák a navazuje výčtem obchodních praktik:

„Často se zákazníci ptají, jak vysokou trávu zvládnou naše stroje posekat. Roli při výběru hraje mnoho dalších faktorů. Důležitá je hustota a typ porostu, účel, pro který chcete trávu sekat, a samozřejmě také finanční možnosti. Pokud zohledníme všechna tato hlediska, dovedeme pak vybrat ideálního pomocníka na chalupu, pro zahradníky, na velké lány, ke komunálním a dalším účelům. Když ani tyto informace nestačí, odkážeme zájemce k návštěvě youtube kanálu s nahrávkami praktických ukázek našich strojů nebo sekačky a mulčovače v terénu po předchozí domluvě sami předvedeme.“

K zákazníkovi přes síť prodejců

Prodejci firmy DAKR se jednou ročně účastní školení, na kterém dostanou informace o novinkách, ale také problémech, s nimiž se společnost setkala.

„V roce 2019 jsme řešili reklamace v hodnotě asi 40 tisíc korun, což je v porovnání s obratem 99,5 milionu opravdu zanedbatelné číslo. Výstupní kontrola odpovídá systému řízení kvality podle ISO 9001. Pokud je stroj kompletní, vyzkoušíme na montáži všechny jeho funkce a už takto sestavený, seřízený a připravený putuje do prodejen. Naši prodejci jsou rádi, když jim zboží přivezeme vlastní dopravou bez zbytečných obalů a oni nemusí nic vybalovat, sestavovat a podobně. Snažíme se dbát na ekologii ve všech směrech a věřím, že naše uhlíková stopa nemá takovou délku jako u lodí putujících někde přes půl planety,“ dostává se k dalšímu ožehavému tématu dneška Marek Dančák a dodává:

„Je dobře, že motory plní přísnější emisní normy, ale výrobci musí pamatovat také na trvanlivost. Některé naše stroje jsou v provozu už téměř třicet let a největším oceněním pro nás jsou osobní reference, například když spokojený zákazník doporučí firmu DAKR svým známým.“

Rodinná firma, základ úspěchu

Po zhruba hodinové exkurzi a ukázce jednotlivých pracovišť se krátce zastavíme v oddělení velkoobchodu, abychom zhodnotili těch třicet dosavadních let fungování firmy DAKR.

Marek Dančák říká na závěr: „Začátky podnikání byly chvílemi poměrně divoké, ostatně jako celá devadesátá léta, ale jsem přesvědčený, že DAKR je v současnosti již zavedený pojem. Nyní úspěšně vyvážíme naše stroje prakticky do celé Evropy a snažíme se neustále realizovat nové nápady a mít náskok před konkurenci. To dokládá řada užitných vzorů a unikátních konstrukčních řešení. Za zmínku stojí například náš čtyřkolový zahradní traktor Panter FD-5, který nemá nikde konkurenci v tom, kolik různých prací s ním lze vykonávat. Základ úspěchu je ve slovech rodinná firma. Stále tady pracují majitelé, kteří vše vybudovali. Mezi zaměstnanci je řada lidí, kteří by mohli zavzpomínat na začátky. Je to neuvěřitelné, jak čas letí a co vše se už událo. Občas všichni prožíváme horší chvíle, ale my si budeme dál užívat své vlastní radostné okamžiky a svou vlastní svobodu si nenecháme nikým vzít.*“

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2020)

Již více než jedenáct let působí Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Šumava. Se dvěma stálými zaměstnanci, 26 členy a několika brigádníky operuje na území Národního parku Šumava, Chráněné krajinné oblasti Šumava a dalších menších rezervacích.

Své aktivity cílí spolek prioritně na péči o jakkoliv cenné a jinak zajímavé šumavské lokality, a to z hlediska přírody a jejího bohatství. Stručně řečeno se zaměřuje hlavně na místa s výskytem pozoruhodných a ohrožených rostlin a živočichů. S předsedou ZO ČSOP Šumava Jakubem Hromasem jsme hovořili především o údržbě zeleně v ekologicky citlivých místech s důrazem na k tomuto účelu používanou techniku.

