Sněžné lišky, „frontky“ i Gatory

Jaká bude letošní zima? Mírná jako loni? Studená a bílá? Těžko říci. Zodpovědného hospodáře musí napadnout otázka, jak se má připravit, aby neutrácel peníze za nářadí, které možná nakonec ani nevyužije. Jenže, co když se do toho zima pořádně zakousne a ono by mu pak chybělo?

Složitá otázka, nicméně jediná správná odpověď je poměrně jednoduchá – všestrannost. Pořídíte-li si stroj, který bude sloužit i v ostatních ročních obdobích, máte vyhráno. Ve stáji techniky John Deere jich najdete hned několik. Vybrat si můžete univerzální kompaktní traktory či užitková nákladní vozidla Gator. Sníh z cest a chodníků se dá krásně odklízet dokonce i s čelními žacími stroji TerrainCut řady 1500.

Univerzál uklidí i odveze

Nejvšestrannějším strojem je bezpochyby traktor. Sníh vyfouká frézou, odhrne radlicí nebo zamete rotačním kartáčem. Uklizený povrch pak ještě ošetří vzadu neseným rozmetadlem posypových látek, popřípadě aplikátorem solanky. S čelním nakladačem sníh naloží na vůz či přívěs, aby se mohl následně odvézt například z centra města.

Zmíněný čelní nakladač John Deere díky systému Quik-Park mimochodem připojíte a zase odpojíte během pár minut. Podobné je to ve vegetační sezóně s žacím ústrojím AutoConnect. Traktory John Deere vždy snadno uchopí jen to, co zrovna potřebují, a pak to stejně rychle umí odložit.

Sekáči v zimním overalu

Velkou předností značky John Deere je rovněž široký sortiment traktorů s výkony od deseti až po několik set koní. S radlicí, sněhovou frézou, rotačním kartáčem i rozmetadlem se dovedou vypořádat i zahradní traktory řad X100, X300 a X500 poháněné zážehovými motory.

Kdo to ovšem myslí s úklidem sněhu a ostatními komunálními službami vážně, měl by se zaměřit na kompaktní traktory John Deere se vznětovými motory. Už i ta nejmenší řada X900 totiž může být vybavena útulnou a hlavně vyhřívanou kabinou. Včetně žacího speciálu X950R, který lze z letního sekáče s žacím ústrojím a košem hravě převléci do zimní kombinézy s radlicí, kartáčem či frézou vpředu a rozmetadlem vzadu.

Liška ušetří

O řadu výš už se jelení hájemství mění částečně v liščí. Právě nyní (podobně jako v předchozích letech) se v rámci akční nabídky SnowFox (v překladu Sněžná liška) dají u vybraných kompaktních traktorů John Deere v zimní výbavě ušetřit slušné sumy peněz.

Například u traktoru John Deere 1026R přesně 72 060 korun. Tento stroj s pohonem všech kol, automatickou hydrostatickou převodovkou e-Hydro, výkonem 26 koní, kabinou De-luxe, závěsem kategorie 0 vpředu, v něm uchycenou radlicí Matev FB 150 se záběrem 150 cm a s rozmetadlem Matev SPR 250 ST v zadním tříbodovém závěsu kategorie 1 se dá totiž v akci SnowFox teď pořídit za 669 000 Kč, přičemž běžně vyjde na 741 060 Kč (ceny jsou uvedené bez DPH při kurzu 27,40 Kč/EUR).

Zásobník rozmetadla SPR 250 ST ocelovým lakovaným rámem pojme 250 litrů. Sypač je vybaven osvětlením, krycí plachtou a čechračem posypových látek. Plně odpružená radlice Matev FB 150 se záběrem 1,5 m je vybavena bočním kopírováním, hydraulickým natáčením a výměnným gumovým břitem.*

Pavel Pánek, foto archiv/John Deere

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down