Brno třídí odpad moderně. Již rok provozuje automatickou třídicí linku

Rok pravidelného provozu automatické třídicí linky se v Brně odrazil také v kvalitnější separaci odpadu, zejména plastu. Současně s sebou přinesl také změnu v systému třídění.

„Technologie automatické třídicí linky nám umožnila v Brně zavést tak zvaný multikomoditní sběr. Po dohodě s Odborem životního prostředí magistrátu jsme upravili pravidla pro třídění. Do žlutých kontejnerů tak patří nejen plast a nápojové kartony, ale také veškeré kovové obaly z domácností. Naše automatická třídicí linka toto vše umí spolehlivě vytřídit,“ objasňuje Pavel Urubek, předseda představenstva SAKO Brno.

Vysoká účinnost třídění

Brněnská linka na třídění odpadu zahájila jako první linka v republice s automatizovaným provozem loni v březnu svůj pravidelný provoz. Do konce minulého roku dokázala zpracovat přes 7000 tun plastu při jedné směně. Od února 2024 přešla linka na dvousměnný provoz. Je ojedinělá především vysokou mírou automatizace provozu.

Základem technologie je soustava optických senzorů, které vytřídí komodity podle jejich typu, tvaru a barevnosti. „Velkou předností je čistota třídění. Už první měsíce provozu potvrdily, že linka bude splňovat očekávané parametry. Účinnost třídění jednotlivých komodit se pohybuje od 88 % u kovů a okolo 95 % u plastového odpadu,“ zdůrazňuje Pavel Urubek.

Ekologický přínos pro region

Nová strojová linka má také skoro o čtvrtinu nižší spotřebu elektrické energie na vytříděný plastový materiál. „Snížili jsme tedy podstatně energetickou náročnost separace odpadu v Brně. A to bych rád ještě podtrhnul, že linku napájíme vlastní elektřinou vyrobenou z energetického využití nerecyklovatelného odpadu,“ upozorňuje Pavel Urubek.

Moderní zařízení automatizované třídicí linky SAKO Brno aktuálně při dvou směnách vytřídí okolo 230 tun materiálu týdně. K následné recyklaci se připraví ve srovnání s předchozí ručním dotřiďováním zhruba šestinásobně vyšší množství různých druhů plastových obalů.

„Za pozitivní signál považujeme, že o třídění u nás projevují zájem také další obce Jihomoravského kraje. Provoz brněnské linky tak zde snižuje podíl odpadu, který by jinak putoval na skládky či k energetickému využití. Také mě těší, že o vytříděné suroviny díky čistotě a kvalitě projevují zájem lokálně blízké společnosti, zabývající se recyklací, takže uhlíková stopa z převážení druhotné suroviny zůstává nízká,“ uzavírá Pavel Urubek.*

Foto archiv/SAKO Brno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down