Bobcat Demo Days plné novinek

Letošní Bobcat Demo Days přivítaly v dobříšském areálu společnosti Doosan Bobcat na přelomu května a června zákazníky, prodejce a novináře z Evropy, Středního východu a Afriky (oblast EMEA). Přijeli se podívat na kompletní nabídku zavedené techniky i ukázku toho nejnovějšího, co výrobce nabízí, a to nejen v klidu, ale též při práci s možností osobního vyzkoušení.

Základy společnosti Bobcat položili bratři Cyril a Louis Kellerovi, kteří provozovali v 50. letech minulého století v Minnesotě malou dílnu a kovárnu, kde opravovali a vyráběli stroje pro farmáře. Jednoho dne jim přistál na ponk požadavek na malý, lehký a obratný nakladač, který by byl schopný vyčistit patrové haly pro výkrm krůt s četným výskytem překážek v podobě sloupů. Výzva se stala realitou…

Od tří kol po dnešek

V roce 1957 zkonstruovali sourozenci tříkolový nakladač se dvěma hnanými koly vpředu a jedním menším vzadu. Novinky se chopila společnost Melroe Manufacturing Company. Získala výrobní práva a najala bratry Kellerovy, aby doladili konstrukci a připravili stroj do výroby. Brzy začali vynálezci přemýšlet, zda nejsou tři kola málo. Usoudili, že ano. Proto v roce 1962 vstoupil na trh čtyřkolový model M400, který se stal prvním smykem řízeným nakladačem na světě. Později vznikla značka Bobcat (angl. rys červený), což je obratná kočkovitá šelma, která dokáže změnit trajektorii pohybu ve skoku.

V roce 1986 přišel výrobce s prvním rypadlem, roku 1999 následovaly smykem řízené pásové nakladače, rok poté přibyly teleskopické manipulátory. V roce 2007 se stal Bobcat součástí Doosan Group. Sedm let na to dodala firma na trh milióntý nakladač. Roku 2019 se zformovala v Dobříši centrála pro oblast EMEA a sortiment obohatilo první elektrické rypadlo E10e. Další rok přišly nové typy nakladačů, následovala hutnicí technika, loni kompaktní traktory, žací stroje a pomocníci pro péči o zeleň. Letos firma představila vysokozdvižné vozíky, kompresory, elektrocentrály a osvětlovací systémy.

Pilířem je Dobříš

Bobcat patří pod Doosan Group. Společnost Doosan byla založená v roce 1896. Dnes je světovým lídrem především ve výrobě stavebních strojů a řešení pro energetiku. Ústředí se nalézá v jihokorejském Soulu. Firma dnes zaměstnává přes 40 000 lidí v 38 zemích a spolupracuje s asi 1700 distributory.

Hlavní závod společnosti Bobcat je ve městě West Fargo v Severní Dakotě (USA). Produkce se odehrává například i ve Francii a Německu. Našince potěší, že ústředí pro EMEA s výrobním závodem, inovačním a školícím střediskem a polygonem je v Dobříši. Pracuje zde asi 1850 zaměstnanců 32 národností. V roce 2021 tady vyrobili 25 000, o rok později 29 000 strojů vyvážených do celého světa.

Pestrý výčet techniky

Ze současného sortimentu lze jmenovat 10 modelů kompaktních kolových a šest pásových smykem řízených nakladačů, dva malé kolové nakladače, stejně tolik kompaktních kolových nakladačů a 18 modelů kompaktních rypadel. Teleskopické manipulátory slouží pro tři oblasti: stavebnictví (13 modelů), zemědělství (8) a odpadové hospodářství (4). Manipulátorů s otočí 360° je deset typů.

Technika pro hutnění zahrnuje sedm skupin produktů s 37 modely. Následují tři řady kompaktních traktorů, osm modelů sekaček s nulovým poloměrem otáčení, stroje pro péči o travnaté plochy, vysokozdvižné vozíky, generátory, kompresory a osvětlovací systémy.

Po více než 65 letech od přelomového vynálezu nabízí Bobcat přes 100 produktů se 150 druhy příslušenství určených pro průmysl, stavebnictví, zemědělství, nakládání s odpady, krajinotvorbu, komunální sféru a další obory.

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2023)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down