Kvalita podpořená vysokým výkonem

Široké portfolio kompaktních samojízdných zametacích vozů i nástaveb s objemem zásobníku od dvou do 12 m3 určených pro komerční podvozky nabízí výrobní společnost BUCHER. Výhradním dovozcem zametací techniky této značky do České republiky i na Slovensko je firma HANES s. r. o. S portfoliem s důrazem na novinky nás seznámil její jednatel Filip Hachle.

„BUCHER je etalonem mezi výrobci zametacích vozů a nástaveb. Všechny zametače se kromě vysokého výkonu a snadné obsluhy vyznačují i ohleduplností vůči životnímu prostředí. V každé kategorii se nachází také bezemisní varianta, tedy technika s plně elektrickým pohonem,“ vysvětluje Filip Hachle.

Také „zelené“ řešení

Nejmenším členem a novinkou v týmu samosběrných zametacích vozů je CityCat VS20 a V20 se zásobníkem o objemu 2,0 m3. Je nástupcem nejprodávanějšího kompaktu v kategorii zametačů CityCat 2020 o objemu 2 m3 v Evropě, ale i u nás. K dispozici je ve čtyřech (brzy pěti) modelových a hmotnostních variantách (od 3,5 do 4,8 t) s motory Euro 6D anebo Stage V. Všechny modifikace je možné využít jako nosiče nářadí, tedy výměnných nástaveb a využít je například při zimní údržbě. V nabídce přibyl i pohon všech kol 4 x 4.

„Oba modely jsou dostupné i s elektrickým pohonem. Mají označení VS20e a V20e. Jedná se o sériově vyráběné stroje, které proti dieselovým sourozencům nemají žádný handicap. Naopak jsou efektivnější, a tím pádem i úspornější. Kapacita akumulátorů činí 45 kWh, respektive 63 kWh. Vozy mají palubní nabíjecí stanici 22 kWh. Pro uvedení do provozu tedy není třeba žádná zvláštní infrastruktura. Proti dieselové modifikaci jsou CityCaty s elektropohonem významně tišší. Lze je tak využívat například i pro noční úklidy chodníků a veřejných prostranství,“ dodává Filip Hachle.

Největší kompakt

Stroj vhodný pro údržbu městských i rychlostních komunikací nese označení BUCHER CityCat 5006. Vyrábí se ve dvou verzích s možností pojezdové rychlosti 50 nebo 80 km/h. Díky své šířce 1,8 metru nevadí provozu. Navíc může být využitý jako nosič výměnných nástaveb a pomoci i při zimní údržbě.

Tento největší kompaktní zametač je snadno ovladatelný díky řiditelné přední i zadní nápravě. S hydrostatickým systémem pojezdu a dobře řešeným výhledem na pracovní agregáty pracuje s maximálním záběrem více než 3500 mm. Objem zásobníku na smetky má úctyhodnou kapacitu 5,6 m3. Celková hmotnost vozu CityCat 5006 činí 10,5 tuny.

Stroj je vybavený výkonným kropicím systémem s obsahem nádrže na čistou vodu 880 litrů. Je možné agregovat systém recyklace vody, který prodlouží pracovní dobu zametání. Zákazníci, kteří chtějí vůz využít na tlakové mytí komunikací, ocení variantu s rozděleným zásobníkem na smetky a přídavnou nerezovou nádrží na 1120 litrů. Celková zásoba vody pak činí 2000 litrů.

Pokračuje Filip Hachle: „Pro efektivní práci zametací techniky je alfou a omegou voda, která pohlcuje prach. BUCHER disponuje ve všech kategoriích největšími zásobníky na vodu a k tomu nabízí také systémy recyklace.“

Diesel i elektrická verze

Pohonnou jednotkou dieselového stroje CityCat 5006 je industriální motor FTP o výkonu 118 kW splňující emisní normu Euro 6D. Konstruktéři využili nejmodernější technologie. Plně hydrostatický systém pohonu Load sensing advanced poslední generace se podřizuje provozním požadavkům vozu a vylučuje neefektivní chod motoru. Dosáhne-li zametač potřebné dynamické rychlosti, odpojí se zátěž motoru. Jinými slovy – stroj neodebírá výkon, pokud ho nepotřebuje. Využití dynamické síly doprovází i výrazná úspora pohonných hmot.

