Manipulátory v roli klíčových pomocníků

Teleskopické manipulátory Bobcat získávají v posledních letech na popularitě v nejrůznějších oborech jako je stavebnictví, zemědělství, odpadové hospodářství, komunální sféra a dalších jako dobří pracanti hlavně při manipulaci s materiálem. Prim hrají také při přípravě jednoho z našich největších hudebních festivalů – Colours of Ostrava.

Během posledního ročníku pomáhalo „na place“ pět teleskopických manipulátorů: od největšího modelu T40.180SLP, TL38.70HF, dvou TL35.70HF až po nejmenší typ TL36.120SL. Při menších úkolech na zemi jim sekundoval smykem řízený nakladač S590. Nedílnou součástí práce manipulátorů je i využití specializovaného příslušenství jako je například pracovní plošina.

Šetří čas i peníze

„Manipulátory Bobcat slouží při stavbě festivalů již deset let,“ říká Josef Ženíšek, technický ředitel Colours of Ostrava, a navazuje: „Používáme primárně teleskopické manipulátory, a to hlavně pro jejich víceúčelové využití se spoustou příslušenství, dobrý pohyb v terénu a velkou nosnost. Často pracují v agregaci s pracovní plošinou. Proti standardním plošinám je jejich výhodou vysoká nosnost. Na jeden závoz můžeme instalovat víc světel, což znamená značnou úsporu času i nákladů. Jsou dny, kdy se stroje nezastaví. Využíváme je také během programu při zavážení technického vybavení kapel na pódia.“

Při často hektických přípravách festivalu pracuje s technikou Bobcat několik strojníků, kteří si ji chválí. Často si mohou vyzkoušet nějakou novinku. V takovém případě poskytují cennou zpětnou vazbu do centrály firmy – Doosan Bobcat EMEA ve středočeské Dobříši s výrobním závodem, inovačním centrem pro vývoj a centrálou pro region EMEA, kde probíhají i školení.

Teleskopické manipulátory zvládají mnoho úkolů, mezi něž patří například již zmíněný převoz techniky pro kapely, instalace světel a výzdoby, manipulace s různým materiálem až po převoz betonových bloků k zatížení dočasných staveb. Nakladač S590 se využívá primárně pro úpravy terénu.

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down