Seče technika i ovce

„Aktuálně se staráme o zhruba 40 hektarů zelených ploch v podobě šumavských luk. Polovinu kosíme s pomocí lehké a k podloží i ekosystému šetrné techniky, o tu druhou se starají naše živé sekačky v podobě padesátihlavého stáda ovcí plemene šumavka, které pak v zimě krmíme vlastním senem. Preferujeme dlouhodobou péči o svěřená místa a jen pokud máme čas, výjimečně se nebráníme ani jednorázovým akcím. Na tuto naši hlavní činnost navazují další aktivity, například výsadba stromů, zimní prořezávání náletových dřevin a křovin a rozmanité menší akce na podporu zdejších živočišných a rostlinných druhů. Tady mohu jmenovat stavby migračních zábran pro obojživelníky, instalaci ptačích budek, vertikutaci travních porostů nebo likvidaci invazních druhů rostlin, zejména bolševníku velkolepého. Zhruba z jedné pětiny kapacity se potom věnujeme ekologické výchově, například prostřednictvím tematicky zaměřených vycházek do přírody s odborným výkladem i praktickými ukázkami,“ popsal v krátkosti činnost ZO ČSOP Šumava předseda Jakub Hromas.

Chce to „fištrón“

Údržba zeleně v ekologicky citlivých místech, a to nejen na Šumavě, je docela věda a celý systém prací se musí dopředu pořádně promyslet. Aby rostliny v biologicky cenných oblastech stačily odkvést a vysemenit se, začíná se se sečením většiny šumavských luk většinou poměrně pozdě, tak v polovině července, a obyčejně se kosí jen jednou ročně. Zhruba z jedné pětiny, především v lokalitách, kde rostliny kvetou později, se začíná o něco dřív, zpravidla koncem května. Další seč následuje třeba až na přelomu října a listopadu. Přes léto se potom kosí zpravidla podmáčené lokality.

Vše je podřízeno místnímu ekosystému, ochraně přírody a především zdárné reprodukci rostlin. Na nutnost vše řádně promyslet ukazují třeba specifická místa s výskytem modrásků, kteří pro svůj život a zdárný vývoj potřebují květy živné rostliny, například mateřídoušky. Tam je potřeba kosit před jejím rozkvětem a poté ponechat porost v klidu.

Mechanizace je základ

„Nejprve jsme si koupili jednobubnovou sekačku, která ale ne vždy ideálně kopírovala terén. Chtěli jsme se proto posunout ještě o něco dál. Začátkem roku 2015 nás upozornil jeden člen, který se intenzivně zajímá o techniku, že existuje také značka DAKR, kterou jsme do té doby vůbec neznali. Prostudoval jsem si letáky i webové stránky výrobce. Brzy jsme se domluvili s prodejcem, vimperskou společností Hobbytech, na předvedení strojů v reálných podmínkách. Přijel i Marek Dančák ze společnosti DAKR, který nám a několika dalším zájemcům z našeho regionu vše důkladně vysvětlil a předvedl stroje v praxi. Technika se všem líbila, přesvědčili jsme se na vlastní oči, že funguje, dobře seká a s dvoumontáží kol nemá problém ani při práci v podmáčeném terénu. Proto jsme si pořídili už v červnu 2015 první pohonnou jednotku DAKR Panter FD-3 a k ní dvoububnovou sekačku, dále nahrabovačku, chcete-li obracečku píce, a vyvážecí vozík. Hned se produktivita práce o stupeň zvedla. S touto sestavou jsme už byli schopni posekat minimálně čtvrt hektaru za hodinu,“ řekl nám Jakub Hromas.

