Stálice i novinky v sortimentu přinesly do jihočeského Neplachova jaro

V době, kdy předávala zima žezlo jaru (20.-21. března) otevřely akciová společnost GARNEA a její „sestra“ Y-CZ s. r. o. brány svého areálu v jihočeském Neplachově. Oba subjekty pozvaly veřejnost na další ze série dnů otevřených dveří. Pořadatelé připravili ucelenou nabídku zemědělské, stavební, komunální, manipulační, lesní a další techniky s důrazem na novinky.

Jako součást tradiční nabídky firmy GARNEA nechyběly zemědělské stroje DEUTZ-FAHR s dominancí traktorů. K vidění byla pestrá škála minirypadel, nakladačů a stavebních strojů DEVELON (dříve Doosan). GARNEA je výhradním importérem techniky této značky do České republiky.

V portfoliu společnosti Y-CZ, která více než deset let opečovává v Česku a na Slovensku prémiovou zemědělskou, vinohradnickou, lesní a komunální techniku, najdeme kompaktní malotraktory Yanmar a z od SDF Group trio traktorů značek SAME, DEUTZ-FAHR a Lamborghini. Pro úplnost: čtvrtý Hürlimann – původem ze Švýcarska, nyní k dispozici s výkony do 160 koní, se k nám oficiálně nedováží. Novinky pro města a obce ztělesňovaly užitkové elektromobily Pilotcar.

Ve vybrané společnosti

„Japonské malotraktory Yanmar jsou k dispozici o výkonech 21, 26, 35, 47, 59 a 60 koní. Druhým rokem poskytuje výrobce nadstandardní záruku na pět let nebo 5000 motohodin, v níž se zrcadlí kvalita a spolehlivost této techniky. Nová je řada YT3 o výkonech 47 a 59 koní s plynulou vario převodovkou, jedinou u nejmenších traktorů na tuzemském trhu. Letos přibyly ještě verze s mechanickou převodovkou. S motory o výkonu 59 koní se jedná o robustní, jednoduché a výkonné traktory s mimořádnými tahovými schopnostmi. Vhodné jsou hlavně pro zemědělské a komunální práce. Doposud byly modely s mechanickými převodovkami rámové, v dohledné době dostanou kabiny,“ informuje jednatel společnosti Y-CZ Václav Zámečník a pokračuje:

„Yanmary nalézají uplatnění především v komunální sféře. Také díky prodloužené záruce se u nás vyšvihly do prémiového sektoru mezi hlavní hráče na trhu. Nejprodávanější jsou modely z řady SA424 o výkonu 26 koní, s ochranným rámem nebo kabinou. Ty si města a obce oblíbily kvůli příznivému poměru ceny k výkonu a dalším užitným hodnotám. Majitelé traktorů Yanmar se rekrutují v poslední době i z hobby sektoru. Chtějí si zkrátka udělat radost a udržovat okolí svých příbytků s pomocí kvalitní techniky.“

Nejen pro „susky“

„Z větší a výkonnější třídy se v poslední době daří dodávat traktory podnikům Správy a údržby silnic, které již v praxi poznaly jejich výhody. Pro silničáře jsou vhodné modely z řady SAME Virtus s výkony 115, 125 a 135 koní. Mají odpruženou přední nápravu i kabinu, výkonnou hydrauliku s průtokem až 120 litrů oleje za minutu a nezávislým čerpadlem řízení. Na výběr je ze tří druhů převodovek. Power shift s řazením pod zátěží umožňuje dosahovat pro některé komunální práce nezbytných plazivých rychlostí od 150 metrů za hodinu. Další je zmechanizovaná plynulá převodovka RW shift, která řadí pod zátěží v plném rozsahu od nuly do 50 km/h. Třetí a nejvyšší verzí je vario neboli plynulá převodovka vhodná pro frézování sněhu nebo údržbu zeleně, která přináší do komunálu velké plus,“ vysvětluje Václav Zámečník.

Traktory SAME Virtus mají přední vývodový hřídel a hydraulické okruhy a místo ramen upínací desku. Hydraulika se ovládá intuitivně s pomocí joysticku, který nahradil páky. Z příslušenství pro všechny komunální traktory z nabídky společnosti Y-CZ lze uvést čelní nakladače, postřikovače a pracovní doplňky pro údržbu zeleně. V zimě se uplatní kartáče, radlice, frézy a talířové či válečkové sypače. Z dodavatelů nástavců lze jmenovat společnosti jako Del Morino, Morgnieux, Rasco, Frontoni, Orsi, Peruzzo nebo Agrometall.

Elektrická novinka

Zatím poslední novinkou v nabídce společnosti Y-CZ, určenou zejména pro komunální sektor, jsou univerzální elektromobily Pilotcar řady P1000 od tureckého výrobce, který se věnuje také menší technice pro golfisty a vozidlům pro přepravu až osmi osob. Modely P1000 mohou mít hliníkovou sklopnou korbou, uzavřený přepravní box nebo kontejnerovou nástavbu pro svoz odpadu.

Zdrojem energie jsou Li-Ion baterie. Dojezd na jedno nabití dosahuje podle typu akumulátoru 130 až 220 km. Zpracování a výbava těchto vozidel je srovnatelná s produkty ostatních výrobců. Nechybí topení a klimatizace, přehledný infopanel, navigace, rádio či Bluetooth. Záruka je standardně dvouletá. Jednatel dovozní a servisní firmy Y-CZ Václav Zámečník vyzvedl příznivé ceny v porovnání s elektromobily podobných parametrů. Například P1000 s tou nejsložitější popelářskou nástavbou se vejde do jednoho milionu korun…

***

Březnové dny otevřených dveří společností GARNEA a Y-CZ se po všech stránkách vydařily. Pestrou nabídku techniky pro rozmanité účely umocnilo chutné občerstvení, slušný počet návštěvníků a příznivé počasí. Už teď se můžeme těšit, s čím přijdou pořadatelé z Neplachova příště.

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 5/2024)*