10.07.2023 | 09:07

Kongres Sdružení komunálních služeb potřetí ve Frymburku

Na břehu vodní nádrže Lipno v prostorách a okolí Wellnes hotelu Frymburk se uskutečnil tradiční jarní kongres Sdružení komunálních služeb (SKS). Do Frymburku zavítali členové sdružení v polovině letošního května již potřetí a kongres měl úctyhodné pořadové číslo 61.

Kongres s téměř 250 účastníky se konal pod záštitou ministra pro místní rozvoj PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D., předsedy Rady asociace krajů ČR a hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby, senátora Tomáše Jirsy, Ing. Jany Krutákové, poslankyně Poslanecké sněmovny ČR a starosty městyse Frymburk Oto Řezáče.

Převážná většina účastníků dorazila do Frymburku již ve středu, aby se mohla zúčastnit tradičního odborného programu tentokrát na téma Opravy malého rozsahu. Jde o pravidelné setkání členů SKS s výměnou praktických zkušeností v daném oboru a právě takováto setkání bývají největším přínosem podobných akcí.

Oficiální čtvrteční jednání zahájil předseda rady Sdružení komunálních služeb Bohumil Rataj. Krátce přivítal přítomné hosty a poděkoval firmám, které se podílely na finančním zabezpečení akce.

Generálním partnerem kongresu byla tentokrát společnost Malcom CZ (dlouholetý dodavatel komunální, lesní i zahradní techniky), jako hlavní partner se prezentovala společnost Veacom (elektronický aukční portál zaměřující se na prodej vozidel a speciální techniky působí na trhu již od roku 2006) a partnerství poskytla firma Koncept z Hradce Králové (nabízí technickým službám specializované řešení zaměřené na obecně prospěšné služby v daných lokalitách, zejména údržbu a čištění komunikací, včetně zimní údržby komunikací, údržbu zeleně, správu a údržbu majetku města, provoz odpadového hospodářství a další související činnosti).

Ohlédnutí i plány do budoucna

Po prezentaci krás a turistických zajímavostí Jihočeského kraje následovalo krátké obrazové ohlédnutí za akcemi, které členové SKS absolvovali v uplynulém období. Na tuto rekapitulaci navázaly pozvánky na připravované akce, které se uskuteční ještě v průběhu tohoto kalendářního roku.

S krátkou zdravicí vystoupil jako první starosta městyse Frymburk Oto Řezáč. „Pro náš městys je kvalitní působení technických služeb velice důležité. Máme zde zhruba 1350 stálých obyvatel, ale zároveň 10 000 lůžek, takže v turistické sezóně to klade na pracovníky technických služeb nemalé nároky. Složitá je například organizace svozu odpadů a náročnější je v letní sezóně pochopitelně i úklid a péče o mobiliář. Pro nastavení smysluplných pravidel je důležité, aby byli zástupci měst a obcí přizváni do hry a Sdružení komunálních služeb, jehož členské organizace poskytují komunální servis pro 1,9 milionu občanů, v tom může hodně pomoci.“

S dalším příspěvkem vystoupil Ing. Václav Král, člen parlamentní skupiny Poslanecké sněmovny ČR pro životní prostředí. „Pro správný chod municipalit hrají technické služby klíčovou roli. Dobře víme, že například stav v oblasti odpadového hospodářství není dobrý. Rezervy jsou především v zajištění recyklace odpadových materiálů a snížit se určitě dá i množství odpadů dosud končících na skládkách. Je třeba si včas uvědomit, že nás v dohledné době čeká v oblasti odpadového hospodářství řada změn, na které je třeba se připravit.“

Jak ve svojí zdravici podotkl mimo jiné prezident slovenského Združenia organizácií verejných prác Ing. Martin Kuba, podobné problémy se řeší i u našich východních sousedů.

Se svojí zdravicí vystoupil též předseda předsednictva Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Josef Smolík. Pochválil rozvíjející se spolupráci s SKS a zdůraznil důležitost modernizace systémů veřejného osvětlení ve městech a obcích, která může municipalitám přinést v budoucnu nemalé finanční úspory.

Následovalo ocenění úspěšných členů spolku SKS, loučení s odcházejícími a představení nových členů, kterých stále přibývá. Mezi nováčky se tentokrát zařadily provozy technických služeb v Brandýse nad Labem a Šluknově. Odpolední program byl zasvěcen jednání valné hromady SKS a následně také hromadné prohlídce venkovních výstavních stánků s exponáty komunální techniky. V pátek mohli účastníci setkání obdivovat na parníku při okružní plavbě okolí vodní nádrže Lipno.*