Český multifunkční traktůrek DAKR Panter FD52V je vhodný nejenom pro údržbu zeleně

Rodinná a ryze česká společnost DAKR je známá především svou snahou realizovat zcela nové nápady. Z vývoje, který si zajišťuje vlastními kapacitami, často vzejdou nová a originální řešení. Impulzem pro vznik nového stroje jsou také náměty od zákazníků, které firma systematicky sbírá na výstavách při komunikaci s uživateli a prodejci.

DAKR tak v minulosti uspěl, když začal vyrábět jednoosé bubnové a diskové sekačky, nebo například přípojnou sedačku s natáčecí řízenou nápravou.

Inovace pro silnější jméno

„Žádná z těchto novinek nezklamala, naopak díky nim se daří posilovat jméno naší firmy v České republice i v zahraničí. Rok 2023 pro nás byl dalším milníkem. Podařilo se přijít s novou pohonnou jednotkou Panter FD52V, která umožňuje provoz na veřejných komunikacích, přičemž navazuje na menší variantu traktůrku FD5 uvedenou na trh v roce 2017. Jedná se o moderní nosiče, které v dané cenové relaci nemají konkurenci, a to především s ohledem na to, kolik různých prací je s nimi možné vykonávat. Uplatní se na loukách, polích, či při letním i zimním úklidu chodníků a cest,“ připomíná jednatel firmy DAKR Ing. Karel Dančák.

Pohonná jednotka Panter FD52V je multifunkční dvouosý, tedy čtyřkolový, nosič, chcete-li malotraktor, který umožňuje připojení různých pracovních nástavců, které jsou kompatibilní se dalšími stroji DAKR Panter. FD52V je kompaktní, stabilní a vyznačuje se minimálními nároky na údržbu. Proto je určený pro široké spektrum uživatelů. Obsluha má k dispozici 22 koní výkonu, které naplno vždy využije, neboť hydrostatická převodovka umožní rychlost pojezdu regulovat plynule v rozmezí 0 až 15 km/h. Dobrou trakci pak jistí manuálně ovládaná uzávěrka diferenciálu.

Inovativní technická řešení

Specialitou nové „efdépadesátdvojky“ je přídavný chladicí systém, který udržuje olej v hydropřevodovce na provozní teplotě, a to i při větších a déle trvajících zátěžích, jako je například orba, převážení nákladu, ale také sečení a mulčování v náročném, kopcovitém terénu. Díky tomuto technickému řešení se povedlo rozšířit oblast použití hydrostatických převodovek pro aplikace, u nichž by jinak pravděpodobně docházelo k přehřívání oleje. Hydrostatická převodovka TuffTorq K72 umožní i v zátěži plynule měnit rychlost, což je v porovnání s mechanickými převody mnohem komfortnější,“ vysvětluje Marek Dančák z obchodního oddělení společnosti DAKR a dodává:

„Dalším pozoruhodným příkladem promyšlené konstrukce tohoto stroje je řešení předního závěsu s více klouby s fiktivním bodem otáčení pod terénem a nadlehčením přes sestavu nastavitelných pružin. Čelně upnuté pracovní nářadí klade při překonávání terénních nerovností výrazně nižší odpor, než je tomu u doposud známých systémů s bodem otáčením nad terénem. Všechny čelní nástavce proto bez zadrhávání kopírují terén, tak zvaně plavou. Díky tomu náš konstruktér výrazně snížil i nároky na trakční sílu malotraktoru, což má pozitivní dopad na plynulost jízdy, namáhání rámu i spotřebu. S ohledem na výběr předního nářadí a zejména jeho hmotnost lze předepínacím šroubem zajistit optimální míru nadlehčení. Je tak možné snížit sílu, kterou obsluha musí vynaložit pro zdvihání pracovního nástavce například při přejezdu.“

Foto archiv/DAKR

(Celý příspěvek najdete v Komunální technice 2/2024)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down