Nejenom sekání

Práci ZO ČSOP Šumava nyní usnadňuje trojice nejsilnějších pohonných jednotek DAKR Panter FD-3. Jedná se o speciální nosiče nářadí o výkonu 15,5 k s hydrostatickou převodovkou a uzávěrkou diferenciálu. Pro pohyb v obtížném a podmáčeném terénu je ve výbavě dvojmontáž kol. V agregaci s dvoububnovou žací jednotkou RZS-121 a obracečem OP-114 pracují sestavy jako sekačka, obraceč a shrabovač píce. Slouží i jako pohon pro tahání přívěsného vozíku Vares IT 500 Profi pro vyvážení biomasy z podmáčených a dalších míst, kam se nedostane automobil s přívěsem. Na úklid sněhu u ovčína se využívá shrnovací radlice RAP 100 se záběrem jeden metr. Pro úplnost je potřeba zmínit ještě jednu menší pohonnou jednotku DAKR Panter FD-2 s motorem o výkonu 6,5 k.

Možností k rozšiřování spektra činností techniky DAKR je podstatně víc. Výrobce nabízí uživatelům asi dvacet druhů různých pracovních nástavců. Kromě trojice sekaček je možné jmenovat stejně tolik mulčovačů, zametací kartáč, sněhové radlice, frézu, drtič větví, rotavátor, provzdušňovač, přípojné sedačky, různé typy vozíků a další příslušenství.

Sázka na českou kartu

Také proto, že bylo potřeba obracet doslova každou korunu, už jenom třeba kvůli odměně pro zaměstnance, rozhodl ve prospěch značky DAKR především příznivý poměr užitné hodnoty, hlavně výkonu, k ceně. Výrazným argumentem byla i sázka na českého výrobce a servis v místě s dobře dostupnými a lacinými náhradními díly. Ta se vyplatila.

Podle Jakuba Hromase v ZO ČSOP Šumava za čtyři roky provozu řešili pouze závady vyplývající z každodenního používání techniky: „Obyčejně v sezóně praskne lanko rozpojující diferenciál. Uvědomujeme si však, že s dvojmontáží je extrémně namáhané a má určitou životnost. Zprvu jsme s touto závadou jezdili do servisu, teď se s ní dokážeme asi za půl hodiny na louce vypořádat sami. Zhruba jednou za dva roky se stává, že se utrhne zavěšení kola na čtyřech svárech v bubnu. Je to opět dáno častým používáním techniky v nerovném a obtížném terénu, kdy stroj mnohdy i poskakuje, až skáče. V tomto případě není problém v servisu závadu zakrátko odstranit. Letos jsme zaznamenali jeden problém s elektrickým zapalováním. Jinak nic.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2019)

Česká firma DAKR, s. r. o, je známá především výrobou sekaček, mulčovačů a další techniky pro údržbu luk a zahrad. Tato rodinná strojírenská společnost zahájila činnost již v roce 1990. Na začátku bylo nadšení svobodně podnikat a spousta nápadů realizovaných prakticky na koleně v garáži.

V současnosti je firma DAKR stále ve stoprocentním vlastnictví českých majitelů, avšak produkuje tisíce strojů ročně, vlastní nejmodernější výrobní technologie, podstatně rozšířila svůj sortiment a pravidelně se účastní významných tuzemských výstav. S Markem Dančákem z obchodního oddělení DAKR jsme hovořili o tom, jaké stroje pro zimní údržbu firma nabízí a co nového pro letos připravila.

Jakou mechanizaci pro zimní údržbu najdou zájemci v katalogu?

Vyrábíme několik typů ručně tlačených rozmetadel soli. Tyto „solničky“ mohou ošetřit na jeden zásobník až 2650 m2, a proto jsou předurčeny pro údržbu v areálech firem, u benzínových pump nebo na chodnících. Větší stroje jsou řešené jako přívěsné vozíky s vlastní korbou, které připojíte k běžnému osobnímu automobilu, za traktor, popřípadě i za zahradní techniku, dále třeba za vysokozdvižný vozík a další prostředek. Tak ošetříte i větší parkoviště, příjezdové cesty a areály firem.

