Krása zahrady spočívá v detailech

Dnešní doba si žádá jednoduchá, ekonomicky smysluplná a časově nenáročná řešení. Ani v oblasti údržby travnatých ploch tomu není jinak. Proto města, obce, profesionální poskytovatelé služeb, ale již dokonce také zástupci privátního sektoru stále častěji řeší otázku mulčování, která je z mnoha pohledů výhodnější než sekání trávy se sběrem.

O tomto způsobu údržby travnatých ploch – a nejen o něm – jsme hovořili s Michaelem Krajcrem, obchodním manažerem firmy Unikont Group s. r. o., která přichází na trh s novými americkými stroji ARIENS, které jsou lídry v oblasti mulčování.

Odborné veřejnosti je značka ARIENS nejen díky sněhovým frézám jistě známá. Jak byste ji v krátkosti představil?

Firma ARIENS má dlouhou historii. Již roce 1933 Henry Ariens se svými syny představil první stroj. Začali se čtyřmi zaměstnanci a nyní společnosti zaměstnává více než 1500 lidí ve Spojených státech, Velké Británii a Norsku. ARIENS je známý po celém světě jako výrobce a prodejce kvalitních strojů pro privátní i profesionální použití – s jednoduchou obsluhou a nenáročným servisem. V Evropě je čím dál populárnější styl úpravy travnatých ploch mulčováním, a proto představuje ARIENS své stroje s nulovým poloměrem otáčení, tak zvané zero-turny, také v České republice.

Můžete popsat hlavní výhody těchto strojů ve srovnání s tradičními traktorovými sekačkami?

Podívejme se na problematiku údržby zeleně úplně jednoduše. Lidé pracují více a déle než kdykoli předtím a o víkendu chce málokdo trávit své drahocenné volno sečením trávníku. Sekačka ARIENS s otáčením kolem vlastní osy zvládnou práci v požadované kvalitě během chvilky. Stejná situace je i ve firmách, které vyvíjejí velký tlak na produktivitu práce. Potřebujete udělat práci rychle a s minimálním počtem zaměstnanců. Sekačky zero-turn zvládnou posekat dvakrát vetší plochu za stejný čas než klasická žací technika traktorového typu.

Proč jsou tyto stroje s nulovým poloměrem otáčení tak rychlé a současně odvádějí práci v požadované kvalitě?

Místo klasického řízení, které ovládá přední kola s omezeným konstrukčním řešením a zadním pohonem, jsou zero-turny poháněné a řízené zadními koly prostřednictvím dvou nezávislých převodovek. K jízdě dopředu, dozadu a změnám směru se využívají místo volantu dvě pákové rukojeti. Tento systém umožňuje otáčení na místě. Tím odpadají zbytečné nájezdy při objíždění překážek nebo otáčení na konci sekání. Při úpravě trávníku je velmi důležitá kvalita posekané plochy. Žací ústrojí, které je svařené dohromady, zajišťuje značnou pevnost, trvanlivost a odolnost proti případným nárazům. Sekačky můžou mít zadní nebo boční výhoze

Zastavme se u konkrétních modelů, které ARIENS uvádí na český trh.

Pro začátek jich tady bude k dispozici pět. Pilířem nabídky se stane určitě řada s označením ZENITH. S vysokým výkonem zajištěným prověřeným motorem Kawasaki FX se šířkou záběru až 152 centimetrů je určená převážně pro profesionální použití. Odpružení předních vidlic zajišťuje spolu s plně odpruženým sedadlem vysoký komfort obsluhy. Ocelový skládací rám ROPS zase garantuje větší ochranu posádky. Druhá modelová řada APEX disponuje šířkou záběru až 132 centimetrů. Bude cílit na zákazníky vyžadující profesionální troj za příznivou cenu. Oba modely nabídnou zadní i boční výhoz posekaného materiálu s možností dodatečné montáže mulčovací sady. Řada IKON XD je vybavená trubkovým rámem pro vysokou zátěž. Ten poskytuje zvýšenou pevnost a stabilitu při jízdě v různých terénech. Silné žací ústrojí je odolné a zajišťuje vynikající kvalitu odvedené práce. Kdo si bude chtít naplno vychutnat komfort a pohodlí sekaček ARIENS podpořené kvalitou a výkonem, pro toho je určená řada EDGE. Čtyřbodový systém zvedání žacího ústrojí umožňuje bezkonkurenční stabilitu a konzistentní sečení, které vyžaduje i privátní sektor.

Všechno tyto stroje pohání benzínové motory. Myslí výrobce také na ekologii?

V oblasti alternativních pohonů vyvinul a vyrobil ARIENS modelovou řadu ZENITH E, která vychází z řady ZENITH s benzínovým motorem. Tato technika s elektromotory je určená zákazníkům s požadavky na nízkou hlučnost, nulové emise a maximální profesionální výkon. Sekačku pohání čtveřice baterií s energií pro celodenní pracovní nasazení. Tyto stroje se uplatní především u nemocnic, škol a dalších lokalit citlivých na nadměrný hluk a emise.

Jaké benefity sekaček ARIENS byste dále vyzvedl?

Základním stavebním kamenem je kvalita zpracování. Každý stroj se ručně sestavuje z dílů vyvinutých a vyráběných ve Velké Británii. Výrobce klade maximální důraz na špičkový výkon, spolehlivost a povrchovou úpravu. Velmi důležitým hlediskem je také komfort obsluhy. Pohodlná nastavitelná sedačka s vysokým opěradlem a polstrovanými područkami zajišťuje plynulou jízdu po nerovném povrchu. Stroj s nulovou osou rotace umožní sekat trávník efektivně. Můžete se totiž na konci ošetřované plochy otočit o 180°. Již není třeba přejíždět přes posekaný trávník nebo ztrácet čas couváním, abyste se dostali na místo pro další přejezd.

Mohou si s vámi zájemci domluvit předvedení strojů ARIENS?

V případě, že by se potenciální uživatelé chtěli přesvědčit v praxi a konkrétních podmínkách, jak tyto produktivní stroje s nulovým poloměrem otáčení fungují, mohou nás kontaktovat. Určitě najdeme vhodný termín pro předvádění.*

Foto archiv/Unikont Group

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2023)