Moderní technologie pro svoz odpadu všeho druhu

Správný systém svozu a následného zpracování odpadu je pro každou obec velmi důležitý. Je potřeba se na něj zaměřit preventivně a plánovaně. Platí zde pravidlo, že prevence je lepší než léčba. Proto je důležité spojit se s odborníky, kteří pomohou s výběrem technologií a řešení.

Vozidla Bonetti 4 x 4 s nástavbami pro svoz odpadu jsou přizpůsobená pro celoroční použití také v náročných zimních podmínkách i v těžko přístupných místech – ať už na městských náměstích nebo v horských oblastech. V České republice poskytuje užitek již více než 200 těchto vozidel, která se dodávají v kategoriích N1, N2 a SS. Podívejme se na několik názorných a praxí prověřených agregací pro svoz odpadu.

Lisovací nástavba Novarini o objemu 5 m3 (obr. 1) je vhodná na separovaný odpad, bioodpad i klasický TKO. Díky univerzálnímu vyklápěči a možnosti překládky lze vozidlo všestranně využít pro efektivní svoz.

Vozidla s ramenovým nosičem kontejnerů, nazývaným také řetězový (obr. 2), vynikají všestranností. Mohou rychle a snadno převážet různé typy kontejnerů; mulda kontejnery, či ty určené na odpad nebo na stavbu. Díky hydraulickému ramenovému nosiči lze také efektivně a jednoduše nakládat a vykládat břemena bez použití dalších vozidel nebo strojů.

Jednoramenný hákový nosič kontejnerů (obr. 3) nabízí vysokou variabilitu jak v každodenním provozu, tak v možnosti rychlé výměny dalších nástaveb na kontejnerovém rámu. Jeden řidič dokáže ovládat celý proces naložení či vyložení. Instalace háku o výšce oka 900 či 1000 mm umožňuje manipulaci s různými kontejnery.

Aktivní kontejner na hákovém nosiči Bonetti (obr. 4) poskytuje obcím a městům řešení pro svoz odpadu v obtížném terénu. Snadno se zapojí pomocí rychlospojek. Vyklápěč pojme nádoby o objemu 110 až 1100 l. Toto řešení je vhodné v případě potřeby plného využití vozidla s hákovým nosičem kontejnerů jak na svoz odpadu, tak na jiné práce.

Foto archiv/I-Tec Czech