Nejenom profesionální údržbě zeleně svítila ve vlašimském parku zelená

Zámecký park ve Vlašimi byl koncem června svědkem přehlídky převážně strojů Antonio Carraro a Grillo pro péči o zeleň. Hlavními hvězdami Dne komunální techniky, která se konala ve zdejším nádherném prostředí, byly malotraktory Antonio Carraro a profi žací technika Grillo.

Událost pořádaná společností PEKASS spolu s městem Vlašim přilákala mnoho profesionálů z oboru, kteří se seznámili s nejmodernějšími stroji a jejich možnostmi pro údržbu zeleně a krajinu.

Jízda králů

Středem pozornosti byla flotila malotraktorů Antonio Carraro známých vysokou výkonností a univerzálností. Schopnost pohybovat se v obtížně přístupném terénu a vykonávat různé úkoly, jako je například sekání zeleně, vytváření cest, úklid sněhu a další činnosti, imponovala návštěvníkům. Zástupci firmy PEKASS se zhostili praktických ukázek práce s těmito malotraktory a poskytli zájemcům odborné poradenství týkající se jejich využití.

K vidění byly modely Tigre 3200, 3800, 4800F a TTR 4800 HST. Série Tigre je vybavená japonskými motory Yanmar o výkonu 26 a 38 k. Její traktory mají přední řiditelnou nápravu, zadní tříbodový závěs a vývodový hřídel 540 ot/min. Lze je dovybavit i předním tříbodovým závěsem.

Nemohla chybět vlajková loď – model TTR 4800 HST. Pod kapotou tepe motor Yanmar o výkonu 38 k a hydrostatická převodovka. Kabina je vybavená topením a klimatizací. Velkou devízou je otočné pracoviště, které z traktoru dělá ideálního pomocníka pro celoroční využití u měst, obcí a technických služeb. Model TTR 4800 HST má zadní vývodový hřídel 540 a 1 000 ot/min.

Všechny malotraktory AC disponují pohonem 4 x 4, výkyvným rámem o 15° a jsou schválené pro provoz na pozemních komunikacích. Prezentované stroje byly vybavené mulčovači a příkopovými rameny od italského výrobce Berti.

To byl cvrkot…

Profesionální žací stroje Grillo (italsky cvrček) si vydobyly přízeň odborníků na údržbu zeleně. S výkonnými motory a precizním střihem nabízejí maximální výkon při zachování vysoké úrovně kvality zpracování.

Největšími taháky byly profi stroje se sběrem zastoupené všemi modely. Vynikají čelním sečením a hydraulicky výškově výklopným zásobníkem. Zadní řiditelná náprava zajišťuje perfektní manévrovatelnost, obratnost a hydrostatický pohon u všech modelů je pro obsluhu velmi komfortní a jednoduchý. Posečená tráva je vedená do zásobníku vždy středovým tunelem, takže cesta hmoty je velmi krátká, přímá, což zabraňuje ucpávání.

Nejmenší model FD 450 disponuje výškovým výklopem do koše o objemu 450 litrů s vyklápěním až do výšky 170 cm a benzinovým motorem o výkonu 18 k. Novinkou v programu je FD 500 s dieselovým motorem Kubota (18 k), zásobníkem na 700 litrů trávy a výškovým výklopem do 190 cm. Oba uvedené stroje mají shodný záběr 113 cm.

Královnou mezi žací technikou Grillo je model FD 900 s dieselovým motorem Yanmar (25 k), pohonem 4 x 4, objemem koše 750 litrů a výškovým výklopem do 195 cm. Pracovní záběr sečení činí 126 cm a žací lišta je vybavena ventilátorem. Velkou předností je schválení pro provoz na pozemních komunikacích v kategorii „SS“.

Nelze zapomenout na největší model sekačky Grillo FD 2200TS, který se na akci prezentoval ve variantě s komfortní kabinou vybavenou topením a klimatizací i bez ní. Motor disponuje výkonem 47 k, objem koše enormními 1400 l s vyklápěním až do úctyhodných 250 cm. Žací lišta má šířku 150 a 180 cm, což je ideální pro velké travní plochy.

Dalšími zástupci se značkou Grillo byly mulčovací motokáry. Climber vyniká díky nízkému těžišti perfektní svahovou dostupností. Dostupný je i s pohonem 4 x 4. Mezinápravové sečení má záběr 93 cm. Druhý model v této kategorii, FX 27, má nulový poloměr otáčení a čelní žací ústrojí. Jedná se o ideální stroj do parků a zahrad, kde je potřebná okamžitá obratnost a citlivost na řízení. Spousta návštěvníků si tuto sekačku prakticky vyzkoušela v připraveném slalomu, kde se mohli přesvědčit o schopnostech manévrovatelnosti tohoto modelu.*

David Procházka, produktový manažer komunální techniky, PEKASS, foto archiv firmy