21.02.2020 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jubilant v plné zbroji na další sezónu

Naše země oslavila loni 30 let od sametové revoluce, díky které se může spousta lidí svobodně realizovat. Patří mezi ně i hranická společnost DAKR, která vznikla ve skromných podmínkách v roce 1990. Letos tak dospěje do kulatého jubilea – věku třiceti let. Dobrý důvod k návštěvě.

Podle Marka Dančáka z obchodního oddělení firmy DAKR byla v počátcích hlavním spouštěčem myšlenka vyrábět bubnové sekačky pro lidi, zpočátku zejména v okolí rodinného domku jednoho ze společníků, dále nadšení z možnosti svobodně podnikat, které ovšem doprovázelo minimum vlastních finančních prostředků. Výroba probíhala na dnešní poměry v neuvěřitelných podmínkách. Přesto řada techniky z té doby dodnes funguje.

Motocykly jako inspirace

„Svoboda pro nás není jen možnost obchodovat. Chceme být moderní výrobní podnik a rádi bychom navázali na úspěchy našeho strojírenství z období první republiky. Za vydělané peníze jsme zrekonstruovali firemní areál a postupně nakoupili řadu špičkových robotických a automatických CNC strojů. Proto všechno, co můžeme, si skutečně vyrábíme sami. Nakupujeme jen speciální díly, jako jsou například motory a některé převodovky. Ale i v komponentech, které zatím neumíme vyrobit, upřednostňujeme české firmy,“ říká úvodem Marek Dančák a zve nás na prohlídku areálu společnosti DAKR.

Hned u vstupu míjíme několik vystavených motocyklů JAWA. „Staré motorky jsou pro nás koníčkem i inspirací a určitou zajímavostí je, že naše sekačky lakujeme ve stejném odstínu červené, jako je tato šéfova Panelka. Chceme dát lidem při pohledu na naše stroje jasně najevo, odkud jsme, takže logo v českých barvách vysvětlí náš původ i těm, kteří se nechytnou na „jawáckou červenou“. Pojďte ale do výroby, tam asi nejlépe vyzní rozdíl proti značkám dovezeným odněkud z „Pingpongové Lhoty,“ doplňuje Marek Dančák.

Kdo je připraven, není zaskočen

Ve výrobní hale vidíme CNC vláknový laser, trojici CNC soustruhů, CNC vertikální obráběcí centrum, dva svařovací roboty a mnoho dalších strojů, na nichž se postupně mění hutní materiál v komponenty jednotlivých výrobků. Dobře si tady uvědomují, že jen moderní technologie zajistí špičkovou kvalitu i nízké výrobní náklady. Všude je v půli ledna poměrně rušno.

„Musíme se důkladně připravit na další sezónu. Ta loňská začala poměrně pozdě, zato trvala až do září, což nebývá obvyklé. Letos nemůžeme ponechat nic náhodě a připravíme se na sekání už od začátku března. Než vyrobíme sekačku, musíme uskutečnit řadu operací a celý proces trvá několik týdnů. Proto je tady teď v lednu možná nejrušněji za celý rok. Díky skvělým lidem dokážeme zajistit konstantně vysokou kvalitu práce. Výsledná cena naší techniky potom úzce  souvisí s vysokou produktivitou těchto výrobních strojů,“ vysvětluje náš zapálený průvodce a upozorňuje na další výhodu vlastní výroby: „Neustále reagujeme na náměty zákazníků, prodejců, výsledky vlastního testování i vývoje, takže průběžně inovujeme naše produkty. Pokud je nutná jakákoliv změna, dokážeme ji realizovat ze dne na den.“

Ekologicky vstřícné stroje

V minulosti jsme již několikrát v Komunální technice zprostředkovali poznatky různých majitelů pohonných jednotek DAKR. Například šumavští ochránci přírody (ZO ČSOP) dnes vlastní již slušné stádo Panterů. Podobné aktivity i výbavu má i spolek Sdružení Krajina z Vysočiny nebo ochránci modráska bahenního, firma Ekopontis se sídlem v Brně.

Všichni tito uživatelé mají za cíl nejen udržet, ale pokud možno zlepšit podmínky chráněných lokalit. Jedná se zejména o správné hospodaření s vodou v krajině, ochranu určitých živočichů a rostlin nebo potlačení těch nežádoucích.

