Nový pásový nosič pro údržbu svahů i lesa s vyšším výkonem

Krajina ve volné přírodě, okolo vodních toků, rybníků, nádrží či lesů je pěkná jen tehdy, pokud se o ni majitel dobře stará. Pokud se péče vynechá, jsou možnosti nápravy. Na větších, snadno přístupných plochách může dobře posloužit traktor s frézou. Pro ostatní lokality existuje speciální technika.

Před zhruba 25 lety našel mezeru na trhu italský výrobce ENERGREEN. Rozhodl se vyrábět stroje pro údržbu krajiny. Vyvinul také speciální pásové nosiče nářadí určené k práci v extrémně náročných podmínkách. Díky dálkovému ovládání může být obsluha na bezpečném místě, zatímco stroj se prokousává i velice členitým terénem. Firma se na trhu prosadila velmi rychle a dnes nabízí ucelenou řadu nosičů o výkonu od 23 do 100 k.

Zájem stále roste

HANES začínal na našem trhu s nosiči ENERGREEN v roce 2017, zpočátku s modely o výkonech 40 a 140 k. Následoval RoboMAX s motorem Yanmar o výkonu 75 k. Popularita pásových nosičů trvale stoupá. Loni předala firma HANES již 70. stroj ENERGREEN, konkrétně do podniku Povodí Labe. Majitelé se naučili tyto nosiče efektivně využívat a nacházejí pro ně stále nové a nové uplatnění. S tím souvisí i rostoucí požadavky na plošnou výkonnost, jimž vychází výrobce vstříc svou zatím poslední novinkou – modelem RoboPLUS. S pohonem od čtyřválcového přeplňovaného motoru Deutz nabízí o 25 % vyšší výkon – 74 kW (100 k).

Oba nosiče, původní RoboMAX i nový RoboPLUS, lze využívat k drcení klestu, rozčlenění porostů či likvidaci náletových dřevin, nejčastěji pod elektrickým vedením, a to hlavně v obtížně přístupném terénu. Osazují se shodným typem frézy. U RoboPLUS znamená zvýšený výkon motoru, ale hlavně vyšší točivý moment (o 40 %), navýšení hodinového výkonu. Druhým kritériem, které se podílí na vyšším výkonu, je pracovní rychlost. Pokud to dovolí povrch a zpracovávaná hmota, je možné s novinkou pracovat až o 50 % rychleji než s nosičem RoboMAX.

Pro vyšší účinnost při drcení hmoty byla u modelu RoboPLUS upravená fréza. Díky tomu je možné docílit jemnější frakci, což může být pro některé zákazníky zajímavý benefit. Dosáhnou požadované kvality práce bez nutnosti opakovaného zásahu.

RoboPLUS má účinnější ochranu včetně integrovaného zadního navijáku. Automatické napínání pásů, jeden z předpokladů stability při práci ve velkých svazích, je nově ve standardní výbavě. Další novinka se skrývá v čelní upínací desce. Inovovaný rychloupínací systém značně zkracuje dobu potřebnou pro sejmutí pracovní hlavy. Tento úkon nezabere víc než minutu. Nosič je využitelný i k mulčování pomocí mulčovací hlavy, nebo k přibližování kulatiny prostřednictvím rampy s navijákem s tažnou sílou 4,5 tuny v celém rozsahu bubnu.

Deska s plovoucí polohou

Aby byla práce jednoduchá i v náročných podmínkách, upínací deska je nově vybavená funkcí „plovoucí hydraulické polohy“, kterou lze zvolit na dálkovém ovladači. Ten také nabízí možnost přepnutí do pozice, kdy je pracovní hlava hydraulicky nadlehčovaná včetně nastavení míry nadlehčování. Tato funkce se v praxi využívá, pokud musí nosič pracovat za obtížných podmínek, popřípadě v neznámém terénu nebo zpracovávat velmi vysoký porost.

