Multifunkční pracant s přehršlí energie

Někomu může připomínat dětskou hračku, jinému nemusí jít pod vousy netradiční design. Nepopiratelným faktem ale je, že malé a kompaktní tělo, o němž poplyne další text, v sobě ukrývá poctivou muskulaturu se schopností zhostit se bezpočtu pracovních činností – s důrazem na vysoký výkon podpořený 100% funkčností.

Taková je nedávná novinka z dílen firmy DAKR spol. s r. o. z Hranic na Moravě, pohonná traktorová jednotka pro univerzální nasazení Panter FD5. Podívejme se na ni podrobněji. Nejen pohledem výrobce, ale také očima praxe.

Jeden za všechny

„Modelová řada Panter, kterou vyrábíme již od roku 2003, je profesionální stavebnicová sestava, do níž se promítají naše i uživatelské zkušenosti. Zahrnuje jednoosé stroje a od roku 2017 také traktorový univerzální nosič nářadí FD5. Výhodou je, že ke každé pohonné jednotce můžete připojit široké spektrum pracovních nástavců, díky nimž je souprava využitelná po celý rok. Můžete s ní například sekat nebo mulčovat trávu, orat, kypřit a vláčet půdu, shrabovat a obracet seno, shrnovat sníh a sypké hmoty, zametat nebo převážet materiál,“ vysvětluje Marek Dančák z obchodního oddělení společnosti DAKR a pokračuje:

„Na výběr máme několik typů pohonných jednotek s mnoha druhy snadno a rychle vyměnitelného příslušenství šitého na míru konkrétním podmínkám. Veškeré pracovní nástavce jsou samozřejmě kompatibilní i se staršími energetickými prostředky. Uživatel tak díky tomuto řešení získá širokou škálu strojů k profesionálnímu nasazení. V konečném výsledku je i cena finální sestavy výrazně nižší než při pořízení, garážování a údržbě několika jednoúčelových strojů.“

Přehršel adaptérů

Za pohonný agregát multifunkčního traktůrku Panter FD5 zvolil výrobce zážehový čtyřtakt Briggs & Stratton o výkonu 15,5 koně. Hydrostatická převodovka umožňuje plynule volitelné rychlosti vpřed i vzad až do 9 km/h. K výhodám se řadí nápravy s diferenciálem a uzávěrkou, elektrický startér, zvedání pracovního příslušenství z místa obsluhy až po možnost agregace bohatého příslušenství.

Nosič nářadí FD5 je díky kompaktním rozměrům, výkonnému motoru, snadné ovladatelnosti, dobré stabilitě a minimálním nárokům na údržbu určený pro širokou klientelu – od domácích až k profesionálním uživatelům. Uplatní se třeba při práci v zahradách, vinohradech, na menších pozemcích, při údržbě zeleně i ve službách měst a obcí. K pohonné jednotce je možné připojit čelní i zadní příslušenství. Z taženého je to například pluh, vyorávací radlice, vláčecí brána a přívěsný vozík. Z předních aktivně poháněných pracovních nástavců zmiňme dvoububnovou sekačku, diskovou žací lištu, cepákový mulčovač, pásový obraceč píce, shrnovací radlici na sníh a sypké materiály, zametací kartáč nebo rotační kypřič půdy. Tyto adaptéry jsou vesměs převzaté z jednoosých nosičů nářadí.

Postaru, ale nově

Pro praktické zkušenosti s pohonnou jednotkou Panter FD5 jsme se vypravili za Stanislavem Šimánkem z Doudleb na Českobudějovicku, který vystupuje na Instagramu jako Standa zahradníkem. Práci s půdou si oblíbil už před mnoha lety a dnes ji bere jako ideální volnočasovou aktivitu. Pohybuje se v přírodě, vyčistí si hlavu, k tomu se nadýchá čerstvého vzduchu. Rodina má užitek v podobě chutné zeleniny, navíc s neoficiální, ale přesto pečetí BIO.

