20.10.2021 | 06:10

Pět různých značek v jedné expozici

Nejširší plejádu značek traktorů si mohli návštěvníci Dne Zemědělce a Dnů zahradní a komunální techniky v Kameni určitě prohlédnout ve společné expozici firem GARNEA a Y-CZ. Kromě traktorů vhodných pro agregace se zemědělskou mechanizací zde bylo k vidění hned několik modelů vhodných pro komunální využití. A zastoupeno bylo pět značek – Yanmar, Shibaura, SAME, Lamborghini a Deutz-Fahr.

I zde byl mezi vystavenými modely patrný přechod na emisní normy Stage V.

Všestranné malotraktory

Již v loňském roce se objevily na trhu traktory Yanmar s motory splňujícími emisní normy Stage 5. V Kameni tuto značku zastupovaly například modely SA 221 a YT 235.

Všestrannost velkých s rozměry malých, tak charakterizuje výrobce řadu subkompaktních traktorů SA 221. jejich pohonnou jednotkou jsou spolehlivé motory Yanmar o výkonu 21 koní, systém pojezdu je řešen hydrostatickou převodovkou ovládanou dvěma pedály. Ve standardu jsou dva hydraulické okruhy vhodné k agregaci čelního nakladače. Kromě zadního vývodového hřídele je možné využít i mezinápravový hřídel pro pohon mezinápravového žacího ústrojí. Nechybí ani zadní tříbodový závěs a pohon všech kol s uzávěrkou diferenciálu. Z uvedených technických parametrů je patrné, že jde o celoročně využitelný traktor vhodný pro práci v menších obcích či jako doplnění technického parku.

Maximální komfort nabízí obsluze model YT 235 s výkonem motoru 35 koní (systém common rail), hydrostatickou převodovkou a kvalitně vybavenou prostornou kabinou s plochou podlahou a nízkou hladinou hluku. Kromě ovládání pomocí zdvojeného pedálu pro snazší přechod mezi jízdou vpřed a vzad nabízí traktor funkci Bi-Speed pro jednodušší otáčení s menším poloměrem. Za zmínku určitě stojí nosnost zadních ramen 1350 kg i možnost montáže široké škály příslušenství na přední i zadní část traktoru.

Jednodušší variantou kompaktního traktoru se zajímavou pořizovací cenou je Shibaura SB36 H. Traktor poháněný tříválcovým dieselovým motorem o výkonu 35 koní je vybaven dynamickým hydrostatickým pohonem se třemi pracovními režimy.

Vhodné pro komunální nasazení

S plnou výbavou pro komunální služby je k dispozici traktor SAME Explorer 110. Stroj je poháněn čtyřválcovým motorem o výkonu 106 koní. Nechybí vysokotlaký vstřikovací systém paliva common rail. Na výběr je z několika typů převodovek. Základní pracuje se čtyřmi nebo pěti převody ve dvou skupinách. S přidáním Hi-Lo dvoustupňovým násobičem točivého momentu je možné pracovat i s plazivými rychlostmi. Obě varianty jsou vybaveny reverzorem umístěným vlevo pod volantem. Ke změnám došlo i v úrovni komfortu kabiny. Kromě uživatelsky přívětivých ovládacích prvků obsluha ocení výborný výhled, plochou podlahu kabiny i příležitost využití paměti otáček se dvěma možnostmi uložení.

Novinkou mezi vyráběnými traktory Lamborghini je model Strike 115 s třístupňovým násobičem s možností řazení pod zátěží. Značku Deutz-Fahr zastupoval například model 3050. Traktor s čtyřválcovým motorem, převodovkou s reverzorem, uzávěrkami diferenciálu obou náprav a třemi hydraulickými okruhy se dobře uplatní například při údržbě zeleně i v agregaci s čelním nakladačem.