Nabídka strojů k ošetření náledí a ledovky je pestrá. Zima může nadělit i spoustu sněhu. Co potom?

Ideálním řešením je náš stavebnicový systém Panter. K jedné pohonné jednotce připojíte pluh na odhrnování, zametací kartáč, sněhovou frézu, ale také různé typy sekaček, mulčovačů, vozíků, adaptéry pro kypření půdy, drcení větví, obraceč sena a další příslušenství.

Můžete se zmínit o letošních novinkách?

Nová je pohonná jednotka Panter FD-5, kterou jsme uvedli na trh letos v dubnu. Jedná se o multifunkční dvouosý, tedy čtyřkolový nosič, chcete-li malotraktor, který umožňuje připojení různých pracovních nástavců, které jsou kompatibilní se stávajícími stroji DAKR Panter. Panter FD-5 je kompaktní, stabilní a vyznačuje se minimálními nároky na údržbu. Proto je určený pro široké spektrum uživatelů. Pro zimní údržbu měst a obcí nabízí stejně jako naše jednoosé pohonné jednotky připojení radlice na sníh nebo zametacího kartáče, přičemž v zadním závěsu lze současně táhnout rozmetadlo KRH 03. Tak je možné za hodinu komplexně ošetřit přibližně 5 km zasněženého a zmrzlého chodníku. Obsluha se veze, má k dispozici 15 koní výkonu, které vždy naplno využije, neboť hydrostatická převodovka umožní rychlost pojezdu regulovat plynule v rozmezí 0 až 10 km/h. Dobrou trakci pak jistí manuálně ovládaná uzávěrka diferenciálu.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2017)

 

Na podmáčených loukách Chráněné krajinné oblasti Šumava byli během posledních dvou let spatřeni Panteři. Nejedná se ovšem o kočkovité šelmy, které se vyskytují kolem rovníku, nýbrž o techniku od českého výrobce DAKR, s. r. o. Proto také Panter s velkým P.

Stejně jako na jiných ekologicky citlivých místech, tak i v okolí Vimperku řeší pozemkový spolek Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava (ZO ČSOP) otázky poradenství, ekologické výchovy, ale zejména aktivně pečuje o krajinu.

Široké spektrum využití

Členům ZO ČSOP Šumava není lhostejný stav dnešní krajiny a chtějí přiložit ruku k dílu. Proto zde vysazují a udržují zeleň, likvidují invazní druhy rostlin, pasou ovce a v neposlední řadě kosí louky. Jedná se o přibližně 15 hektarů pozemků, které se nacházejí v chráněných územích nebo jsou jinak přírodovědně cenné. Jsou to obvykle mokřadní a podmáčené louky, případně ve svazích či jinak nepřístupném terénu pro větší zemědělskou techniku.

Při všech činnostech pomáhá dvojice nejsilnějších pohonných jednotek DAKR PANTER FD-3. Speciální nosiče nářadí o výkonu 15,5 k, s hydrostatickou převodovkou a uzávěrkou diferenciálu, jsou do těchto podmínek dovybavené sadou dvojmontáží kol a pracují jako sekačka, obraceč a shrabovač, ale i pohonná jednotka pro tahání valníku.

Možností k rozšiřování spektra činností je však podstatně víc. Zákazníci mají na výběr zhruba 20 různých pracovních nástavců, mezi nimiž dominuje trojice sekaček, stejně tolik mulčovačů, ale také zametací kartáč, sněhová fréza, drtič větví, rotavátor, provzdušňovač, různé typy vozíků, shrnovací radlice na sníh, přípojné sedačky a další příslušenství.

Foto archiv/ZO ČSOP Šumava

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2017)

 

Pokud jste již někdy slyšeli výmluvy, že mechanizace na ošetření chodníků solí je drahá a nejsou na ni v obecních rozpočtech peníze, tak firma DAKR se rozhodla toto tvrzení začít vyvracet. V jejím sortimentu totiž naleznete hned několik typů „solniček“, které se zaplatí hned při prvním zabránění úrazu nebo nehodě...