„Protože mě odjakživa zajímala příroda a práce s půdou, začal jsem si postupně pořizovat pozemky. Dnes mám zahradu o rozloze 3000 metrů čtverečních a kousek sadu. Louky přetvářím na ornou půdu, abych se na ní mohl vyřádit a pěstovat různé plodiny, především zeleninu,“ říká Stanislav Šimánek a navazuje:

„Baví mě žít postaru, ale s pomocí nové techniky. Abych eliminoval fyzickou práci kolem půdy na minimum, začal jsem hledat před třemi lety stroj, který by ji zastal. Hlavní podmínkou bylo, aby byl nový, k tomu pokud možno od českého výrobce. Na internetu jsem narazil na traktorový nosič nářadí DAKR Panter FD5 a brzy zjistil, že ho prodává můj známý Pavel Jindra, jednatel českobudějovické společnosti ELVA PROFI. Přijel jsem se k němu na traktůrek podívat. Prodejce mně vše kolem něj ukázal, vysvětlil a odpověděl na otázky. Usoudil jsem, že už není o čem dál přemýšlet a pantera si hned pořídil.“

V hledáčku mulčovač

Protože prioritou Stanislava Šimánka jsou drobné polní práce, obstaral si k pohonné jednotce FD5 přední nosič a hnací ústrojí pro příslušenství, zatím v podobě rotavátoru ROT. Přikoupil si závaží. Zadní část stroje nechal vybavit „koulí“. Z tažených doplňků si vybral dvě radlice, hrůbkovací a vyorávací, bránu pro vláčení a pluh. Materiál převáží ve velké „káře“ za auto, s níž si malotraktor hravě poradí.

„Zahradník Standa“ zdůraznil, že si kromě vysoké užitné hodnoty energetického prostředku cení také poctivého zpracování příslušenství s důrazem na funkčnost, ať už jde o bránu s pořádnými hřeby, robustní pluh nebo rotavátor, který si poradí i s velkými a pevnými hroudami. Aktuálně se poohlíží po sekačce nebo raději mulčovacím nástavci pro údržbu zeleně v ovocném sadu.

Půdní práce relaxem

Univerzální stroj FD5 je podle Stanislava Šimánka dostatečně silný, aby si poradil s orbou utužené louky o výměře 400 metrů čtverečních, které se aktuálně věnuje. Postupuje v několika etapách a hloubkách včetně rozrušení půdy s pomocí rotavátoru. Teď se chystá hnojit, na podzim sít žito a napřesrok sázet brambory. Na jiných pozemcích pěstuje česnek a jahody. Plodiny pravidelně střídá a hospodaří bez chemie.

Zahradník aktuálně obhospodařuje zhruba devět arů zkultivované půdy. Na námitku, proč si na pomoc nepozve velký traktor, který by měl hotovo za chvilku, reaguje, že jde bezpochyby o správnou myšlenku, ale po velkém stroji by vznikly na ploše takové vlny, že by se už na pozemek s malým traktorem nedostal. Navíc by se ochudil o to hlavní – potěšení, protože veškeré práce od a do zet jsou pro něj ideálním relaxem.

Servis na výtečnou

„Na malotraktoru Panter FD5, který mám dva roky a odpracuje odhadem zhruba sto motohodin za sezónu, si cením stoprocentní funkčnosti s podporou vysokého, chcete-li optimálního, výkonu, který pro mé potřeby plně postačuje. Jde o malý stroj, který zastane velkou porci práce. Další výhodou je nízká hmotnost. Jednou jsem nemohl z podmáčeného pole vyjet. Traktůrek jsem zvedl a vyprostil vlastními silami,“ pochvaluje si Stanislav Šimánek a přidává zkušenosti se servisem:

„Výhodou je také snadná manipulace. Pantera naložím na káru, přijedu do Českých Budějovic k firmě ELVA PROFI a za chvíli je po servisní prohlídce. Oceňuji také přístup výrobní společnosti DAKR k zákazníkům. Stalo se mně před časem, že pojezdový pedál zůstával viset na jednom místě a stroj nešlo nastartovat. Zavolal jsem výrobci v sobotu. Zástupce firmy Marek Dančák mně po telefonu podrobně a trpělivě vysvětlil, jak mám při odstraňování tohoto problému postupovat. To se zanedlouho podařilo a mohl jsem pokračovat v práci.“

Foto autor a archiv/DAKR*

 

Popisky:

1a:

Stanislav Šimánek (foto) nyní hospodaří asi na devíti arech zkultivované půdy s významnou pomocí traktorového nosiče nářadí Panter FD5

1, 2, 3, 4, 5, 6:

Několik příkladů nasazení sestavy: disková sekačka DZS125 (1), dvoububnová sekačka RZS121 (2), jednoradličný pluh (3), obraceč a shrnovač sena OP114 (4), cepákový mulčovač MC100 (5) a přívěsný vozík (6)

7:

Českobudějovická společnost ELVA PROFI patří mezi největší tuzemské odběratele techniky DAKR. Zákazníci zde najdou prakticky kompletní sortiment těchto výrobků. Na snímku interiér prodejny v Rudolfovské ulici

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down