Všestranní siláci stvoření pro těžkou práci

Ve švýcarském výrobním závodu v Burgdorfu, patřícímu do skupiny AEBI Schmidt, se vyrábějí podvozky a pracovní vozidla MT sloužící jako univerzální nosiče nářadí. Švýcarská preciznost s moderními technologiemi zaručuje dobrý poměr ceny a kvality.

Přísné emisní normy zamotaly malosériovým výrobcům hlavy, integrovat všechny komponenty do kompaktních rozměrů totiž není snadná disciplína. K tomu se přidaly i zvýšené nároky bezpečnost, sledování jízdy v pruzích, airbag pro řidiče, ABS a ESP, varování před kolizí a mnohé další prvky.

„Jsou jistě důležité, jejich využití v komunálním režimu je ale velmi diskutovatelné. Většina výrobců tak překlopila homologace do kategorie pracovních strojů, kde se zmíněné nároky nevyžadují. Podobně je tomu i u švýcarského výrobce AEBI,“ podotkl Filip Hachle, jednatel firmy HANES, s. r. o., jež je výhradním dovozcem nosičů řady MT do ČR a SR.

Pro těžkou práci

Připomeňme, že na trhu jsou tři modely nosičů AEBI, a to MT 720, 740 a 750, které se vyrábějí jako komerční podvozky N2G, či speciální stroje kategorie SS. Mají dieselové motory VM od koncernu FPT: pro model MT 720 motor splňuje emisní normu EURO6A, MT 740 EURO6C, v obou případech jde čtyřválcový třílitr o výkonu 80 kW (109 k). Typ MT 750 má šestiválcový „čtyřapůllitr“ s výkonem 115 kW (156 k), plnící taktéž normu EURO6C.

Všechny modely mají vždy šestistupňovou převodovku a pohon 4 x 4 s redukční převodovkou. Šestý rychlostní stupeň má zásadní vliv na celkovou spotřebu PHM. Zvýšil se i točivý moment na 420 Nm, což přispělo k celkové síle vozidla.

Základem koncepce všech modelů je šroubovaný žebřinový rám, tuhé nápravy, listové pružiny, tlumiče a stabilizátory. Vozy jsou konstruovány pro agregaci těžkého nářadí a převoz nákladu o vysoké hmotnosti, tedy na těžkou práci.*

(Podrobnosti na www.hanes.cz a v Komunální technice 6/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down