Vysoký výkon, nižší provozní náklady, značná mobilita a komfort při práci – to jsou jen některé z mnoha výhod moderních akumulátorových strojů. Společnost Kärcher nabízí bateriové produkty více než třicet let. Nyní představuje novou širokou nabídku AKU techniky včetně té zahradní určené profesionálům.

S novou bateriovou technikou pro profesionály a bateriovou platformou Kärcher Battery Power+ je nyní možné vybírat ze široké nabídky produktů určeným k profesionálnímu úklidu či údržbě zeleně. Profi AKU program Kärcher se vyrábí ve dvou platformách (18 V nebo 36 V). Srdcem baterií jsou vysoce kvalitní lithium-iontové články, které dodávají ten správný výkon pro každé zařízení. Z aktuální nabídky řady Battery Power+ je možné využít baterie v hodnotách 18/30 (18 V, 3 Ah), 36/60 (36 V, 6 Ah) a 36/75 (36 V, 7,5 Ah).

Chytré baterie

Baterie řady Battery Power a Battery Power+ jsou navrženy pro co nejefektivnější využití. Díky nadstandardní kapacitě použitých článků jsou výkonné, odolné proti nárazu, prachotěsné a vodotěsné (IPX5). Stejné napěťové řady je možné vzájemně kombinovat – lze tedy využít jednu baterii pro celé portfolio AKU pomocníků. Vestavěná elektronika se neustále stará o stav baterie a dokáže zamezit jejímu přetížení, přehřátí, nebo naopak hlubokému vybití během intenzivního používání či dlouhodobého skladování.

LCD s technologií reálného času

Baterie jsou vybavené přehledným LCD displejem s technologií reálného času, díky které je na displeji vždy vidět aktuální kapacita baterie v procentech. Při práci se zobrazuje zbývající čas výdrže baterie v závislosti na připojeném zařízení a při nabíjení zbývající čas do plného dobití, a to vždy na minutu přesně.

S profi pečetí

Na údržbu a úpravu zeleně je určená komplexní nabídka zahradní techniky s bateriovým napájením na platformě 36 V, která se ideálně hodí právě pro profesionální použití. Tyto stroje nabízejí stejně silnou alternativu k zařízením poháněným benzinovým motorem i v segmentu péče o parky a čistotu měst, navíc mají nulové emise CO2, nižší vibrace i náklady na údržbu a jsou připravené k provozu během pár sekund. Další výhodou je snížená hlučnost, která se osvědčí při používání v oblastech citlivých na hluk, jako jsou například obytné oblasti, okolí škol a nemocnic.

Na travnaté plochy

Pro úpravu zeleně je k dispozici hned několik produktů, mezi které patří výkonná AKU sekačka na trávu LM 530/36 Bp s ocelovým žacím ústrojím, pracovní šířkou 530 mm a nastavitelnou žací výškou 30 až 110 mm. Stroj je vybavený pojezdem s regulovatelnou rychlostí. Inteligentní automatická regulace otáček nože se přizpůsobuje podmínkám, a pomáhá tak prodlužovat výdrž baterie a zvýšit její kapacitu. Sekačku je možné osadit dvojicí baterií 36/75, které zaručí dostatečný výkon a výdrž.

Strunová AKU sekačka LT 380/36 Bp je osazená robustní žací hlavou s možností regulace otáček. Jednoduchý posun struny přitlačením hlavy na zem, systém pro její snadné nasazení, ergonomické úchopy, vyvážená konstrukce, ramenní popruh, nízké vibrace i hluk zajišťují pro obsluhu maximální komfort během práce.

Na křoviny, živé ploty, stromy

AKU křovinořez BCU 260/36 Bp bez námahy řeší náročné úkoly, jako je odstraňování vzrostlého či tvrdého porostu díky kvalitnímu noži z kalené oceli. Je lehký, snadno se s ním manipuluje a díky promyšlené ergonomii, vyvážené konstrukci a popruhu na obě ramena umožňuje i delší pohodlné použití.