„Vzrostlé dřeviny stroj nejprve pokácí. Za jízdy zpět je již fréza spuštěná na povrch pozemku a materiál drtí na drobnější frakci. Využívá přitom dvojici ozubených lišt jako protiostří – jedna je fixně usazená uvnitř krytu v zadní části a druhá pak na pohyblivém čelním krytu. Tyto lišty je možné vyměňovat nebo sejmout,“ doplňuje Hynek Rieger

Při práci v lese pracuje nosič s plnými otáčkami motoru, tedy kolem 2200 ot/min. Přitom ale má obsluha možnost i velmi citlivé regulace pojezdové rychlosti. A to díky tomu, že ovládací joystick pojezdu funguje proporcionálně. Při jeho lehkém vychýlení od sebe nebo k sobě se stroj i s plnými otáčkami motoru rozjede pomalu dopředu nebo dozadu. Potenciometr pak slouží k nastavení rozsahu rychlostí, který lze ovládat pomocí joysticku, a tak jednoduše a precizně omezit maximální rychlost jízdy.

Bezpečné stání i v kopcích

Pojezd nosiče je hydrostatický pomocí dvou (ze čtyř) čerpadel s axiálními písty, poháněných motorem. Každý pás má vlastní čerpadlo, což umožňuje zatáčení stroje. Pro tyto účely je v dálkovém ovladači vyhrazen pravý joystick, rovněž s proporcionálním fungováním. Důkladně ošetřené je zajištění nosiče při zastavení. Jakmile přestane do hydromotorů proudit olej, aktivuje se negativní brzda. I ve svazích se sklonem až 50° tak může stroj zastavit, libovolně dlouho stát a poté se zase rozjet.

Na ovladači je možné aktivovat reverzní funkci ventilátoru Flexxaire, kdy se změnou postavení lopatek změní směr proudění vzduchu, tedy od středu stroje ven. Tak se odstraní nečistoty, usazené na mřížkách kapoty a chlazení je efektivnější. Reverzní funkce se aktivuje bez nutnosti zastavení ventilátoru a je v praxi velmi užitečná, protože zpracovávaný materiál může vířit množství prachu a dalších částic. RoboPLUS se kromě toho vyznačuje zvýšenou ochranou chladiče.

Zkoušky předčily očekávání

RoboPLUS podrobili pracovníci společnosti HANES nejprve srovnávacímu testování, při němž musel ukázat, že je skutečně posunem dopředu proti předešlému modelu RoboMAX. Přítomni byli také zkušení uživatelé této techniky. Překvapilo je, jak rychle se nový model pohyboval a jakáé množství hmoty přitom dokázal zpracovat. Novinka je tedy ideální reakcí na požadavky na stroj s ještě vyšší plošnou výkonností, navíc při zachování rozměrů svého předchůdce – nosiče RoboMAX. Při testování se také ukázalo, že umí drtit materiál na skutečně velmi jemnou frakci.

RoboPLUS okamžitě reagoval na povely na dálkovém ovladači, jehož dosah je 150 metrů. Co by se stalo, kdyby tuto vzdálenost překonal? Ihned sám zjistí, že není ve spojení s ovladačem, zastaví, zabrzdí se, nastaví volnoběžné otáčky motoru a vyčká na další povely. Tento nosič je o něco těžší než stávající modely. Váží 4000 kg, což je nezbytné pro dobrou trakci, požaduje-li se od něj větší tlačná či tažná síla. A kontaktní plochy má na svých dlouhých pásech dostatek. Díky tomu dokáže pracovat i na podmáčeném povrchu, kudy by kolová technika ani neprojela.

Do lesa na ocelových pásech

Také pro nosič RoboPLUS nabízí výrobce dva druhy pásů – pryžové a ocelové. Pro náročnou práci v lesních porostech se bude osazovat téměř výlučně pásy ocelovými, které jsou odolnější a mají delší životnost. Také prudké svahy zvládá technika na těchto pásech o poznání lépe. Další výhodou je možnost snadné výměny článku i zkrácení ocelového pásu.

ENERGREEN agreguje nosiče s frézami z vlastní produkce se šroubovým uspořádáním pracovních orgánů. Vyznačují se značnou odolností vůči poškození při nárazu na kámen. Z výroby jsou dynamicky vyvážené, takže při práci nedochází k vibracím ani přes vysoké otáčky rotoru.

***

Máte-li zájem o podrobnosti, přijďte se podívat do expozice firmy HANES na veletrhu TECHAGRO (7.-11. 4. 2024, výstaviště Brno), kde bude v pavilonu F k vidění zmíněná novinka RoboPLUS i ostatní zástupci pásových nosičů nářadí značky ENERGREEN. Určitě zaujme také kolový nosič ILF ALPHA, který je specifický dvanáctimetrovým pracovním dosahem.

Petr Beneš, foto archiv/HANES

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down