Výkonné stroje pro náročné provozy

Techniku se značkou JCB známe ze všech možných odvětví. Její výroba má dlouhou tradici a za celou dobu existence si vybudovala pověst výkonných a spolehlivých strojů. Proto se je vhodné připomenout jejich kvality i při nakládání s odpady.

Výrobce JCB nabízí celou řadu manipulační techniky speciálně vyvíjenou pro náročné provozy, kde je nezbytně nutné, aby stroje pracovaly ve dne v noci, v létě i v zimě a ve své špičce také při směnném 24hodinovém provozu.

Nejžádanější jsou „teleskopy“

JCB nabízí u teleskopických manipulátorů nejvíc modelových řad ze všech výrobců, což je jeden z hlavních důvodů úspěchu. Každý provoz si vybere vhodný model do svých podmínek a poté ve specifikaci doladí optimální výbavu.

Hlavní komponenty „teleskopů“ jsou vyladěné do posledního detailu a JCB si je vyrábí vlastní, jako například kabiny, motory, převodovky či nápravy. Důležité jsou i detaily – kapota motoru je zkosená, zmenšil se slepý úhel a je přes ní dobře vidět. Důmyslně je vyřešené i uložení motoru nebo hydraulické nádrže, ta je integrovaná do zadní části šasi, kde stroj dotěžuje a také se lépe chladí.

Teleskopické manipulátory JCB jsou vybavené prostornou kabinou perfektně utěsněnou proti vnikání i toho nejjemnějšímu prachu. Navíc se pyšní nejnižší hladinou hluku na pozici obsluhy, kde dosahuje hodnoty pouhých 69 dB. Všechny manipulátory nabízejí také tři jízdní režimy – natáčenou přední nápravu, obě nápravy a krabí chod.

Výběr ze čtyř řad

Nabídka teleskopických manipulátorů je rozdělená do čtyř modelových řad, které mohou být dále modifikované ve vztahu k převodovce, sedačce, osvětlení a dalším prvkům výbavy. Posloupnost modelových řad je AGRI, AGRI SUPER, AGRI XTRA a nejvyšší stupeň výbavy má AGRI PRO.

Pro manipulaci s odpady je klíčové definovat, jakou má mít stroj převodovku, která má na jeho pojezd největší vliv. Nabízejí se hned tři možnosti, a to čtyřstupňová Powershift, šestistupňová poloautomaticky řazená Autoshift nebo patentovaná hybridní DualTech VT. Jedná se vůbec o první duální technologii pohonu pojezdu, kombinující hydrostatický pohon a Powershiftovou převodovku.

Hydrostatická část převodovky je výhodná při práci, tedy při potřebě pojezdu s přesným a plynulým ovládáním rychlosti a s možností ručního nastavení otáček motoru a pojezdové rychlosti, to vše do 19 km/h. Při přejezdech (rychlostech nad 19 km/h) pracuje mechanická převodovka se třemi převody, vyšší účinností a vysokým tažným výkonem.

Kolové nakladače

Teleskopické manipulátory v nabídce doplňují kolové nakladače, které jsou opět rozdělené do několika řad. Nejmenší reprezentují kompaktní kolové kloubové nakladače JCB 403 AGRI, které jsou vhodné do malých provozů. Mohu být vybavené kabinou, ochranným rámem nebo pouze stříškou. Následuje model 407 AGRI a nejprodávanější z této kategorie – 409 AGRI.

Vyšší řada JCB 411 AGRI a 417 AGRI je vybavená převodovkami PowerShift. Pro větší typy provozů však bude ideálním modelem JCB 427 HT AG. Tento nakladač pohání šestiválcový motor Cummins o výkonu 179 k prostřednictvím šestistupňové automatické převodovky. Ve výbavě nechybí zámek hydrodynamického měniče na všech stupních.

Při většině prací si nakladač vystačí s režimem Eco (sníženými otáčkami a nižší spotřebou paliva). Označení HT znamená kinematiku s dvěma pístnicemi po stranách a paralelním zdvihem. Ke komfortu obsluhy přispívá perfektní výhled, soustředění všech ovládacích prvků do jednoho místa a zadní couvací kamera.

Teleskopické kolové nakladače

Kloubové nakladače s teleskopickým ramenem Telemaster v sobě slučují výhody manipulátorů a kolových kloubových nakladačů. Tento typ strojů se v posledních letech těší opravdu výraznému zájmu. Uživatel má k dispozici centrálně umístěné teleskopické rameno i výhodu kloubového podvozku. Sedí vysoko v kabině umístěné ve středu stroje s motorem zadní části.

Řada nakladačů Telemaster je velmi široká. Zahrnuje modely kompaktní a velké, aby se konkrétní kus co nejlépe hodil do daných podmínek. Určitě stojí za to zvážit, jestli právě takový stroj není tím pravým právě pro váš provoz.*

Ing. Michal Anton, produktový manažer JCB, Pekass, a. s., foto archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down