Kvalitní péče o zelené plochy díky mulčování

Ve městech, obcích i mimo obydlená místa vyvstává čím dál častěji požadavek nejen na údržbu, ale i kvalitu travnatých ploch. Na to, jaké jsou v tomto směru na českém trhu aktuální možnosti, jsme se ptali Michaela Krajcra, obchodního manažera společnosti Unikont Group, s. r. o.

Naše města a obce neustále rozšiřují zelené plochy, vysazují stromy a zkrášlují prostory, které se mohou využívat ke sportu, odpočinku a relaxaci. Proto se stále více klade důraz na častější údržbu a s ní úzce související kvalitu ošetřených ploch. Jak o tato místa pečovat?

Na tuto poměrně jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. V zásadě, z pohledu podniků služeb a dalších subjektů, které mají údržbu zeleně na starosti, jsou možné dvě cesty. Buď budeme řešit tuto práci s pomocí strojů, které budou materiál sbírat. Zde jsou daleko vyšší režijní náklady, ať už se jedná o to, že jsou tyto stroje finančně náročnější nebo musíte navíc plánovat logistiku spojenou s odvážením a zhodnocením posekaného materiálu. Při tomto způsobu údržby budete potřebovat také víc osob a je nutno brát do úvahy i další náklady. Vše v součtu stojí čas a peníze navíc. Potom existuje druhá možnost – jednoduše, kvalitně a rychle upravovat zelené plochy stroji, které tolik nestojí a jsou přímo určené na údržbu zeleně metodou kvalitního mulčování, tedy beze sběru posekaného materiálu.

Leckoho může napadnout otázka, zda nebudeme při tomto způsobu údržby chodit kolem zapáchajících a nevzhledných ploch…?

Všechno záleží pouze na tom, aby travnaté plochy upravovaly stroje speciálně určené na mulčování. Při této metodě se materiál v žacím ústrojí mulčovače několikanásobně poseká v rámci vířivého efektu na velmi malé kousky a následně se rozmělněná hmota natlačí zpět k zemi. Při vhodně zvolené strategii údržby včetně počtu sečí není poznat rozdíl, jestli byl materiál sebraný, či nikoliv.

Jaké jsou další výhody této metody. Proč ji města a obce nevyužívají už dávno?

Vše je jenom otázka času. Kvalitní řešení, které vyžaduje současně méně nákladů a kratší dobu strávenou údržbou si najde svoji cestu samo. Systém mulčování má navíc i další a neméně důležitou výhodu. Díky tomu, že zelenou hmotu zpracujete na velmi malé kousky, které se velice rychle na ploše rozloží, tak nejen že pro trávník vytvoříte výživu, ale současně půda nebude tolik vysychat a tráva i v teplých a sušších měsících bude pěkně zelená.

Které stroje pro mulčování nabízíte?

Naše společnost zastupuje techniku značek Ariens, která je vhodná na rozlehlé a rovinatější plochy, a AS-Motor, určenou na údržbu složitého a svažitého terénu.

O technice AS-Motor jsme hovořili nedávno. Zaměřme se tentokrát na sekačky Ariens.

Jedná se o stroje s nulovým poloměrem otáčení, tak zvané Zero-Turn. Ovládají se pákami, což je extrémně vhodné řešení do městských prostorů díky tomu, že se dokáží otočit na místě, kolem stromu, sloupu nebo se rychle vyhnou jiné překážce. Nemusíte tak řešit zbytečný čas s několikanásobným najížděním kolem překážek. Vše je hotovo rychle, jednoduše. Žací techniku Ariens nabízíme ve čtyřech základních modelech. Pro soukromé zahrady je určená řada Edge. Modely Ikon XD si dobře poradí s plochami o rozloze kolem 2000 m2. Následují profesionální stroje Apex pro plochy kolem 3500 m2. Vlajkovou lodí značky Ariens je potom Zenith, který si zákazníky získává svou nízkou cenou, rychle a kvalitně odvedenou prací a komfortem způsobeným odpružením sedačky a předních kol. Jeden tento stroj s jedním člověkem zvládne za hodinu údržbu až 18 000 m2.

Všichni známe přísloví o zajíci v pytli. Je možné si uvedenou techniku vyzkoušet? Kam se mohou zájemci obrátit?

Všechny uvedené stroje předvádíme u zákazníků v jejich podmínkách, kde mají své představy o údržbě. Techniku odprezentujeme buď přímo my nebo je možné v rámci celé České republiky využít členů dealerské sítě značek Ariens a AS-Motor. Pro další informace nebo předvedení nás mohou zájemci kontaktovat na telefonních číslech pro Čechy: 720 961 586, Moravu: 702 208 511 nebo prostřednictvím stránek www.unikont.cz.*

Foto archiv/Unikont Group

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2024)