Tvrdá práce s žacími stroji jako na měkké podušce

Přes 32 let působí na trhu s komunální a další technikou firma KIS plus a. s. Dlouhodobě se zabývá distribucí a servisem motorů Briggs & Stratton. Jejich výrobce s více než stoletou historií převzal v roce 2004 specialistu na sekačky s nulovým poloměrem otáčení FERRIS s podobně dlouhou tradicí. Od roku 2015 je jejich importérem do ČR právě KIS plus. Kruh se pěkně uzavřel…

FERRIS zahájil činnost v roce 1909 jako výrobce krmných vozů. Od roku 1986 se specializuje na žací techniku s nulovým poloměrem otáčení. Společnost je velmi inovativní, má zaregistrováno stovky patentů a s roční produkcí více než 70 000 profesionálních strojů se řadí k lídrům v Americe,“ informoval ředitel firmy KIS plus Ing. Libor Hanzal. Kolébkou obratných a produktivních strojů s nulovou osou rotace (tzv. zero turn) je severní Amerika, kde také působí většina výrobců. Není divu: postarat se o tamní nedozírné zelené plochy vyžaduje i k tomu uzpůsobenou techniku. Nahlédněme do kuchyně jednoho z předních producentů.

Unikátní systém odpružení

Katalog FERRIS zahrnuje několik kategorií strojů především pro komerční péči o zeleň. Společným jmenovatelem je nulový poloměr otáčení. Převažují samojízdné sekačky se sedačkou, následuje technika se stojící obsluhou, ručně vedené a dálkově řízené stroje, samojízdné fukary a rozmetadla granulovaných hnojiv,“ řekl Ing. Hanzal a pokračoval: „Kromě výkonu a robustní konstrukce je výhodou strojů FERRIS se sedící obsluhou patentovaný systém nezávislého odpružení všech kol, tedy celého podvozku (obr. 1a). S ním spolupracuje systém zavěšení žacího ústrojí zajišťující stálou výšku sečení v terénních nerovnostech. Díky odpružení lze pracovat nejen na rovině rychleji a plynule, bez zbytečného zpomalování před nerovnostmi. Eliminace vibrací prospívá pohodlí, a hlavně zdraví obsluhy. Doba práce je tak prakticky neomezená.“

Čtyři typy sečení

V nabídce je sedm modelových řad samojízdných sekaček FERRIS se šířkami záběru 112 až 183 cm. V ČR jsou nejprodávanější modely 400S (23 k, 122 cm), ISX 800 (27 k, 132 cm), IS 2200 (28 k, 132 a 155 cm) a v současnosti v nejžádanější ISX 3300, (40 k, 155 a 183 cm) – obr. 1.

Výhodou tohoto profi modelu je kromě jiného elektrohydraulické zvedání žacího ústrojí, které významně ulehčuje práci. Ovládání je pohodlné a umožňuje zvednutí do přepravní polohy, ale také operativní přizvednutí „kosy“ a spuštění při přejezdu případné překážky. Žací ústrojí vlastní hmotností zaujme polohu v nastavené výšce sečení. Možnost nožního zvedání a spouštění zůstala zachovaná.

Všechny sekačky mají v základní výbavě multifunkční systém sečení Triple. Není proto potřeba žádné další komponenty dokupovat. Obsluha si může vybrat ze čtyř možností. Standardní je boční výhoz, nejobvyklejší způsob, který preferují v USA. Lze zvolit zadní výhoz, k tomu je možné mulčovat ze 100 nebo 50 %. Podle Libora Hanzala je v ČR nejpopulárnější „polomulčování“ s nastavením přepážky v polovině sekací výšky a pěkně vypadající ošetřenou plochou. Pro úplnost, k nejmenším strojům řady 400 lze dodat sběrný koš. Tento systém však popírá výhody techniky tohoto typu.

Ve stoje i při chůzi

Druhá kategorie zahrnuje stroje se stojící obsluhou, kdy je řidič opřený přední částí těla v mírném úhlu, tedy jakémsi polostoji, který je až nečekaně pohodlný. Díky nulovému poloměru otáčení vynikají tyto sekačky výbornou obratností. Jsou tak efektivní alternativou ke křovinořezům.