Na ovládacím panelu je možné sledovat veškeré provozní parametry včetně detailního rozlišení, v jakém režimu stroj pracoval. Evidují a rozlišují se hodiny zametání bočních kartáčů, práce s předním kartáčem, čas strávený na cestě, při práci (zametání). Pro každý pracovní režim se vykazuje spotřeba PHM. Displej zobrazuje stavy provozních kapalin. Slouží i pro diagnostiku a parametrizaci zametače a také jako kamerový systém.

„Pro obsluhu příjemnou volitelnou výbavou všech kompaktních zametačů bude systém EasyClean pro snadné vypláchnutí prostoru nad separačním sítem a celého zásobníku na smetky pomocí soustavy trysek s přípojkou na hydrant nebo vysokotlaký mycí systém stroje, pokud je jím vybavený,“ pokračuje Filip Hachle a navazuje:

„Letos byla na mnichovském veletrhu IFAT představená i nová generace tohoto zametače CityCat VR50e, tedy jako elektromobil s kapacitou akumulátorů 137 kWh. Rychlonabíjení 70 kWh umožňuje stroj provozovat téměř nepřetržitě. V této modifikaci bude také k dispozici zametací vůz s motorem splňující emisní normu Euro 6E.“

Zametací nástavby

V programu zametacích nástaveb došlo ke generační výměně stávajících produktů za novinku v podobě nové generace s označením BUCHER MaxPowa V series, a to ve třech variantách V50, V65, V80 a V120. Jsou určené pro úklid měst, silnic, dálnic či letištních ploch. Ve velikostech 5 / 6,5 / 8 / 12 m3 se montují na komerční podvozky. Pohon je řešený samostatným nástavbovým motorem nebo od podvozku nosiče.

„Možné je rovněž využití hydrostatického pohonu pojezdu podvozku v režimu práce, což je čím dál žádanější koncept, neboť tak lze dosáhnout minimální rychlosti například při práci za frézou nebo v místech, kde míra znečištění či nutnost manévrování vyžaduje plazivou rychlost. Nástavby se podle velikosti pyšní zásobou čisté vody až 2000, s přídavnou nádrží až 6000 litrů, což značně navyšuje pracovní perimetr zametacího vozu,“ navazuje Filip Hachle a uzavírá:

„Dále došlo k optimalizovanému umístění ventilátoru a proudění vzduchu v nástavbě, a tím k navýšení již tak značného sacího výkonu. Na výběr jsou dvě možnosti uchycení zametacích agregátů podle preferencí uživatele: s tak zvaným taženým anebo tlačeným bočním přimetacím kartáčem. Z bohatého seznamu příslušenství si lze vybrat například zadní sací hubice v celé šíři vozidla, vysokotlaký systém v několika variantách, různé rozměry bočních kartáčů a sacích hubic. Z bohaté nabídky si určitě vybere každý. Zájemcům poskytneme podrobné informace a vytvoříme konfiguraci na míru daným podmínkám a požadavkům.“

(jak)

Foto archiv/HANES*

 

Popisky:

1:

Vlajková loď mezi kompaktními zametači kategorie 2 m3, nejprodávanější zametací stroj BUCHER CityCat V20, je dostupný ve dvou hmotnostních a výkonnostních kategoriích – se spalovacím motorem anebo plně elektrický

2:

BUCHER CityCat V20 4 x 4 se zimním příslušenstvím, sypačem o objemu 1m3, nádrží na 400 l solanky na zvlhčování soli a šípovou sněhovou radlicí

3:

Již víc než dvacet městských zametačů BUCHER CityCat 5006 udržuje čistotu našich měst a obcí

4:

Zcela nový model městského zametače BUCHER CityCat VR50e s elektrickým pohonem

5:

BUCHER MaxPowa V80 RS s oboustranným zametáním a integrovaným zadním odsávání v celé šířce vozidla je největší nástavba pro podvozky kategorie 18 t

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down