Pro údržbu živého plotu, křovin nebo stromů je k dispozici hned několik produktů: od AKU nůžek na střih živého plotu HT 650/36 Bp s délkou lišty 650 mm a otočnou rukojetí přes multifunkční nástroje na údržbu křovin či prořez větví po robustní AKU řetězovou pilu CS 400/36 Bp s délkou lišty 400 mm, automatickým mazáním řetězu, bezpečnostní brzdou, jednoduchým systémem napnutí řetězu a ukazatelem hladiny oleje.

Se spadaným listím a zbytky posekané trávy si poradí AKU fukar LB 930/36 Bp, nebo LBB 1060/36 Bp. Přizpůsobený nošení na zádech s možností osazení dvěma bateriemi se dobře uplatní na rozlehlých plochách.

Většinu bateriových strojů je možné zakoupit samostatně (označení Bp) nebo již v kombinaci s baterií řady Battery Power+ v balení s označením Bp Pack.

Jiří Drozen, Kärcher spol. s r. o.

Foto archiv firmy

www.karcher.cz/professional

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)*

Společnost Kärcher je známá širokým spektrem profesionální techniky pro celoroční každodenní úklid. Dodává i speciální stroje pro údržbu vnitřních i venkovních prostor včetně cest i komunikací. Podívejme se na některé aplikace zblízka.

KOMUNÁLNÍ NOSIČE NÁSTAVEB

Univerzální nosiče nástaveb a tento druh přídavných profesionálních čisticích zařízení umožňují využít rozmanité možnosti pro celoroční použití.

Například nástavba Kärcher WRS 200 nabízí aplikaci vysokotlaké teplé a studené vody. Nezávislý horkovodní modulární systém je určený pro provoz na všech komunálních strojích společnosti Kärcher. K výhodám patří snadné připojení s nízkými provozními náklady díky vysoko efektivnímu systému, nízkou spotřebou paliva při využití jednoho hořáku s velkým výkonem.

PRO ZIMNÍ ÚDRŽBU

Profesionální technika proti sněhu a náledí

Všechny komunální nosiče nástaveb Kärcher mají pohon na všechna kola. Díky tomu mohou bezpečně používat svoji sílu. Spolu s optimálně přizpůsobenými originálními nástavbovými sadami Kärcher tvoří neporazitelnou kombinaci.

Plnění bez sila

Dalším příkladem je nástavbový sypač s možností samonakládání posypového materiálu. Tento druh plnění zvyšuje rychlost a připravenost k použití s možností plnění zásobníku přímo v terénu.

Nástavbový sypač

Sypače od kapacity 300 až po 2000 l s ovládáním množství i šířky posypu závislým na druhu a šířce komunikace může disponovat i dvoukomorovým systémem pro různé poměry posypů podle požadavku obsluhy.

Sněhová fréza – těžká verze

Sněhová fréza s pracovní šířkou 160 cm je určená pro vysoký a tvrdý sníh. Má plynule nastavitelný výkon v rozmezí 0 až 120 l/min. Komín je pak oboustranně vyklápěcí a vzdálenost vyhazování sněhu je nastavitelná až do 25 metrů.

Posypové systémy

Pomocí komunálního nosiče nástaveb Kärcher MIC 35/42 je možné podle výběru provozovat talířové nebo válcové rozmetače. Posypový materiál lze naložit na hydraulicky ovládanou nakládací korbu a vysypat do válcového rozmetače.

Nástavbový a tažený sypač

Různé sypače od jednoduchého taženého až k nástavbovému se závislostí na druhu a šířce cesty doplňují program příslušenství pro oblast zimní údržby.