Rozmetače od společnosti DAKR přitom vynikají spolehlivou konstrukcí, veškeré rozhazovací prvky přicházející do styku se solí jsou vyrobeny z nerezi, zásobník je z odolného polyetylenu nebo kovový a pro pohon je použitý mechanický náhon přímo od kol. Tuto techniku lze tedy bez obav z jakékoliv újmy použít pro rozhazování posypové soli.

Na malé i větší plochy

Minimální teplota, do které lze sůl efektivně využívat, je zhruba −7 °C. Při nižších teplotách je výhodné použití písku nebo kamenné drti, se kterou si větší rozmetadla také poradí. Stejně tak lze rozhazovat i různé směsi inertních materiálů se solí. Výhodou je, že velmi rychle, úsporně a rovnoměrně ošetříte zledovatělé chodníky, účelové cesty i různé další plochy. Ušetří se tím čas, posypový materiál a životní prostředí je zatíženo menším množstvím soli, nečistot a prachu.

Firma DAKR je výrobcem několika typů ručně tlačených rozmetadel soli. Na jeden zásobník lze ošetřit až 2650 m2, a proto jsou tyto produkty předurčeny pro údržbu v areálech firem, u benzínových pump nebo na chodnících.

Větší stroje jsou řešené jako přívěsné vozíky s vlastní korbou, které připojíte k běžnému osobnímu automobilu, za traktor, popřípadě i za zahradní, vysokozdvižný vozík a další prostředek. Tak ošetříte i větší parkoviště, příjezdové cesty a areály firem. S příplatkem za speciální sadu pro provoz na veřejných komunikacích je možné k vybraným typům vydání technického osvědčení.

Doporučené dávkování

Jako preventivní posyp se aplikuje 10 g soli/m2, při náledí je to 20 g soli/m2. V extrémních zimních podmínkách, kdy současně sněží a chlorid sodný se ředí padajícím sněhem a vodou z rozmrazovaného povrchu, je nutné zvýšit množství soli na 40 g/m2; nižší dávka je neúčinná.

K rychlému a rovnoměrnému rozprostření posypového materiálu lze využít kolové rozmetače, které s ohledem na způsob vysypání rozlišujeme na:

  1. Rotační rozmetadla, jejichž maximální pracovní záběr činí 1 až 4 metry.
  2. Liniová rozmetadla, která aplikují posyp na přesně vymezený pás a chrání tím okolí od zasolení.

Dále můžeme rozlišovat rozmetadla na:

  1. Tlačená, která využijete v létě i pro hnojení trávníků na zahradách, v parcích a jiných místech.
  2. Tažená, k nimž je možné vydat technické osvědčení k provozu na pozemních komunikacích a provozovatel s nimi za běžným automobilem zvládne údržbu veřejných komunikací.

Tlačené i tažené rozmetače

Při výběru vhodného stroje se budoucí majitel musí zamyslet nad tím, kde a jak často chce danou techniku využívat. Rozmetače KRH 01 a KRH 02 jsou ručně tlačené a sůl rozhazuje rotující rozmetací talíř. Výhodou je velká rychlost posypu a značná šířka posypaného pásu.

Rozmetač KRH 06 se rovněž tlačí ručně, ale liší se tím, že vysypává sůl na pás široký 70 cm. Je vhodný především tam, kde nechceme, aby sůl byla odhozena například na trávník, nebo jiné místo, kde by mohla škodit.

Rotační rozmetače KRH 03 a KRH 04 se tahají za osobními či dodávkovými automobily, popřípadě traktory včetně zahradních, vysokozdvižnými vozíky... V ceně je jak závěsné zařízení na tažné koule automobilů, tak i oko pro traktory. Tato rozmetadla umožňují aplikovat kamennou drť. Největším taženým rozmetačem je KRH 07, který vysypává sůl na pás široký 1,5m, má zásobník na 500 kg a připojení je uzpůsobené pro tříbodový závěs traktoru i oje.

