Rodinná firma neztrácí na dynamice

Když se řekne Kärcher, většině z nás vytanou na mysli čisticí přístroje. Již v roce 1950 přišel německý podnikatel a vynálezce Alfred Kärcher (1901-1959) s revolučním systémem v této oblasti. Zkonstruoval a vyrobil první vysokotlaký čistič s ohřevem vody v Evropě, model DS 350. Tak si upevnil pozici na trhu. Nutno dodat, že firma byla založená dřív – již v roce 1935.

Dnešní společnost Alfred Kärcher GmbH & Co. KG se sídlem v bádensko-württemberském městě Winnenden nedaleko Stuttgartu je pořád rodinným podnikem, který lze směle označit za kolos. Hovoří čísla – nyní má globálně firma přes 15 000 zaměstnanců, více než 50 000 servisních středisek a působí v 80 zemích celého světa.

Na to, že se Kärcher stále ubírá vlastní cestou, ukazuje kromě jiného i 678 aktivních patentů v roce 2022. Společnost se člení do několika divizí podle typů produktů. Kromě známých mycích a čisticích systémů pro domácí a profesionální využití nebo zahradní techniky nabízí také komunální stroje pro celoroční využití.

Vlastní produkty i nové akvizice

V České republice působí 30 let „dcera“, mateřským závodem vlastněná společnost Kärcher spol. s r. o. Koncem listopadu roku 2018 otevřela v Modleticích nedaleko Prahy s podporou investic kolem 140 milionů korun nové sídlo v České republice s prodejním, servisním, skladovým, administrativním a školicím zázemím. To je další důkaz, že Kärcher neztrácí ani po téměř 80 letech glanc a posouvá se neustále vpřed včetně výroby strojů pro města a obce. Těm se věnuje od roku 1996, kdy měl premiéru samosběrný zametací vůz ICC 1.

Jan Dzúr, firemní specialista pro prodej komunální techniky v ČR doplňuje: „Nyní působí společnost Kärcher v tomto oboru na několika místech. Například v prostorech bývalé společnosti Belos, která se specializovala ve Švédsku na nosiče komunálního nářadí, a Kärcher ji převzal v roce 2011. Zde se teď nalézá vývojové středisko, které těží z osvědčené koncepce nosiče Belos, ale posunulo ji konstrukčně a motoricky o generaci dál. Kärcher vyrábí v závodě bývalé firmy Max Holder, kterou převzal před čtyřmi lety, tradiční multifunkční nosiče nářadí. Modelová řada Holder funguje dál pod tímto zavedeným názvem a souhrnným označením Kärcher Municipal. Konečně italská továrna Isal se zaměřuje na výrobu menší podlahové úklidové techniky.“

Foto archiv/Kärcher a Jan Dzúr

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 11/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down