Sněhové řetězy pro optimální přilnavost

Sněhové řetězy zaručují lepší trakci u úzkých pneumatik. Příkladem využití může být nosič Kärcher MIC 35 se sněhovou radlicí Vario (šířka záběru 1,35 m), s hydraulicky sklopnou nakládací korbou a s válcovým rozmetačem s hydraulickým pohonem a šířkou posypu 1 m.

Sněhová radlice

Sněhová radlice Kärcher umožní úklid chodníků nebo odstranění sněhu z parkoviště a jiných prostranství. S variabilní sněhovou radlicí může řidič individuálně a pružně reagovat na množství uklízeného sněhu a směr jeho odhozu.*

Více o tomto a dalších produktech a řešeních naleznete na: www.karcher.cz

Jiří Drozen, Kärcher, foto archiv firmy

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2020)

Jako příspěvková organizace působí Technické služby města Přelouče (TSmP). Nejenom různých o činnostech jsme hovořili s ředitelem Karlem Šilhavým. Řeč šla také o nové akvizici v podobě nosiče nářadí Kärcher MIC 35 pro celoroční nasazení.

Zřizovatelem TSmP je město Přelouč, které své organizaci stanovuje objem provozních prostředků a počet zaměstnanců jako závazné limity. Ve vlastnictví TSmP je movitý majetek, ten nemovitý má ve výpůjčce od města. Pole působnosti tkví na území Přelouče a dalších sedmi místních částí, které pod město správně spadají.

Zelené plochy k údržbě zaujímají rozlohu zhruba 32 hektarů. Dále je možné zmínit 38 km chodníků a 35 km zpevněných místních komunikací, které kromě jiného rovněž TSmP spravují.

Nová posila

„Protože nám neustále přibývají zelené plochy a další prostranství k údržbě, začali jsme uvažovat o koupi posily v podobě univerzálního nosiče kloubové koncepce. Limitujícím faktorem byly rozměry, variabilita a možnost celoročního využití,“ vysvětluje Karel Šilhavý a navazuje:

„Z výběrového řízení nakonec vyšel vítězně univerzální kloubový nosič od firmy Kärcher, typ MIC 35, který splňoval zadané podmínky na sto procent. Jedná se o kompromis mezi nejmenším a největším strojem této modelové řady. Zatím ho využíváme jako samosběrný zametací vůz, ideální na chodníky a různé stísněné prostory. Jak jsme se přesvědčili, také v agregaci s odmetacím kartáčem nebo radlicí a sypačem obstojí na výtečnou při zimní údržbě chodníků. Stejně dobře si poradí s údržbou zeleně při sekání se sběrem i mulčování. Vyhodnotili jsme si, že je to výborný pomocník pro podmínky Přelouče a podobných měst s akčním perimetrem do pěti kilometrů.“

Očima praxe

„Nosič MIC 35 máme od dubna. Jezdím s ním teprve krátce, zhruba třicet motohodin. Stejně jako u Holderu semně velice zamlouvá kloubová koncepce, kdy se stroj dokáže uprostřed doslova zlomit. Kromě obratnosti si cením úzkého průjezdného profilu, ideálního především pro údržbu chodníků. Kam se dostane předek, se vejde i zadní část. Jen je potřeba dávat si pozor na zrcátka, například při práci v těsné blízkosti zdi,“ dělí se o praktické poznatky Leoš Dejnožka, obsluha nosiče MIC 35, a pokračuje:

„Kartáči smetené nečistoty putují k centrální sací hubici s přímým odtahem do zásobníku, a to bez jakýchkoliv záhybů a odboček, tedy rizikových míst, která by se mohla ucpávat. Stroj spolehlivě sebere i kačírek o průměru do pěti centimetrů. Díky vysokozdvihu není problém vysypat smetky přes hranu kontejneru až do výšky zhruba 1,5 metru. Užitečná je tlaková hadice k dočištění míst například v okolí laviček a pro vlastní očistu stroje po směně. Pro nás hodnotím nový nosič jako ideální. Postupně si zvykám na ovládání. U podobných strojů, s nimiž jsem doposud pracoval, se totiž točilo volantem levou rukou a ovladače byly umístěné vpravo, tedy stejně jako řadicí páka v osobním automobilu. Tady je to obráceně.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2020)

www.karcher.cz

 

