Pro dané podmínky naprosto vyhovující řešení

V okrese Trutnov se nachází město Rtyně v Podkrkonoší se svými téměř třemi tisíci obyvateli a katastrem o rozloze zhruba 14 km2. O údržbu města se zde starají pracovníci odboru správy majetku, který je součástí struktury městského úřadu. Mezi jejich základní povinnosti patří mimo jiné péče o veřejnou zeleň a s tou výrazně pomáhají žací stroje Grillo.

„Mezi naše nejdůležitější úkoly patří zimní údržba komunikací a v létě sečení travních porostů. K tomu ještě pomáháme se správou a údržbou městských bytů, vodovodů a kanalizací a spolupracujeme s místní skládkou, kterou město vlastní a provozuje jako samostatnou organizaci. Do našeho strojového parku patří kromě menších strojů traktor se sněhovou radlicí a mulčovačem, kterým udržujeme okolí cest a silnic. Vzhledem k tomu, že máme 48 kilometrů místních a účelových komunikací, jde o poměrně náročnou činnost. Od roku 2016 jsme k sečení veřejné zeleně začali využívat žací stroj Grillo FD 450 a celou loňskou sezónu již absolvoval i další stroj této značky, model FD 500,“ říká úvodem Jaromír Fábera, vedoucí oddělení odboru správy majetku města.

I když je katastr města rozlehlý, jeho poměrně značná část je zastavěná a některé větší travnaté plochy jsou pronajaté. „Většinou nesečeme velké celistvé plochy, ale pečujeme kromě městského parku a dalších lokalit i o zeleň mezi novými rodinnými domky, takže práce přibylo a bylo nutné se na ni připravit. Dříve používaný zahradní traktor by již rozhodně nestačil,“ poznamenal Jaromír Fábera.

S benzínovým motorem

První žací stroj Grillo FD 450 začal pracovat ve Rtyni v Podkrkonoší v roce 2016. „Jde o stroj s benzínovým vzduchem chlazeným motorem. Při množství práce, kterou musel zastat, se po několika sezónách jeho pohonná jednotka přeci jen začala opotřebovávat, což se projevovalo i na vyšší spotřebě pohonných hmot. Proto jsme se rozhodli pořídit nový o něco výkonnější stroj. Ale musím zdůraznit, že i ten starší je stále v permanenci a využíváme jej především při sečení menších členitých ploch, kde je při obsekávání nejrůznějších překážek jako doma. Díky získaným zkušenostem s prvním strojem a především jeho dodavatelem, společností PEKASS, jsme se rozhodli i po konzultaci s obsluhou a získaných referencích opět pro nákup stroje Grillo, tentokrát modelu FD 500 s dieselovým motorem, který snese přeci jen větší zatížení,“ vysvětluje Jaromír Fábera.

Robustnější a výkonnější model

Nový žací stroj, který začal ve Rtyni pracovat v loňském roce, je oproti tomu prvnímu větší, je poháněn výkonnějším motorem a větší je i kapacita sběrného koše. „V osudí byl i ještě výkonnější model, ale nakonec jsme se rozhodli vzhledem k charakteru sečených pozemků pro menší obratnější stroj. V loňské sezóně stroj absolvoval pět a v některých lokalitách i šest sečí bez sebemenších problémů. Bývá v zápřahu celou pracovní směnu od pondělí do pátku a musí si poradit i s častými přejezdy. I na těch ve srovnání s předchozím žacím strojem výrazně šetří čas. Po první odpracované sezóně jsme se strojem spokojeni, naprosto splnil naše očekávání,“ hodnotí Jaromír Fábera.

Více v časopisu Komunální technika 2/2023.*

1 – Prvním žacím strojem Grillo, který začal pracovat ve Rtyni v Podkrkonoší v roce 2016, byl model FD 450 s benzínovým motorem (ilustrační foto)

2 – Před rokem doplnil strojový park ve Rtyni žací stroj Grillo FD 500

3 – Žací stroj Grillo FD 500 je poháněn dieselovým motorem o výkonu 18 k, čelní systém sečení pracuje se záběrem 113 cm