Spolehlivá vozidla pro všestranné nasazení

O multifunkčních nosičích s možností agregace mnoha nástaveb pro celoroční využití se toho napsalo mnoho. Bezesporu jde o jedinou ekonomicky přijatelnou variantu. Pro uživatele s menším objemem mnoha různých činností zvlášť vhodnou.

Univerzální nosiče vycházejí z několika koncepcí. Zaměřme se na kategorii N1 a N2 s užitečnou hmotností jedna až tři tuny, jejichž velkou výhodou jsou především malé rozměry.

Nejenom pro přepravu

Nutno si uvědomit, že největší objem činnosti většiny vozidel této skupiny tvoří stále jen „pouhá“ přeprava různého materiálu z bodu A do bodu B, tedy jízda po zpevněné a nezpevněné komunikaci. Průchodnost různým terénem je jeden ze znaků univerzálnosti.

Z tohoto pohledu jde o značnou výhodu nosiče, pokud jeho konstrukce vychází z nákladního vozu – samozřejmě při zachování dalších nutných vlastností, jako například rozměry, pohon 4 x 4 nebo silová hydraulika.

Mezi významné víceúčelové nosiče výměnných nástaveb, které se používají celoročně a jsou dnes již synonymem pro univerzálnost, profesionalitu, provozní a ekonomickou výhodnost jednotlivých koncepcí, se řadí techniky Bonetti. Její konstrukce vychází z koncepce terénního nákladního vozidla, které nabízí originální propracované systémy výměny pracovních nástaveb.

Jedná se o komplex výjimečných vlastností a technických řešení, která umožňují provozovatelům i ve velmi obtížných podmínkách zajistit na profesionální úrovni široké spektrum služeb (viz obrázky). Jmenovat lze například zimní údržbu s radlicí a sypačem, čištění komunikací s pomocí kartáčů a kropiček, drobné opravy silnic a chodníků, práce ve výškách, svoz odpadu, údržbu zeleně a dopravního značení až po transport materiálů na korbě, kontejneru nebo přívěsu, a to i v těžko dostupném terénu. Může se jednat i o speciální práce, při nichž se využívají specifické vlastnosti podvozku jako technologického vozidla.

Kontejnerové řešení

Technika Bonetti se vyznačuje robustním rámem s bytelnou přední upínací deskou, tuhými nápravami s technickou nosností tři tuny a velkými koly. Je vybavena osvědčeným výkonným motorem, šestistupňovou redukovanou převodovkou, mezinápravovou uzávěrkou, tažným zařízením v kombinaci koule-čep a silovou hydraulikou. Jednou z největších předností je stálý pohon 4 x 4 (AWD), jenž zajišťuje jednoduchou obsluhu a bezpečnou jízdu na komunikacích. Ve spojení s vysokou světlou výškou hladce projede i těžkým terénem.

Standardně se Bonetti dodává ve variantě třístranný sklápěč a univerzální nosič komunálního nářadí. Ovšem oblíbenější variantou vozidla je jednoramenný hákový nosič kontejnerů, který kromě všech standardních, zvládne i širší škálu speciálních nástaveb, a to hlavně díky své konstrukci, zajišťující podstatně rychlejší výměnu nástaveb.

Uveďme například aktivní kontejner s vyklápěním popelnic na svoz odpadu, kontejner s hydraulickým nakládacím jeřábem, který kromě nakládání a přesunu břemen zvládne naložit sypký materiál nebo klest a kulatinu. Při speciálním vybavení je možné jeřáb využít jako vysokozdvižnou plošinu s pracovním dosahem devět až deset metrů.

Použití kontejnerů zvyšuje efektivitu stroje, který lze v jeden čas nasadit pro různé účely. Jejich škála je široká. Od valníkových s 1,2 m3 po velkoobjemové s objemem až 6 m3. Speciální slouží například na separovaný odpad.

Vozidla Bonetti se řadí ke špičce v kategorii univerzálních nosičů, a to jak po technologické stránce, tak i z hlediska kvality zpracování. Dobré jméno se opírá o dlouholetou historii výroby a zkušenosti z provozu.*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2020)

www.itec-czech.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down