Od školních lavic k teleskopickým manipulátorům

Historie výrobního závodu ve francouzském městě Pontchâteau sahá do začátku 20. století, kdy Joseph Sambron transformoval svou továrnu na školní lavice na centrum výroby zemědělských strojů a jízdních kol. Do roku 1920 závod zaměstnával stovky dělníků a vyráběl mlýny a lisy na mošt.

Po Josephově odchodu na penzi se jeho syn Maurice pustil do výroby mini vyklápěcích korb, kterých prodal více než 50 000 kusů, a připravil tak půdu pro výstavbu současného závodu v Pontchâteau v roce 1963 - tedy před 60 lety. Nový provoz se specializoval na terénní vyklápěcí korby a vysokozdvižné vozíky.

Třicet tisíc „teleskopů“

Dnes je továrna proslulá výrobou teleskopických manipulátorů, která byla zahájená začátkem 80. let pod značkou Sambron (než ji převzala skupina Fayat Group). S novým vlastníkem se Sambron transformovala v FDI Sambron a začala s výrobou hydrostatických teleskopických manipulátorů.

V roce 2000 FDI Sambron koupila americká korporace Ingersoll-Rand, která vlastnila také značku Bobcat. Následně se FDI Sambron transformovala na Bobcat France. V roce 2007 značku Bobcat převzala jihokorejská skupina Doosan a dnes funguje jako součást společnosti Doosan Bobcat EMEA s centrálou ve středočeské Dobříši.

V roce 2023 dosáhla francouzská továrna úctyhodného milníku, když vyrobila 111 000. stroj. Z tohoto množství připadá přibližně 30 000 strojů na teleskopické manipulátory se značkou Bobcat a typickou kombinaci bílé a oranžové barvy.

„Nyní máme 14 modelů teleskopických manipulátorů na pěti platformách, jejichž klíčovými trhy jsou zemědělství, stavebnictví a půjčovny strojů. Obhospodařování tak rozsáhlého portfolia je možné jen našim zkušeným odborníkům, kteří se  se podílejí na globálních vývojových aktivitách teleskopických manipulátorů. Většina naší produkce, více než 80 %, je určená na export,“ říká Philippe Marescot, ředitel závodu Pontchâteau.

Významný regionální zaměstnavatel

Spolu s výrobou výrazně roste i zaměstnanost, která se za posledních 10 let více než zdvojnásobila na současných 420 zaměstnanců. Starostka Pontchâteau Danielle Cornetová přiznává firmě roli významného regionálního zaměstnavatele, kdy více než 50 % jejich pracovníků bydlí ve vzdálenosti do 20 km. Závod nabízí rozmanité pracovní příležitosti od výroby až po vedoucí pozice, ale také v administrativě a výzkumu a vývoji.

„V uplynulém desetiletí jsme významně investovali do lidských zdrojů, výzkumu a vývoje i renovací zařízení – v celkové hodnotě přibližně 30 milionů EUR. Tyto strukturální investice posílily kapacitu naší továrny, aby mohla uspokojit požadavky trhu a udržet růstovou trajektorii v souladu s potřebami trhu,“ uzavírá Marescot.*

Foto archiv/Doosan Bobcat EMEA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down