Nedlouhá tradice výroby techniky s mílovým posunem

Společnost Timan založili v Dánsku bratři Henning a Birger Pedersenovi. Jednoho dne roku 2004 dostali v malé garáži jedinečný nápad. Rozhodli se zkonstruovat úplně nový stroj, který bude kombinací nosiče nářadí a mininakladače. Pojmenovali ho Tool Track.

Sourozenci začali společnými silami intenzivně konstruovat, sestavovat a testovat prototyp. Přesně za rok od prvního náčrtu byl premiérový Tool Track na světě.

Tržní úspěch rozhodl

Po důkladných zkouškách viděli ve stroji bratři Pedersenovi značný potenciál, a tak bylo rozhodnuto o jeho výrobě. Tool Track se stal zakrátko na trhu tak žádaným zbožím, že bylo potřeba produkci rozšířit. S cílem vyrábět výkonné, spolehlivé a komfortní profesionální stroje bylo současně nutné přestěhovat malý provoz do větších prostorů. Vhodným sídlem společnosti se staly budovy, které kdysi postavil otec bratrů – Oswald Pedersen při založení své vlastní firmy.

V roce 2009 představila společnost Timan další novinku – dálkově ovládanou pásovou svahovou sekačku RC 750, která také brzy uchytila na trhu. Tento další komerčně úspěšný typ stroje umožnil investice do nových výrobních zařízení a vývoje jiné techniky. To s sebou přineslo výrazný rozvoj v následujících letech a zajištění stability firmy Timan.

Pro veškeré činnosti

Rok 2014 zaznamenal další velký úspěch v podobě dálkově ovládaného univerzálního nosiče nářadí RC 1000, rovněž s pásovou konstrukcí. Ke stroji je k dispozici široká škála příslušenství, které lze použít nejen při práci na svazích, ale také v rovině.

Timan rovněž vyvinul unikátní řešení sání nečistot pro zametací stroj Timan T330 – a to Tornado-system, který využívá při sběru nečistot rychle rotující vodní sloupec. Účinnost tohoto sytému sběru nečistot je výrazně vyšší než u konkurence a Timan si tuto technologii nechal patentovat.

V současnosti se produkce Timanu výrazně rozrostla a společnost vyrábí více než 20 různých strojů a příslušenství. Program zahrnuje techniku potřebnou prakticky pro jakýkoliv druh údržby: od manipulace s materiálem a péče o zeleň přes dálkově ovládané sečení prostřednictvím svahového mulčovače, zametání kloubovým samosběrným kompaktním strojem nebo zimní údržbu v podobě úklidu sněhu včetně posypu vozovek a chodníků.

K dispozici také v Česku

Přestože cesta k úspěchu byla dlouhá a bylo nutné překonat různá úskalí, Timan nezapomíná na svou vizi, která pomohla vytvořit první stroj. Jejím základem je vazba mezi efektivitou a radostí z práce, která dláždí cestu k nejlepšímu výsledku. Podtrhuje ji firemní slogan: Timan, Comfortably Better (volně přeloženo „Pohodlně lepší“). Společnost v tomto duchu neustále zdokonaluje své stroje a stanovuje nové standardy pro efektivitu práce a uživatelský komfort.

V současné době Timan konstruuje a vyrábí svou techniku na ploše o rozloze 7000 m2. Ročně dodává na trh zhruba 200 kloubových nosičů a 120 svahových sekaček s rozmanitým příslušenstvím. Ve firmě pracuje 38 zaměstnanců a stroje se značkou Timan se prodávají již v 18 zemích. Společnost má své obchodní zástupce ve většině zemí Evropy a v některých částech Asie.

Zhruba před rokem se domluvili zástupci Timanu na spolupráci s firmou Avistech s.r.o., která byla založená v roce 2005. Od samého začátku se zabývá prodejem komunální, zahradnické a zemědělské techniky. Na tuzemském trhu zastupuje například stroje firem Avant Tecno OY, Leguan Lift OY a dalších. V roce 2022 tak přibyla do portfolia Avistechu značka Timan od známého dánského výrobce pásových svahových sekaček RC, univerzálních kloubových nosičů nářadí Timan a duálních sypačů Combi. Nyní si tak tuto techniku mohou dopřát i zájemci z České republiky.*

Foto archiv/Avistech

(Příspěvek vyšel v KT 8/2023)

K obrázkům:

1:

Na snímek se vešla většina sortimentu společnosti Timan (zleva): univerzální nosič nářadí T3330, svahové sekačky RC 751 a 1000, nosič nářadí a mininakladač ToolTrac, který začal psát první řádky historie firmy. Vlevo Birger Pedersen, vedle obchodní zástupce Avistechu Petr Bindr

2:

Stabilním členem sortimentu dánské firmy Timan je víceúčelový kloubový nosič komunálního nářadí T3300, který se uplatní také jako samosběrný zametač

3:

Dálkově ovládaný plně hydraulický nosič nářadí RC 1000 zastane s pracovními nástavci širokou škálu činností, například frézování pařezů – foto

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down