Firma Kärcher vyslyšela požadavky zákazníků a letos uvedla na trh nový komunální zametač MC 250. Tento spolehlivý a s příslušnými nástavbami využitelný jako univerzální stroj se pyšní výborným výkonem a splňuje vysoké požadavky na ekologii, bezpečnost a komfort obsluhy.

Navíc díky vysoké přepravní rychlosti, která dosahuje až 60 km/h, se zametač MC 250 velmi rychle a bezpečně dostane z jednoho místa na druhé.

Komunální technika Kärcher v ČR

Od vstupu společnosti Kärcher na český trh portfolio zametacích a multifunkčních strojů pořád roste. O tom svědčí kromě jiného také nedávná akvizice společnosti Max Holder (stroje HOLDER) a ISAL (stroje MCM 600). Kärcher plánuje využít synergii v oblasti vývoje, nákupu, výroby a distribuce a posílit tak pozici obou značek na trhu.

Představení nového stroje MC 250 v letošním roce je dalším chybějícím střípkem do širokého portfolia komunální techniky Kärcher, která aktuálně zahrnuje stroje s objemem sběrné nádoby od 0,5 m3 do 6 m3 a výkonem od 26 do 160 koní. Kärcher je letos připraven prezentovat svůj nejnovější stroj MC 250 v mnoha českých městech a obcích. O předvedení a praktické vyzkoušení lze požádat na webu: www.karcher.cz/mc-250.

Efektivní zametání

Nový Kärcher MC 250 se uplatní jak v centrech, tak i okrajových částech měst a obcí. Sběrná nástavba na nečistoty s objemem 2,2 m3 je dostatečně velká. Pokud jde o výkon čištění, MC 250 přináší vynikající výsledky.

Ve srovnání s předchozími modely se díky optimalizaci toku vzduchu zvýšila účinnost zametače. Turbína byla speciálně navržena ve spolupráci s týmem, který vyvíjí profesionální průmyslové vysavače. Zametač MC 250 pojme stejně účinně jemné částice prachu a zrnka písku, tak i hrubé nečistoty.

Systém kartáčů je možné ovládat nezávisle a stroj lze flexibilně používat se dvěma nebo třemi kartáči, popřípadě s těmi agresivními na plevel. Integrovaný je systém recirkulace vody se samostatnou nádrží na tu špinavou. Použitá voda se nedostává zpět samospádem, ale kalovým čerpadlem s regulací množství zpětné vody, a to nejen do hubice, ale i na konec sacího potrubí. Nejen díky tomu splňuje MC 250 požadavky třídy 2,5 PM

Všestranný, ekologický i ergonomický

Společnost Kärcher klade značný důraz na udržování co nejnižších emisí. Motory kategorie EURO 6 nebo STAGE V splňují všechny současné ekologické normy.

Pokud jde o pohodlí, MC 250 nabízí uživateli vše, co se v současné době očekává. V prostorné a komfortní kabině řidič i spolujezdec těží z integrovaného systému vytápění, klimatizace a velmi nízké hladiny hluku. LED osvětlení, USB nabíjecí zařízení, stejně jako velkorysý úložný prostor zajišťují příjemné pracovní prostředí.

Centrální displej a ergonomický ovládací panel významně přispívají k bezpečnosti práce. Díky hydropneumatickému nezávislému odpružení jednotlivých kol jsou tlumené případné nerovnosti terénu, a to i při vyšších rychlostech.

I když je Kärcher MC 250 primárně určený na zametání, díky širokému spektru nástaveb ho využijete také pro další nasazení po celý rok. Podrobnosti najdete na: www.karcher.cz/mc-250.

