11.04.2023 | 08:04

Ideální pomocník pro využití v obci

„Traktory jsou mojí celoživotní láskou a koníčkem, tak jsem se rozhodl před odchodem do důchodu splnit si sen a zakoupit si svůj vlastní dvouosý traktor,“ říká Stanislav Kuře. I když celý život pracoval v jiném oboru, o možnostech traktorové techniky má dokonalý přehled. Traktor využije na vlastních pozemcích v obci Křešice s různými pracovními adaptéry v průběhu celého roku a často s ním pomůže i sousedům.

„Pochopitelně se mi líbí modely traktorů s výkonem 300 i více koní, nicméně pro soukromé využití jsem byl nucen ze svých požadavků poněkud slevit a začal hledat mezi menšími a pro mé účely vhodnějšími a provozně ekonomičtějšími variantami. Oslovil jsem několik prodejců a kromě toho, aby mě traktor zaujal svými technickými parametry, a přiznám se, že také designem, byla pro mě při výběru důležitá i dostupnost servisu. Upoutala mě proto nabídka společnosti PEKASS, která provozuje jedno ze svých prodejních a servisních středisek v Račiněvsi u Roudnice nad Labem, což je od nás zhruba 20 kilometrů. S nabízeným modelem malotraktoru Antonio Carraro, který se mi líbil, jsem se svezl a měl v podstatě vybráno. Nicméně po dohodě a konzultaci s prodejcem jsem nakonec zakoupil o třídu výkonnější model, než jsem měl původně v plánu a mým prvním traktorem se stal Antonio Carraro Tigre 3800. Ten jsem používal zhruba rok. Technicky vyhovoval, ale zjistil jsem, že lepší by byl traktor s širšími pneumatikami. Proto jsem v březnu 2022 využil nabídky a traktor vyměnil za model 3800 F s širšími koly,“ popisuje Stanislav Kuře.

Kromě šířky kol jde u dvou zmiňovaných modelů v podstatě o stroje se stejnými technickými parametry. Pohonnou jednotkou strojů s nízko položeným těžištěm jsou tříválcové dieselové motory s výkonem 26 koní a bez filtru pevných částic, mechanická převodovka umožňuje řazení osmi rychlostí pojezdu vpřed a čtyř vzad. Univerzální traktory s pohonem kol 4 x 4 jsou vhodné pro agregaci širokého spektra pracovních adaptérů a možné je i připojení čelního nakladače.

I když měl Stanislav Kuře s oběma traktory kladné zkušenosti a pracovaly bez závad, po určité době se začal poohlížet po výkonnějším stroji.

S jídlem roste chuť

„S oběma zmiňovanými traktory jsem byl naprosto spokojen, ten druhý z nich jsem používal zhruba půl roku. Ale nakonec zvítězila touha po výkonnějším a sofistikovanějším stroji, který by zastal ještě širší škálu činností. A tak se v poměrně krátkém časovém období historie opakovala. Společnost PEKASS odkoupila model Antonio Carraro 3800 F, který jsem nahradil traktorem Antonio Carraro TC 5800 F Major. Jde o stroj poháněný čtyřválcovým motorem o výkonu padesáti koní, který jsem navíc osadil závažími v zadních i předních kolech, aby se ještě zlepšila jeho trakce. Traktor budu využívat nejen při přepravě nejrůznějších materiálů, k dispozici mám i mulčovač, vertikutátor, přepravní vyklápěcí box, třístranný sklápěč, paletizační vidle a nový traktor se chystám agregovat i se špalíkovačem. Možností je zkrátka opravdu hodně a potřebné nářadí lze pořizovat postupně podle potřeby,“ rekapituluje Stanislav Kuře zásadní výhody nového traktoru.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2023.

1 – Traktor Antonio Carraro TC 5800 F Major je již třetím modelem, který si Stanislav Kuře prakticky vyzkoušel

2 – Variant agregací pracovních adaptérů je celá řada

3 – Kompaktní rozměry patří k devizám traktoru