Shrnovat, frézovat, či zametat?

Mnohým by se mohlo zdát, že zimní údržba chodníků se dá zajistit ručně. Stačí lopata, hrablo a kýbl se solí a nákup speciálních strojů nemá smysl, neboť zima trvá krátce a stroj potom bude celou dobu stát. Tato obava může být opodstatněná, ale ne v případě stavebnicových pohonných jednotek. Multifunkční stavebnicový systém Panter může sloužit jako sekačka, mulčovač, obraceč a shrabovač sena či pro spoustu jiných aplikací včetně zimního využití.

Nejjednodušším způsobem odklizení sněhu je jeho shrnutí. Radlice se může použít tam, kde je dostatek prostoru pro vyhrnutý sníh. Nejde použít v místech, kde už jsou vysoké bariéry. Podobné použití jako radlice má válcový zametací kartáč, který zvládá nejlépe kopírovat nerovnosti podkladu a je navíc celoročně využitelný. V místech, kde je sněhu tolik, že jej musíte přehazovat přes bariéry, je potom nutné použít frézu. Současně s pracovním adaptérem pro odklízením sněhu lze za pohonnou jednotku připojit speciálně upravený rozmetač soli KRH 03. Tak lze za hodinu komplexně ošetřit přibližně tři kilometry zasněženého a zmrzlého chodníku.

Radlice, frézy i kartáče

Při práci se sněhovou radlicí RAP-100 využijete pět poloh stranového natočení. Pohonné jednotky vybavené zpátečkou radlici snadno využijí i na vyhrnování sněhu od zdí, ramp a podobně. Díky odolnému gumovému břitu ve spodní části ji můžete bez problémů použít na všech dlážděných plochách.

Sněžnou frézu SF-70 připojíte ke všem pohonným jednotkám Panter. V kopcovitém terénu, kde je potřeba do svahu couvat, se doporučují pohonné jednotky Panter FD-2H a FD-3 s hydrostatickými převodovkami a regulovatelnou rychlostí zpátečky. Výhodou frézy s hydrostatickou pojezdovou převodovkou je možnost využít maximální výkon motoru a současně jet tak malou (plazivou) rychlostí, že šnek frézy zvládá sníh plynule odhazovat a motor není přetížený.

Sněhová fréza SF-70 je dvoustupňová s pomaloběžným šnekem a rychloběžnou lopatkou v jedné ose. Unikátnost tohoto konstrukčního řešení podtrhuje možnost nastavení dvojích otáček vyhazovací lopatky, což běžná fréza neumí. Pro lehký „prašan“ nastavíte rychlejší otáčky lopatky (1850 ot/min), a tím maximálně zvýšíte délku odhozu. Při nastavení nižších otáček lopatkového kola (1285 ot/min) zefektivníte odhoz těžkého mokrého sněhu. Vyletující sníh lze odhazovat prakticky kamkoliv před stroj nebo vedle něj díky natáčecímu komínku ovládanému z místa obsluhy.

Práce s válcovým kartáčem SB-110 je podobná té s radlicí, podstatně lépe však s ním vyčistíte nerovnosti, neboť štětiny kartáče se povrchu přizpůsobí. Vodicí náprava nástavce je vybavena dvěma výškově nastavitelnými pojezdovými koly, která přispívají k zlepšení schopnosti kopírovat terén. Kartáč má průměr 40 cm, to zajistí lepší odhoz i vyšší vrstvy sněhu.

Zametací kartáč nabízí možnost úpravy rychlosti otáčení válců ve dvou stupních převodování. S vysokými otáčkami lze odhazovat sníh do větších vzdáleností, nízké otáčky zase zvyšují životnost „štětin“. Pákou polohovadla se nastavuje příčné natočení kartáče, tedy směr, kam má být odmetán zametaný materiál. K dispozici je celkem pět poloh stranového natočení.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down