Nový šikula v rodině nosičů nářadí

Společnost HANES se sídlem v Praze již více než 32 let úspěšně působí na českém a slovenském trhu s komunální technikou. Kombinuje prodej a kompletní servis strojů pro širokou škálu činností – od svozu odpadů přes letní i zimní údržbu komunikací až po ošetřování zelených ploch.

Poslední zmíněná činnost přibyla do firemního portfolia relativně nedávno, před sedmi lety. Tehdy společnost HANES převzala výhradní zastoupení značky Energreen a za tu dobu dokázala předat tuzemským zákazníkům více než 70 strojů. Není divu, Energreen je světovou jedničkou ve výrobě dálkově ovládaných nosičů nářadí. V jejím katalogu najdeme také kolové stroje ILF. I ty si již u nás našly své zákazníky.

Výkonný a bezpečný provoz

Než přejdeme k nejnovějšímu přírůstku do rodiny techniky se značkou Energreen, pozastavme se u otázky, proč tyto stroje v takové míře a čím dál častěji vidíme nahrazovat pracovníky s ručním nářadím? Zaprvé hraje významnou roli produktivita a bezpečnost. Jeden nosič nářadí, osazený mulčovací nebo sekací hlavou, nahradí celou četu pracovníků s křovinořezy. Navíc dálkově řízenou techniku můžete použít i tam, kde by pohyb manuálních dělníků byl obtížný nebo nebezpečný.

Právě bezpečnost je jedním z důvodů, proč si pořídit dálkově řízený nosič. Tato stroje nevystavují obsluhu rizikům vyvolaným pracovní činností, jako jsou například hluk, vibrace, působení výfukových plynů, nebezpečí převrácení a podobně. Použití bezdrátového dálkového ovládání eliminuje nutnost přímého kontaktu obsluhy s pracujícím strojem. Toto řešení také umožňuje operátorovi volnější pohyb a možnost získat co nejlepší výhled na vykonávanou práci. Stroj přebírá veškeré riziko, zatímco obsluha se nachází na bezpečnějším místě. Přidejme ještě jeden důležitý aspekt: technika se neunaví.

Univerzální využití

Chcete-li takový stroj, který je vyzkoušený a ověřený, pak byste mohli zaměřit pozornost k pásovým rádiem ovládaným nosičům nářadí Energreen, které označuje italský výrobce souhrnně jako Robo. Nabízí stroje různých velikostí a výkonů. Všechny byly vytvořené pro uspokojení těch nejnáročnějších potřeb.

Každý nosič Robo se ve své kategorii od ostatních liší sílou, spolehlivostí, odolností a vysokým výkonem. Ať je to nejmenší a teprve minulý rok na trh uvedený RoboMINI s výkonem 23 k, přes nejprodávanější RoboEVO (40 k), po Robo MAX (75 k) nebo ještě výkonnější RoboPLUS (100 k). Další ze silných stránek všech strojů Energreen Robo je univerzálnost: k dispozici je možnost montáže 25 různých přídavných zařízení, což činí z těchto nosičů plně profesionální stroje pro všechny činnosti, s nimiž se můžete setkat.

Zásah do černého

Všechna výše uvedená fakta se týkají také nejmenšího z rodiny – RoboMINI, který zaplnil doposud prázdné místo ve velikostní škále rádiem řízených pásových nosičů Energreen. Výrobce uvádí, že jde o pravděpodobně nejinovativnější a nejproduktivnější kompaktní nosič zařízení, který splňuje všechny současné požadavky na bezpečnost a dostatečný výkon.

RoboMINI ztělesňuje zcela nový, všestranný a hospodárný koncept činností v oblasti údržby zeleně a nahrazuje namáhavou, nákladnou a nebezpečnou manuální práci bezpečnou, pohodlnou a všestrannou technologií. Nosič je speciálně navržený pro extrémní použití – pro působení ve stísněných prostorech a na svazích se sklonem až 50° v libovolném směru.

Díky speciálním konstrukčním vlastnostem, jako je nízké těžiště a maximální přilnavost k terénu díky osově a tangenciálně se přizpůsobujícímu podvozku, je dokonalým řešením pro použití i v tom nejtěžším terénu. Každý z pryžových pásů se vertikálně/horizontálně přizpůsobuje svahu, čímž zajišťuje nejlepší kontakt s povrchem a maximální trakci a stabilitu i na nejstrmějších svazích a nejdrsnějších nerovných místech. Nejen podvozek, ale i speciální olejová vana s tlakovým mazáním umožní víc než běžné nosiče. Unikátní konstrukce je optimalizovaná pro opravdu extrémní svahy.

Pro dlouhou životnost v náročných provozních podmínkách je RoboMINI vyrobený z vysoce jakostních ocelových slitin. Všechny díly, komponenty a procesy testování kvality jsou certifikované a podléhají přísným požadavkům a bezpečnostním testům. Jak ukázal uplynulý rok v praxi, RoboMINI je stejně odolný a spolehlivý, jako jeho větší a starší bratři. Zcela jistě je to i proto, že vývoj, konstrukce a výroba jsou výhradně v rukou inženýrů společnosti Energreen, kteří promítají do koncového výrobku 50 let zkušeností v oblasti ocelových konstrukcí. Všechny komponenty z tohoto materiálu se vyvíjejí a vyrábějí přímo v rodinné firmě.*

K obrázkům:

1: Nejprodávanějším strojem za nabídky společnosti Energreen je RoboEVO (40 k)

2: Silný Robo MAX (75 k) se uplatní například při údržbě železničních náspů

3: Novinkou z loňského roku je malý a kompaktní nosič nářadí RoboMINI (23 k)

4: Stejně jako starší sourozenci dostal RoboMINI do vínku maximální univerzálnost

5: K dispozici je 25 různých pracovních nástavců pro širokou škálu činností

Foto archiv/HANES

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2023)