Mnichovský veletrh IFAT klepe na dveře. Kromě jiného představí mladé startupy s inovacemi

Světový veletrh IFAT Mnichov se opět prezentuje jako odrazový můstek pro inovativní mladé společnosti v oblasti environmentálních technologií. Od pondělí 13. do pátku 17. května 2024 se tyto subjekty představí odborníkům v tzv. Start-up Area, na Zelené scéně a v rámci speciálních komentovaných prohlídek.

„Zatímco v jiných sektorech ekonomiky se aktivita startupů zpomalila, dynamika této scény v odvětví environmentálních technologií zůstává vysoká,“ tvrdí ředitel pořadatelské společnosti Messe München Stefan Rummel. Připisuje to především dlouhodobému významu probíraných témat. „Řešení globálních problémů – jako je změna klimatu a její důsledky, znečištěná moře a nedostatek vody nebo rostoucí hory odpadu a ubývající přírodní zdroje – to jsou příklady hlavních výzev, kterým lidstvo čelí, a nabízí prakticky neomezený prostor pro inovativní nápady a nové obchodní modely," je si Rummel jistý.

Mládí vpřed!

Také proto budou mít mladé společnosti na veletrhu IFAT opět široké pole působnosti. K vidění bude Start-up Area v hale C4. Na samostatné výstavní ploše se představí přibližně 50 mladých firem z více než 15 zemí.

Mezi nimi bude například norská společnost Renasys, která si klade za cíl revoluci v čištění odpadních vod novým typem mechanické filtrace. „Náš proces nabízí bezprecedentně vysoké průtoky pro úrovně filtrace od 40 do pěti mikronů,“ vysvětluje Christopher Sveen, spoluzakladatel a ředitel firmy a pokračuje: „Dosahujeme nejen vynikající účinnosti při odstraňování částic, ale jsme také průkopníky v získávání zdrojů, například organické hmoty z komunálních odpadních vod nebo minerálů z těžby.“ Jeho cílem je navázat na veletrhu další dlouhodobá partnerství, aby bylo možné společně řešit některé z nejnaléhavějších ekologických výzev světa.

Zaostřeno na recyklaci

Veletrh IFAT také znamená vstup dalších solárních materiálů na trh. Startup se sídlem v Magdeburgu si dal za úkol využít svou patentovanou technologii k úplné recyklaci solárních modulů. „Získává se nejen sklo, hliník a měď, jak bylo dosud v tomto odvětví zvykem, ale také kritická surovina křemík a drahý kov stříbro,“ vysvětluje spoluzakladatel startupu Dr. Jan-Philipp Mai. Podle něj tato přidaná hodnota snižuje recyklační poplatky pro zákazníky, jako jsou provozovatelé solárních farem a výrobci modulů. Společnost má v současné době roční recyklační kapacitu až 150 000 modulů, která by již měla být do roku 2025 rozšířena až na 500 000 modulů.

Plánem Metycle, mladé společnosti založené v Kolíně nad Rýnem v roce 2022, je stát se „nejefektivnějším a nejdůvěryhodnějším trhem sekundárních kovů na světě.“ Digitální platforma umožňuje prodávajícím a kupujícím obchodovat se všemi druhy kovů a směsných kovů. Metycle řídí celý obchodní řetězec, aby obchodníci se šrotem a sběrači kovů nemuseli kontaktovat recyklační společnosti a samotné hutě. Příslušné strany transakce mohou sledovat dodavatelský řetězec online v reálném čase.

Komentované akce

Kromě samostatné návštěvy vystavovatelů ve Start-up Area se mohou odborníci zapojit také do komentovaných prohlídek. V odpoledních hodinách navštíví vybrané firmy odborný průvodce. Jako doplňkovou informační a networkingovou nabídku bude Start-up Area zahrnovat také tzv. Green Stage pro přednášky vystavovatelů, prezentace asociací, partnerských institucí a odborné diskusní panely. V dopoledních hodinách prvních čtyř dnů budou součástí programu přednáškové a diskusní bloky na pro startupy důležitá témata.

„Ve Start-up Area usnadňujeme mladým firmám vstup na trh a nabízíme jim prostor. Samozřejmě je mezi ostatními vystavovateli v 18 halách a na venkovní ploše také mnoho dalších zajímavých nováčků," zdůrazňuje Philipp Eisenmann, ředitel veletrhu IFAT.

Revoluce v třídění

WeSort.AI zde bude poprvé jako hlavní vystavovatel. Společnost se sídlem ve Würzburgu, založená v roce 2021, se během pouhých dvou a půl let vyvinula ze slibného nápadu v respektovaného hráče v recyklačním průmyslu. Specializuje se na granulární analýzu a třídění odpadů pomocí umělé inteligence (AI) a rozpoznávání objektů, a tak přináší revoluci v nakládání s odpady.

„S naším řešením dosahujeme dříve nedosažitelných úrovní čistoty,“ vysvětluje spoluzakladatel Nathanael Laier a navazuje: „Vrchol naší technologie, produkt BatterySort, významně přispívá k prevenci požárů v třídírnách. Představíme ji zde také na přednášce.“ Tuto technologii již úspěšně používají různé recyklační společnosti v Německu a v roce 2024 zde budou instalovány další stroje na analýzu a třídění s AI.

Spoluprací k úspěchu

Příklad společnosti Greyparrot ukazuje, jakého mimořádného rozvoje mohou bývalé mladé společnosti dosáhnout. Tato britská firma již představila na minulém ročníku veletrhu IFAT svůj inovativní systém, který využívá AI k optimalizaci třídění odpadu. Letos se do Mnichova vrací.

„Za poslední dva roky jsme dosáhli obrovského pokroku v mnoha oblastech – od rozšíření naší knihovny pro rozpoznávání odpadu na více než 70 kategorií a instalace více než 100 analyzátorů Greyparrot ve 14 zemích až po nedávno oznámené strategické partnerství se společností Bollegraaf, největším světovým výrobcem recyklačních systémů,“ říká ředitel Greyparrot Mikela Druckman a dívá se ještě dál: „Pokroku v řešení globální krize odpadů a zdrojů lze dosáhnout pouze tehdy, pokud budeme spolupracovat. Proto se opět těšíme na IFAT, abychom zjistili, jak může náš systém ještě více podpořit mezinárodní klíčové hráče v oblasti recyklace.“*

Foto archiv/Messe München