Multifunkční stroj Avant: za třicet let na špici

Druhá zastávka poznávacího zájezdu členů Sdružení komunálních služeb do Finska byla věnovaná společnosti Avant Tecno Oy se sídlem a výrobními prostory ve třiatřicetitisícovém městě Ylöjärvi ležícímu asi 14 kilometrů na severozápad od Tampere.

Uvítal nás generální ředitel Jani Käkelä, jehož otec a zakladatel firmy Risto je předsedou představenstva společnosti založené v roce 1991. Dnes je světovým lídrem ve výrobě kompaktních kloubových nakladačů, které více než 200 druhů pracovních adaptérů katapultuje do kategorie univerzálních nosičů nářadí.

„Uskupení Avant Group tvoří výrobní závody na nakladače Avant Tecno a plošiny Leguan Lifts. K nim přistupují prodejní organizace ve vlastnictví společnosti. Další prodejní a servisní partneři působí prakticky po celém světě. V České republice spolupracujeme již 17 let s firmou Avistech. Avant Tecno zaměstnává zhruba 300 lidí. Generuje roční obrat 170 milionů eur a 85 % produkce je určených na vývoz,“ informoval Jani Käkelä a pokračoval:

„Zhruba 75 % činnosti zaujímají nakladače, 20 % pracovní nástavce a 5 % servis a náhradní díly. Většina produkce se odehrává v Ylöjärvi. Některé příslušenství pochází z našeho závodu SAMI AS v Estonsku. V současnosti registrujeme prodej techniky Avant v 55 zemích s většinou odbytu v Evropě a Severní Americe. Týdně opustí továrnu 170 strojů, roční produkce je necelých 9000 kusů. Jenom ve Finsku s 5,5 miliony obyvatel prodáme za rok tisíc nakladačů.“

Pro nespočet činností

Katalog Avant Tecno zahrnuje osm modelových řad multifunkčních nakladačů v tradičním zeleném hávu. Nejmenší je 200 s motory o výkonech 20 a 25 k. Na ni navazují série 400 (22 k), 500 (22 nebo 28 k), 600 (37 k), 700 (49 k) a nejvýkonnější 800 (57 k). Řada R s výkonem 37 k je určená hlavně do menších zemědělských provozů, elektrickou sérii E pohánějí olověné baterie nebo Li-Ion články.

Využití strojů Avant je díky pestré nabídce příslušenství velmi široké. Uplatní se například u zemědělců, chovatelů koní, stavebních firem, zahradnických provozů, ve službách měst a obcí, při práci ve sběrných dvorech a kompostárnách, celoroční údržbě areálů, v lese, při zpracování dřeva, domácím nasazení nebo v půjčovnách techniky. Komunální služby používají nakladače především pro manipulaci s materiálem, zametání, zimní údržbu až po vyžínání zeleně, nakládání s odpady a mnohé další činnosti.

„Úzce spolupracujeme se studenty z technické univerzity v Tampere. Výsledkem kooperace byl například Avant na elektrický pohon nebo prototyp autonomní verze. Mnoho absolventů u nás nachází uplatnění,“ podotkl Jani Käkelä.

Automaty a roboti

Výroba nakladače Avant začíná laserovým vypalováním jednotlivých součástek z ocelového plechu. K tomu jsou určená tři pracoviště v nepřetržitém provozu. Dodávky suroviny a cesta dílů k dalšímu zpracování jsou automatické. Vypálené komponenty se přesouvají s pomocí robotických ramen a automaticky se ohýbají v ohraňovacích lisech. Následuje 11 „hnízd“ pro robotické svařování. Menší část dílů je nutno svařovat ručně. Výroba pokračuje práškovým lakováním s minimálním únikem barev do ovzduší. Nespotřebované se vracejí do oběhu. Přebytečné teplo slouží k vytápění hal.

Na montážních linkách s 22 zastávkami se „klube“ nakladač podle požadavků klientů na výbavu. Všechny operace se evidují prostřednictvím čárových kódů. Na konci výroby se do stroje načerpají pohonné hmoty a provozní kapaliny. Následuje oživení a testování v klidu se spuštěným motorem, poté venkovní aktivní test s praktickými zkouškami pojezdu a pracovních funkcí. Při jakékoliv závadě se nakladač odstaví a zjišťují se příčiny. V poslední fázi výroby je technika osazena samolepkami a štítky s označením země určení a putuje včetně příslušenství do kontejneru.

„Oddělení pro výdej náhradních dílů má zatím 1000 m2. Napřesrok se přesune do nové haly o ploše 6000 m2 s automatickými pořadači pro rychlejší a efektivnější dodávky součástek. Máme zhruba 7,7 hektaru zastřešených výrobních prostor a dostatečné venkovní plochy pro další expanzi. Průběžně zavádíme automatizaci a robotizaci. Klademe důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí.“*

Jan Kroupa, Ylöjärvi, Finsko

Foto autor

Popisky k obrázkům:

1: Společnost Avant Tecno Oy představil její ředitel Jani Käkelä (vlevo). Uprostřed Roman Guichen z dovozní a servisní firmy do ČR Avistech s. r. o.

2: Na konci linky se do nakladačů načerpají provozní kapaliny. Nejprve se testují v klidu, poté v plném nasazení

3: Technika Avant se prodává v 55 zemích celého světa. Z roční produkce kolem 9000 kusů jich zůstane zhruba tisícovka ve Finsku