Správná pětka nejenom pro komunální nasazení

Poslední dubnový čtvrtek obsadila výsostné teritorium nejlepších přátel člověka – tak zvanou psí louku pod Peruckou strání – zahradní a komunální technika. Na travnaté ploše v těsném sousedství Havlíčkových sadů (Grébovky) ve druhém pražském obvodě zde představila průřez svého portfolia strojů společnost ITTEC.

Nejenom v souvislosti s blížící se sezónou údržby zeleně sem pozvala zájemce z „domácí“ akciové společnosti KOMWAG, Technické správy komunikací a zástupce Prahy 3. Vedle tradičních spalovacích motorů byl patrný důraz na elektropohony.

Nově s poradenstvím

„Prezentaci jsme připravili jako možný základ budoucí spolupráce. Dlouhodobě se zabýváme prodejem a servisem techniky pro údržbu golfových a sportovních ploch. Zhruba tři roky se intenzivně soustřeďujeme na komunální stroje pro potřeby měst, obcí, technických služeb, podniků zabývajících se odpadovým hospodářstvím, poskytovatelů služeb a podobných subjektů. Přivezli jsme pět zástupců techniky z naší nabídky. Rádi k nim poskytneme veškeré teoretické informace a každý si může stroje vyzkoušet v praxi,“ zahájil setkání vedoucí komunální divize společnosti ITTEC Radek Suk a představil žhavou novinku z její nabídky: „Od letošního roku poskytujeme kompletní poradenské služby týkající se trávníkářství a revitalizace parků a veřejné i soukromé zeleně. Pro zájemce, například z městských částí, jsme schopni připravit kompletní projekty na klíč – od rozpočtů až po realizaci.“

„Společnost KOMWAG byla založená v roce 1996. Brzy tedy oslaví třicáté narozeniny. Poskytujeme širokou škálu komunálních služeb v oblasti odpadového hospodářství přes celoroční úklid komunikací a veřejných prostranství až po údržbu a realizaci zelených ploch. Zastřešujeme tisíce projektů pro státní správu i soukromý sektor. Za všechny klienty mohu jmenovat hlavní město Prahu, jeho části a například i Pražský hrad. Jsme vybaveni moderní technikou s průměrným stářím pět let pro efektivní a spolehlivé plnění veškerých zakázek. Každoročně si pořizujeme nové stroje. Tato předváděcí akce je pro nás i další zúčastněné zajímavou inspirací. Oceňujeme možnost vyzkoušet, co jednotlivé stroje dokážou v praxi, navíc ve zdejším svažitém terénu,“ poznamenal technický ředitel společnosti KOMWAG Ing. Jan Petružálek.

Všestranný Američan

První prezentovaný stroj, americký Ventrac, univerzální nosič nářadí s kloubovou konstrukcí a stálým pohonem 4 x 4, vhodný pro práci ve svazích i rovině, se prosazuje na trhu Česku stále víc a víc. Podle Radka Suka jde o ideálního pomocníka pro potřeby podniků technických služeb, k nimž v poslední době úspěšně proniká. V současné době jsou k dispozici dva modely s hydrostatickou převodovkou, a to představený 4520Y (hmotnost 750 kg) s pohonem od dieselového tříválce Kubota (25 k), nebo 4520P (715 kg) s dvouválcovým benzínovým motorem Kubota (31 k). K maximální přepravní rychlosti až 16 km/h lze zmínit i pěkný vnitřní poloměr otáčení 99 cm.

Nosič nářadí Ventrac je konstruovaný pro celoroční provoz. K dispozici je zhruba 30 druhů pracovního příslušenství, převážně s přední agregací. K tomu je v zimě možné stroj pro zajištění maximálního komfortu pro obsluhu osadit kabinou. Stálý pohon na všechna kola přenáší efektivně výkon z motoru na povrch. Kloubová konstrukce poskytuje dobrou manévrovatelnost a v součtu s dvoumontáží kol a nízkým těžištěm vynikající svahovou dostupnost až 30° ve všech směrech. Pro optimální rozložení hmotnosti slouží nastavitelná zátěž. Z dalších výhod lze zmínit šetrnost vůči podloží, jednoduché ovládání, možnost snadné a rychlé výměny pracovních nástavců bez použití nářadí až po důraz výrobce na bezpečí a pohodlí obsluhy,“ dodal Radek Suk.

Bateriové stroje

„Zástupcem elektromobility, která je – ať chceme nebo nikoliv – trendem současnosti, je americká bateriová profesionální sekačka s nulovým poloměrem otáčení Mean Green se zásobou energie na celou pracovní směnu. Produktivní a obratná technika tohoto typu s nulovými lokálními emisemi se uplatní zejména všude tam, kde se klade důraz na ekologický a tichý provoz, například při údržbě městské zeleně, parků a sportovišť,“ doplnil Radek Suk.

Konkrétně model DREAMCUT EVO 188 disponuje elektromotory s pohonem od baterií o výkonech 22 nebo 35 kWh, tedy ekvivalentu dieselového agregátu o výkonu 42 k. Mulčer se zadním výhozem je vhodný pro údržbu rozlehlých ploch v rovině a svazích do 20°. Šířka záběru je 1,88 m. Výšku sečení lze nastavit v rozmezí od 38 do 139 mm. O mimořádné produktivitě svědčí také vysoká pracovní rychlost, která dosahuje v ideálních podmínkách až 20 km/h. Bohatá je standardní výbava. K té nadstandardní patří elektrický fukar na odstranění trávy a listí nebo střecha se solárním panelem (200 W), která slouží nejen jako ochrana před slunečním zářením, ale dobíjení baterie tímto systémem prodlouží dobu sekání až o dvacet minut denně.

Výrobcem různých typů elektromobilů – od golfových vozítek přes prostředky pro přepravu osob, užitková vozidla, speciály pro zálivku, svoz odpadu, přepravu vozíčkářů až po pohřební vozy je polská firma MELEX. Nejenom pro svoz bioodpadu z údržby zeleně, ale i další práce, je určený představený elektromobil CARGO N.50 L s klecovou nástavbou. Elektromotor (48 V) pohání baterie (200 Ah, 10,24 kWh). Vůz s maximální rychlostí 50 km/h ujede na jedno nabití až 110 km, což pro běžný městský provoz plně dostačuje. Opět je potřeba vyzvednout tichý a bezemisní provoz.

***

Za zhruba dvě hodiny se potenciální uživatelé techniky dozvěděli vše potřebné a v praxi se na rovině i ve svahu na vlastní kůži přesvědčili, co nabízené stroje dokážou. Odjížděli jsme s přesvědčením, že prezentační akce společnosti ITTEC „zadělala“ na dlouhodobou spolupráci s novými klienty.

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 6/2024)