Moderní technika s vysokým výkonem

Výhradním dovozcem zametacích strojů BUCHER do ČR a SR je firma HANES s. r. o. Nabídka zahrnuje široké portfolio zametacích vozů i nástaveb pro komerční podvozky. Podívejme se na tuto techniku zblízka. Průvodcem je Filip Hachle, jednatel společnosti HANES.

„Zametací stroje a nástavby Bucher představují prvotřídní kvalitu a vysoký výkon bez kompromisů, etalon mezi výrobci techniky tohoto typu. Nutno dodat, že všechny zametače této značky se kromě vysokého výkonu a snadné obsluhy navíc vyznačují i ohleduplností vůči životnímu prostředí. Jsou certifikované podle jednotného testu EUnited s nejvyšší účinností pro redukci zplodin PM 2,5 a PM 10,“ uvádí Filip Hachle.

Pět nových kompaktů

Nejmenším členem a současně novinkou v týmu samosběrných zametacích vozů je CityCat VS20 a V20 se zásobníkem o objemu 2 m3. Je nástupcem nejprodávanějšího kompaktu v kategorii zametačů CityCat 2020 s nástavbou o objemu 2 m3 a to nejen v Evropě, ale i u nás.

K dispozici je ve čtyřech (brzy v pěti) modelových a hmotnostních variantách od 3,5 do 4,8 t s motory Euro 6D anebo Stage V. Pátou variantou bude CityCat VX20 s možností výměny nástavby a využití při zimní údržbě. V nabídce přibyl i pohon všech kol 4 x 4.

Došlo samozřejmě i k náhradě v této kategorii nejprodávanějšího plně elektricky poháněného stroje BUCHER CityCat 2020ev – tři takové exempláře jezdí i v Pražských službách, informovali jsme o nich v čísle 07/2019 – novou generací strojů s označením VS20e a V20e. Ty se mohou pyšnit mnoha dílčími vylepšeními již tak téměř dokonalého elektrického zametacího kompaktního vozu.

Nejenom pro města

Zaměřme se víc na stroj vhodný pro údržbu městských, ale i rychlostních komunikací. Nese označení BUCHER CityCat 5006, vyrábí se ve dvou verzích s možností pojezdové rychlosti 50 nebo 80 km/h. Díky své šířce 1,8 metru nevadí provozu. Navíc může být využitý v agregaci s výměnnou nástavbou také při zimní údržbě.

„Zametač CityCat 5006 patří k největším v kategorii městských samojízdných kompaktů. Snadno se ovládá díky řiditelné přední i zadní nápravě. S hydrostatickým systémem pojezdu a dobře řešeným výhledem na pracovní agregáty pracuje s maximálním záběrem více než 3,5 metru. Objem zásobníku na smetky má úctyhodnou kapacitu 5,6 m3. Celková hmotnost vozu CityCat 5006 potom činí 10,5 tun. Stroj má výkonný kropicí systém s obsahem nádrže na čistou vodu 880 litrů. Může být vybavený také systémem recyklace vody prodlužujícím pracovní dobu zametání. Zákazníci, kteří chtějí vůz využít i na tlakové mytí komunikací, jistě ocení variantu, kdy zásobník na smetky je rozdělený a vybavený přídavnou nerezovou nádrží na 1120 litrů vody. Její celková zásoba pak činí 2000 litrů,“ vysvětluje Filip Hachle a zdůrazňuje:

„Právě voda, která pohlcuje prach, je alfou a omegou pro efektivní práci zametací techniky. Bucher disponuje ve všech kategoriích těchto strojů největšími zásobníky na vodu.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 9/2021)