Výkon a pohodlí s podporou patentů

Málokdy asi uvidíte, že by si úředník obecního či městského úřadu šel zasekat trávu na obhospodařované pozemky intravilánu jen proto, aby se aspoň na chvíli odreagoval od byrokracie a vyčistil si hlavu. Ředitel litoměřické firmy KIS plus, a. s., Ing. Libor Hanzal shromáždil už dost takových příběhů od doby, kdy začal dovážet, prodávat a servisovat americkou žací techniku s nulovým poloměrem otáčení značky Ferris.

Povozit se v pořádné „americe“ jsme si jako kluci přáli asi všichni. Teď si ten komfort může dopřát každý, kdo o produktivní a pohodlné sekačky z USA projeví zájem.

Odpružení chrání zdraví

Za výkon a pohodlnou práci může především patentovaný systém nezávislého nastavitelného odpružení všech čtyř kol, který navíc spolupracuje se systémem zavěšení žacího ústrojí. Vynikající komfort obsluhy poskytuje vpředu systém Forefront™ se dvěma ocelovými příčnými rameny pro každé kolo a vzadu odpružení s kyvnými rameny.

„Zavěšení každého kola spolupracuje se speciálními tlumiči a seřiditelnými vinutými pružinami. Ty zajišťují perfektní tlumení nárazů od kol při práci v terénu. Výsledkem je rychlejší, plynulejší a pohodlnější jízda bez nutnosti zpomalování před nerovnostmi a také přesnější řízení sekačky,“ vysvětluje Libor Hanzal a dodává:

„Zero turn sekačky jsou obecně velmi výkonné a produktivní. Systém odpružení všech čtyř kol tyto vlastnosti posouvá u techniky Ferris ještě výrazně výš. Uvedená technologie přináší provozovateli další velkou výhodu. Stroje nemají žádné omezení pro denní přípustnou expozici, pokud jde o vibrace rukou, paží a celého těla. Je to velký přínos pro zdraví zaměstnanců, kteří ocení, že se domů nevracejí vyklepaní jako z kostitřasu. A zdravý spokojený zaměstnanec je zajisté i výkonnější.“

Kvalitně posekaná plocha

Zkušeného praktika určitě hned napadnou jednoduché otázky: Když se ten pohodlný žací stroj při jízdě po nerovnostech tak komfortně pohupuje, jak potom bude vypadat posečený trávník? Kde je ten požadovaný rovný střih?

„Když „amerika“, tak se vším všudy. Systém odpružení všech čtyř kol v součinnosti se zavěšením žacího ústrojí, které se v reakci na pohyby kol zvedá či spouští, je natolik propracovaný, že garantuje stálou výšku sečení. Optimální fungování umožňuje 16 vlastních patentů. Systém je zcela ojedinělý, spolehlivý a prověřený praxí. Výrobce jím své sekačky vybavuje již od roku 1998. Když k tomu připočtete ještě nulový poloměr otáčení, objem dvou palivových nádrží 42 litrů, který umožňuje celodenní práci bez potřeby doplňování benzínu, tak máte komfortní stroj, který odvede obrovský kus práce,“ odpovídá Ing. Hanzal.

Mulčování s perspektivou

„Nikoho netěší pohled na travnaté plochy, které v teplých měsících místo svěží zeleně připomínají suchou žloutnoucí step. Nedostatek srážek je ovšem realitou, se kterou musíme počítat, stejně jako s rostoucími náklady na závlahy. Jednoduché, účinné a nejlevnější řešení je mulčování. Ponechání posečené hmoty dodá trávníku energii a také zmírní jeho vysušování,“ konstatuje Ing. Hanzal a navazuje:

„Tomu u modelové řady Ferris ISX™ vychází vstříc systém žacího ústrojí Triple Mowing™, který už v základní výbavě umožňuje zvolit zadní nebo boční výhoz i plnohodnotné mulčování. Nejčastěji se však v našich podmínkách používá tak zvaná polomulčovací přepážka, která kombinuje 50 % mulčování s 50 % zadního výhozu. Tato varianta je nejoblíbenější. Sekačka tak zvládne zpracovat značné množství hmoty a výsledek práce je stále ještě pěkný.“

Dodejme, že všechny popsané varianty včetně mulčovacích nožů, základní a poloviční mulčovací přepážky dostanete již v základní ceně bez potřeby dalších investic. Sečení Triple Mowing™ je podle modelu stroje k dispozici o šířkách záběru 132, 155 nebo 183 cm s výškou střihu od 3,8 do 12,7 cm.*

Foto archiv/KIS plus

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2023)

K obrázkům:

Nejžádanějším modelem ze široké nabídky sekaček Ferris je ISX™ 2200. Při sekání lze zvolit zadní nebo boční výhoz, 100% mulčování nebo kombinaci 50 % mulčování s 50 % zadního výhozu (zleva)