Model SRS Z1 s průjezdnou šířkou 91 cm (obr. 2) se dostane i do prostorově omezených míst a objede kdejakou překážku. Odpružení je řešené podlážkou s tlumičem a seřiditelnou pružinou. Obsluha vyrovnává těžiště stroje náklony těla, a tak může úspěšně pracovat na terénních nerovnostech a v případě nebezpečí jednoduše vystoupit. Výborný je výhled na ošetřovanou plochu a případné překážky. Před nimi lze snadno zastavit, vystoupit bez zhasnutí motoru, opět snadno nastoupit a rychle pokračovat v práci. Malé a kompaktní rozměry nahrávají snadnější manipulaci a transportu najetím třeba i bočními dveřmi do běžné dodávky.

Třetí skupinou jsou ručně vedené jednoosé mulčovače FM35 o výkonu 26 koní s horizontálním dlátovým cepovým ústrojím se šířkou záběru 122 cm (obr. 3). Poradí si s hustou, mokrou a vysokou trávou, větvemi nebo náletovými dřevinami. Veškerá obsluha se odehrává v oblasti řídítek. Přes velikost a robustnost stroje je práce s ním velmi snadná. Díky tomu, že každé kolo má svůj hydrostatický pohon, může se otočit na místě a pohyblivost všemi směry je neomezená. Toto řešení dovoluje jednoduše, přesně a bez námahy objíždět různé překážky.

Nový RC hybrid

Letošní novinkou v sortimentu FERRIS je dálkově řízená pásová sekačka FRC7 se záběrem 115 cm (obr. 4). Z pohledu hybridního pohonu je na trhu ojedinělá. Motor Briggs & Stratton Vanguard (23 k) se vstřikováním je uzpůsobený pro práci v obtížných svazích až do 55° bez potřeby kotvení s použitím navijáku. Slouží jako pohon alternátoru pro výrobu elektrické energie. Veškeré další pohony (pojezd, zvedání žacího ústrojí, ale i sečení) jsou elektrické.

Elektromotor pohání klínovým řemenem dva svislé hřídele. Na každém jsou čtyři výkyvné nože, které se vychýlí při případném nárazu na překážku. Výhodou hybridního systému je automatická regulace výkonu podle podmínek. Ve vyšším nebo hustějším porostu se automaticky přizpůsobuje rychlost stroje a přísun energie pro pohon sečení. Prioritní je odběr z alternátoru. V případě potřeby a v krátkém časovém úseku přistupuje ke slovu 48V akumulátor, který se neustále dobíjí a slouží jako záložní zdroj.

Velkou výhodou elektrického pohonu sečení je také plynulost a šetrnost rozběhu žacího ústrojí, kde v systému není použitá obvyklá elektromagnetická spojka. Výsledkem toho je daleko menší namáhání, a naopak mnohem vyšší životnost a spolehlivost celého pohonu sečení. Stroj je schopný bez nastartovaného motoru s pomocí elektrického pojezdu ujet až 300 m. To je výhodné pro nakládání, vykládání či jízdu na místo sečení a zpět nebo případný návrat při zhasnutí motoru.

„Zřejmá je i výhoda pásového podvozku vůči kolovému. Pásový stroj FRC7 je stabilnější a šetrnější k terénu. Pracuje v obou směrech, a proto není třeba se otáčet na souvratích, což šetří čas. Neničí podloží a eliminuje riziko převrácení. Nižší je spotřeba, protože spalovací motor pracuje v téměř ideálních podmínkách za rovnoměrných otáček a není nucený prudce reagovat na změnu zatížení. Nutno zmínit možnost sběru dat přes GPS. Mohou posloužit pro kontrolu odvedené práce nebo rychlou identifikaci případné závady,“ doplnil Ing. Hanzal.

Duje jako o závod…

Vhodným doplňkem žací techniky je výkonný foukač FERRIS FB1000 se stojící obsluhou a rovněž nulovým poloměrem otáčení (obr. 5). Určený je pro úklid listí, trávy a dalších nečistot. Usměrňovače regulují úhel proudění vzduchu podle toho, zda chceme využít hloubkové nebo povrchové čištění. Výhodná je obratnost srovnatelná s ručním foukačem a okamžitá možnost změny směru proudění vzduchu. S pomocí jednoduchého ovládání pedálem – i během jízdy – může odfukovat vlevo i vpravo.

Foto archiv/FERRIS

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down