*

Kärcher, foto archiv firmy

 

Technické údaje zametače Kärcher MC 250

Motor a)VM R754EU6C
Motor b)VM R754ISE5
Úprava výfukových plynůa) DPF + SCR
b) DPF
Výkon (kW)a) 75 při 2300 ot/min
b) 54,5 při 2300 ot/min
Emisní třídaa) EURO 6
b) STAGE V
Max. užitečné zatížení (kg)2200
Přepravní/pracovní rychlost (km/h)60/20
Hmotnost, DIN 15429-1 (kg)3800
Typ pohonu4 x 2
Šířka zametání (mm)2500/2600
Vyklápěcí výška nádoby na odpad (mm)1600
Objem nádoby na odpad (l)2200
Objem nádrže na čistou vodu (l)195
Objem recyklační nádrže (l)400
Vnitřní poloměr otáčení (mm)2060
Rozvor (mm)1980
Rozměry, d x š x v (mm)4600 x 1300 x 1999

Při zimním úklidu měst a obcí jsou komunální stroje mimořádně efektivní. Podle konkrétních požadavků obce lze robustní a univerzální komunální nosiče libovolně doplnit nástavbovým zařízením.

Přední i zadní nástavby lze na komunální nosiče připojit pomocí rychlovýměnných a spojovacích systémů.

Zimní odmetací kartáč, jako přední nástavba, odstraní sněhový poprašek asi do 5 cm. Pro větší vrstvu se hodí sněhová radlice, která může být rovná nebo šípová a v různých šířkách již od 120 cm.

V podhůří a všude tam, kde lze očekávat štědrou sněhovou nadílku, oceníte sněhovou frézu s ovládaným vyhazovacím komínem. Na naše nosiče ji lze bez problémů agregovat, a to i na nejmenší nosič, díky výkonné hydraulice, která bez problémů zvládne průtoky 60 l/min.

Přední nástavby lze kombinovat se zadní. Dvě činnosti v jednom kroku zvyšují efektivitu práce a zkracují čas údržby. Zadní prostor se proto v zimním období využívá pro agregáty, které mohou být ve formě turniketového nebo nástavbového sypače ve volitelném objemu. Samozřejmostí je vždy možnost nastavení množství a šíře posypu, popřípadě závislost dávky na rychlosti. Podle potřeby lze využít talířové nebo válcové rozmetače.

Snadné připojení a montáž je i zde samozřejmostí. Propojení sypače nevyžaduje žádnou další elektroinstalaci a využívá již připravený konektor. Nástavbové sypače mohou nabídnout i dvoukomorový systém pro různé posypové materiály, které jsou libovolně přepínatelné a mísitelné.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2019)

Více na www.karcher.cz/komunalni-technika

S pomocí nízkého, středního nebo vysokého tlaku, mycích kotoučů nebo teplé vody? Možnosti mokrého čištění jsou rozmanité. Chtějí-li města a obce svůj park techniky pro tyto účely vybavit co možná nejlépe, je třeba nejprve definovat nejčastější scénáře používání.

Jedná se o běžné hrubé čištění staveb, každodenní úklid silnic a chodníků nebo odstraňování nečistot na pěší zóně? K čemu se hodí zvolená metoda? Existují případy, kdy je lepší se obrátit na poskytovatele služeb?

Cíl definuje tlak

Při splachování komunikací studenou vodou se často používají komunální stroje s kropicí lištou; alternativně přicházejí do úvahy vysokotlaké čističe. Vždy je třeba zvolit vhodné trysky a tlak přizpůsobit situaci.

Pro hrubé čištění se obvykle nasazuje nízký tlak do 12 barů. Tak lze na stavbách vázat velké množství prachu nebo třeba opláchnout zablácené komunikace po přívalových deštích. Pořizovací náklady na tato řešení jsou relativně nízké, zapotřebí je však velké množství vody a příslušně velké nádrže.

