Do příkopu? Do lesa? Podél svodidel? Jedině s „cepákovými“ žacími stroji!

Při údržbě odlehlých nebo méně udržovaných travnatých ploch se nejlépe osvědčují sekačky s cepovým žacím ústrojí. Jsou odolné, výkonné a poradí si i s vysokou trávou a náletovými dřevinami.

„V tomto segmentu hraje první ligu německý výrobce AS Motor,“ říká Marek Kopal, produktový specialista firmy Unikont Group s. r. o., která má uvedenou techniku na starosti.

Přezdívka, která sedí

Ručně vedené sekačky AS 701 a 901 sm (obr. 1 a 2) mají vysokou pracovní rychlost a perfektní ovladatelnost, ať už na svahu v hustém porostu, nebo ve vysoké trávě. Tyto stroje se díky robustnosti a výkonu často využívají v lesním hospodářství, technických službách ale i v sadech a soukromých areálech.

Cepové ústrojí, silný motor, pětistupňová převodovka s uzávěrkou diferenciálu a šípová kola, to je výbava potřebná ke zpracování trávy a „náletů“ o výšce až 130 cm. Tyto stroje si v Německu díky tomu právem vysloužily přezdívku Terminátor.

Terénu se nebojí

Pro ještě větší plochy a komfort je určený rovněž cepový žací traktor AS 1040 YAK 4WD (obr. 3 a 4). Osazený je dvouválcovým motorem Vanguard o výkonu 23 koní s tlakovým mazáním a palivovým čerpadlem. Poradí si s trávou vysokou až 1,5 m a náletovými dřevinami do průměru 3 cm. Záběr je rovný metr.

„Díky pohonu všech kol a uzávěrce diferenciálů nemá YAK problém vyjet tam, kam si řidič zamane. Navíc byl stvořený k tomu, aby posekal vše, co se mu postaví do cesty,“ podotýká Marek Kopal.

Dálkově řízená novinka

„Vrcholem z rodiny cepových sekaček je novinka pro letošní sezónu AS 1000 Ovis RC (obr. 5). Tento dálkově řízený svahový speciál disponuje nízkou hmotností 398 kg a výškou pouhých 69 cm. Díky nízkému těžišti a robustnímu pásovému podvozku muže sekat pod různými překážkami, například solárními panely, a pohybovat se po svazích o sklonu až 50 stupňů,“ pokračuje Marek Kopal a dodává:

„Ovis si vzal to nejlepší ze stroje YAK, a to motor o výkonu 23 koní a metr širokou cepovou hlavu. Veškeré komponenty jsou dobře přístupné, což zaručuje snadné čištění, a především výborné chlazení. V kopcích se Ovis cítí jako doma a nic ho neutaví.“

Zelený bonus

Druhou novinkou společnosti AS Motor pro tento rok jsou profesionální akumulátorové sekačky (obr. 6) a odplevelovače. Tato dobíjecí zařízení v současnosti zažívají při údržbě krajiny boom. Stále víc měst, obcí a poskytovatelů služeb se vybavuje Li-Ion stroji.

„Jde o začátek praktické aplikace Zelené dohody, o níž rozhodla Evropská komise. Nová E-řada sekaček se plně vyrovná benzínovým strojům. AS Motor nabízí techniku mulčovací, s košem, na vysokou trávu i odplevelovače. Celá řada má kompatibilní akumulátory (obr. 7). Motory pracují s napětím 56 V. S největší baterií vydrží stroje pracovat až tři hodiny. K hlavním výhodám patří nižší hluk a vibrace, nulové emise výfukových plynů a menší provozní a servisní náklady,“ uzavírá Marek Kopal.*

Foto archiv/Unikont

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2022)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down