“Každý z nás může ovlivnit prostředí, ve kterém žije. Obrovským problémem dneška je rychlost, jakým voda z krajiny mizí. Ti, kteří se rozhodnou trávu “skalpovat” v intervalu jednoho dvou týdnů, ochuzují své pozemky o přírodní rozmanitost, je zde minimum hmyzu, včel a dalších živočichů. Povrch se přehřívá a veškerá vláha se okamžitě odpaří. Naproti tomu louka se vzrostlou trávou brání odparu, vlhkost si dokáže i při suchu vysrážet ve formě rosy. Panuje zde obrovská rozmanitost rostlin i živočichů a louka kvete od jara do podzimu. Vím, že nemohu nikomu nařídit, kdy a čím by měl trávu sekat, ale řada klientů by možná své chování změnila, pokud bychom jim pomohli uvědomit si souvislosti spojené se zadržením vláhy, nebezpečím sucha, životem organismů nebo růstem lučních květin,“ vysvětluje Marek Dančák a navazuje výčtem obchodních praktik:

„Často se zákazníci ptají, jak vysokou trávu zvládnou naše stroje posekat. Roli při výběru hraje mnoho dalších faktorů. Důležitá je hustota a typ porostu, účel, pro který chcete trávu sekat, a samozřejmě také finanční možnosti. Pokud zohledníme všechna tato hlediska, dovedeme pak vybrat ideálního pomocníka na chalupu, pro zahradníky, na velké lány, ke komunálním a dalším účelům. Když ani tyto informace nestačí, odkážeme zájemce k návštěvě youtube kanálu s nahrávkami praktických ukázek našich strojů nebo sekačky a mulčovače v terénu po předchozí domluvě sami předvedeme.“

K zákazníkovi přes síť prodejců

Prodejci firmy DAKR se jednou ročně účastní školení, na kterém dostanou informace o novinkách, ale také problémech, s nimiž se společnost setkala.

„V roce 2019 jsme řešili reklamace v hodnotě asi 40 tisíc korun, což je v porovnání s obratem 99,5 milionu opravdu zanedbatelné číslo. Výstupní kontrola odpovídá systému řízení kvality podle ISO 9001. Pokud je stroj kompletní, vyzkoušíme na montáži všechny jeho funkce a už takto sestavený, seřízený a připravený putuje do prodejen. Naši prodejci jsou rádi, když jim zboží přivezeme vlastní dopravou bez zbytečných obalů a oni nemusí nic vybalovat, sestavovat a podobně. Snažíme se dbát na ekologii ve všech směrech a věřím, že naše uhlíková stopa nemá takovou délku jako u lodí putujících někde přes půl planety,“ dostává se k dalšímu ožehavému tématu dneška Marek Dančák a dodává:

„Je dobře, že motory plní přísnější emisní normy, ale výrobci musí pamatovat také na trvanlivost. Některé naše stroje jsou v provozu už téměř třicet let a největším oceněním pro nás jsou osobní reference, například když spokojený zákazník doporučí firmu DAKR svým známým.“

Rodinná firma, základ úspěchu

Po zhruba hodinové exkurzi a ukázce jednotlivých pracovišť se krátce zastavíme v oddělení velkoobchodu, abychom zhodnotili těch třicet dosavadních let fungování firmy DAKR.

Marek Dančák říká na závěr: „Začátky podnikání byly chvílemi poměrně divoké, ostatně jako celá devadesátá léta, ale jsem přesvědčený, že DAKR je v současnosti již zavedený pojem. Nyní úspěšně vyvážíme naše stroje prakticky do celé Evropy a snažíme se neustále realizovat nové nápady a mít náskok před konkurenci. To dokládá řada užitných vzorů a unikátních konstrukčních řešení. Za zmínku stojí například náš čtyřkolový zahradní traktor Panter FD-5, který nemá nikde konkurenci v tom, kolik různých prací s ním lze vykonávat. Základ úspěchu je ve slovech rodinná firma. Stále tady pracují majitelé, kteří vše vybudovali. Mezi zaměstnanci je řada lidí, kteří by mohli zavzpomínat na začátky. Je to neuvěřitelné, jak čas letí a co vše se už událo. Občas všichni prožíváme horší chvíle, ale my si budeme dál užívat své vlastní radostné okamžiky a svou vlastní svobodu si nenecháme nikým vzít.*“

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down