Kandidátem pro flexibilní používání je splachování středním tlakem. Tento způsob představuje vhodnou každodenní údržbu komunikací i rychlé čištění stavenišť. Především se osvědčila kombinace tlaků do 40 barů a hodinová spotřeba vody do 3000 litrů. Hloubkové čištění ovšem z důvodu nedostačujícího tlaku není možné.

Pro mimořádně obtížné případy, například intenzivní čištění ploch po kulturních akcích, uplatňují obce často vysokotlaké splachování. Voda proniká tlakem 250 i více barů do hloubky pórů povrchu a vyplachuje je. Spotřeba vody je v porovnání s využitím nízkého či středního tlaku nižší, avšak pořizovací náklady jsou vyšší.

Na co si dát pozor?

* Při splachování není nízký tlak (do 12 barů) kritický; u středního (do 40 barů) a vysokého tlaku (do 250 barů a více) je nutné zabránit fyzickému kontaktu, jelikož by vysoké tlaky mohly způsobit poranění tkání.

* Je třeba dbát opatrnosti při manipulaci s kartáči. Protože kartáče mohou vyvolat podle stupně tvrdosti poranění, ochranný oděv je nezbytný.

* Při používání čisticích prostředků se bezpečnostní opatření liší podle koncentrace a pH. V každém případě platí pravidlo nejprve nalít do nádoby vodu a teprve poté prostředek. Tak zabráníte vystříknutí koncentrátu a poleptání kůže.

Foto archiv/Kärcher

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2017)

V prosinci loňského roku vybavila Praha 7 své uklízeče novými ručně vedenými zametacími stroji Kärcher, které budou v této městské části pomáhat s úklidem komunikací, především nových chodníků, na které těžká úklidová technika nemůže, a obsluze tak výrazně ulehčí její každodenní práci.

Cílem projektu jsou nejen čistší komunikace sedmého pražského obvodu, ale také usnadnění mnohdy těžké práce uklízečů, kteří prostřednictvím práce pro radnici Prahy 7 usilují o návrat do běžného života. Často se totiž v tomto případě jedná o lidi v tíživé životní situaci – například s různými zdravotními omezeními či třeba bezdomovce nebo ty, jimž ztráta domova reálně hrozí.

Konkrétně se jedná o pět ručně vedených zametačů Kärcher KM 70/20 C 2SB v souhrnné hodnotě okolo 130 000 korun včetně DPH. V Praze 7 budou sloužit především pro jednoduché čištění venkovních ploch. Uklízečům pomohou především v lokalitách, kde není možné nasadit velkou úklidovou techniku, jako například na nově vybudovaných nebo opravených chodnících či v úzkých a stísněných prostorech, třeba mezi zaparkovanými automobily. Dobře se uplatní také během zimních mrazů, kdy bývá použití větších zametacích strojů kvůli zamrzající vodě ve skrápěcích tryskách problematické.

Ručně vedené zametací stroje KM 70/20 C 2SB pracují na principu smetáčku a lopatky. Vybaveny jsou oboustranným pohonem dvou postranních talířových kartáčů pro rovnoměrný účinek zametání v zatáčkách. Tyto „talíře“ přimetají nečistoty k rovněž oboustranně poháněnému hlavnímu válcovému kartáči dodávanému ve dvou variantách tvrdosti štětin, který potom směřuje smetky do zásobníku. Všechny tři kartáče jsou výškově nastavitelné a lze tady regulovat podle místních podmínek jejich přítlak k povrchu.

„Ruční zametání ulic a chodníků je náročné a vyčerpávající. Vítáme proto jakoukoli pomoc, která našim zaměstnancům a brigádníkům jejich práci usnadní. Chtěl bych poděkovat společnosti Kärcher za štědrý dar,“ uzavřel starosta Prahy 7 Jan Čižinský.*

Foto autor a archiv/Kärcher

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2017)

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down