Variabilní sestavy pro široké spektrum využití

Vozidla s možností celoročního nasazení se stala základem parku techniky prakticky u všech správců komunikací a chodníků. Požadavek na co nejširší použití komunálních vozů využívaných pro tuto údržbu vychází z přírodních podmínek střídání čtyř ročních období, které přinášejí různorodé práce.

U vozidel pro údržbu komunikací se většinou používá koncepce univerzálních nosičů výměnných nástaveb na bázi nákladních automobilů s pohonem 4 × 4 AWD nebo 4WD různých celkových hmotností – podle potřeby použití. Využitím multifunkčních nosičů komunálních výměnných nástaveb lze dosáhnout nejpříznivějších investičních i provozních nákladů.

Mezi významné víceúčelové nosiče výměnných nástaveb, které se používají pro celoroční údržbu komunikací, a synonymem pro univerzálnost, profesionalitu, provozní a ekonomickou výhodnost jednotlivých koncepcí, patří právem vozidla značky Bonetti.

Kartáčování

Vozidla Bonetti se šířkou 1,65 m projedou i těmi nejužšími místy pěších zón městských center. Navíc jsou také dostatečně lehká, a proto neničí povrch komunikací.

Je možné aplikovat různé typy kartáčů. Měkčí výplety se používají například při odstraňování spadaného listí nebo při odmetání běžných nečistot v letních měsících. Agresivní kartáč pomáhá odstraňovat usazeniny nečistot, zbytky inertních materiálů po zimní údržbě nebo plevel. Kartáče mohou být buď „suché“, nebo bývají osazeny skrápěcí lištou pro zamezení zvýšené prašnosti, která při této činnosti vzniká. Všechna tato zařízení jsou poháněna silovou hydraulikou.

Při kartáčování se samozřejmě nečistoty nemusejí pouze odmetat na okraj komunikace, ale pro snadnější manipulaci se smetky mohou ukládat do zásobníku a na vhodném místě vysypat.

Mytí 4 v 1

1: Pro potřebu údržby komunikací se používají vozidla Bonetti s konstrukční celkovou hmotností 5,5 t, dodávané v kategorii N1G do 3,5 t i N2G do 5,5 t. Lze je osadit kromě kartáče také nástavbou pro mytí chodníků a komunikací s pomocí tlakové vody. Cisterny mohou mít objem od 0,5 do 3 m3, a to podle typu vozidel, na kterém jsou umístěny.

2: Dalším důležitým využitím kropicích/mycích vozidel je možnost zalévání zeleně. K usnadnění práce je možné využít také kropicí rameno, které dosáhne například do ozdobných kořenáčů upevněných na sloupech veřejného osvětlení až do výšky tři metry nad zemí.

3: Na silně znečištěné plochy nebo městský mobiliář lze nasadit tlakovou myčku. Při použití koncovky s kuželovitým tvarem, tzv. krtka, jsme také schopni tlakově pročistit domovní kanalizační přípojky. Minimálně jedna přední tryska probíjí ucpanou kanalizaci. Nejméně tři nazad směrované trysky potom zajišťují posun celé hadice dopředu a současně dočišťují kanalizaci v celém průměru.

4: V letních měsících lze za použití mlžicích trysek, které jsou na vozidlech upevněny vpředu i vzadu, zvlhčovat a ochlazovat komunikace i ovzduší, a tím zpříjemňovat podmínky ve městech a obcích.

Uvedená koncepce nabízí řadu výjimečných vlastností a technických řešení, která umožňují provozovatelům zajistit na zcela profesionální úrovni široké spektrum služeb – počínaje jarním mechanickým čištěním komunikací pomocí kartáčů, kropiček, přes údržbu zeleně a dopravního značení kolem vozovek až po transport materiálů všeho druhu.*

Ing. Martin Zemek

Foto archiv/I-TEC Czech

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2020)