Letošní rok ve znamení slovenského trhu

Pravidelně navštěvujeme firmu HANES, abychom zjistili, co je nového okolo techniky z její nabídky v Česku a na Slovensku. O rozhovor, tentokrát na téma strojů se značkou ENERGREEN, jsme požádali produktového manažera uvedené společnosti Ing. Hynka Riegera.

Jaký je rok 2024 z hlediska prodejů a reakce zákazníků?

Letošní rok je jednoznačně ovlivněný úspěchem na slovenském trhu, kam se nám podaří dodat zhruba 30 strojů od výrobce ENERGREEN, a to jak pásových nosičů nářadí, tak speciálních kolových nosičů s pracovním ramenem a dosahem 12 metrů, obě kategorie se širokou škálou příslušenství. Podařily se nám i zajímavé obchody v rámci České republiky, ale co se objemu týká, tak tento rok vede Slovensko.

O co mají zákazníci největší zájem?  Jaký je rozdíl mezi trhem v ČR a SR?

Nejprodávanějším strojem se značkou ENERGREEN je model RoboEVO s výkonem 40 koní v sestavě s mulčovací hlavou a jejím bočním posunem, jak je vidět i na obrázku. Je vhodný i pro prvozásahy na zanedbaných plochách, popřípadě na mulčování vysoké trávy, kdy díky výkonu je schopný zpracovat třeba i rákos na podmáčených lokalitách.

Na slovenský trh také dodáváme speciální kolové nosiče pod obchodním názvem ILF AlPHA, které jsou charakteristické pohonem 4 x 4, řiditelnými oběma nápravami, komfortní otočnou kabinou a s pracovním dosahem 12 metrů. Na konci ramene může být například mulčovací hlava, pracovní nástavec na likvidaci náletových dřevin, popřípadě nástroje na úpravu průjezdných profilů a další příslušenství. K dispozici jsou také různé typy podsvodidlových sekaček a dalších nástrojů nesených v přední části stroje. Na Slovensko dodáváme tato nosiče převážně nakonfigurované na údržbu okolí silnic a dálnic ve vzdálenostech, kam se tradiční již technika nedostane.

Co se rozdílu mezi českým a slovenským trhem týká, tak dnes vidíme, že poptávka na Slovensku dohání tu v České republice. Mezi zákazníky u našich východních sousedů převládají uživatelé zmiňovaných strojů na údržbu okolí silnic a dálnic, tedy techniky pro svahové mulčování travní hmoty. V Česku je pak aktuálně větší zájem o těžší výkonové řady nosičů – například o novinku roku 2023, stokoňový model RoboPLUS, o němž jsme již hovořili.

Jak řešíte požadavky zájemců, kteří ho chtějí vidět při práci?

Společnost HANES je pro výrobní závod ENERGREEN opravdu silným partnerem v regionu střední a východní Evropy, což je vidět například na skutečnosti, že dokážeme předvést všechny nosiče při práci kdykoliv a kdekoliv v rámci Česka a Slovenska, protože máme vlastní předváděcí kusy, a to včetně zmiňované novinky RoboPLUS. Není tedy problém stroje předvést, popřípadě porovnat s jinou technologií. My ostatně vždy preferujeme praktickou ukázku, aby zákazník viděl, za co vlastně platí, co stroj dokáže v jeho konkrétních podmínkách, jaký má například hodinový výkon, a naopak – kde se nalézají limity konkrétního nosiče nebo výkonové řady. Vždy je lepší, když zájemce vše vidí na vlastní oči. Mohou napovědět i naše videa na facebookovém profilu či kanálu YouTube.

Kde si mohou zákazníci uvedené stroje prohlédnout?

Z blížících se akcí se tradičně zúčastníme Jičínského veletrhu společnosti KOBIT od 20. do 22. srpna. Tady si bude možné podrobně prohlédnout také zmiňovanou novinku, stroj RoboPLUS. Těší nás, že díky výstavám, veletrhům a prezentačním akcím letos na podzim oslavíme stý předaný stroj v rámci České republiky a Slovenska.*

Foto archiv/HANES

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2024)