25.12.2020 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě zimní soupravy pro východní Čechy

V dílnách jičínské společnosti KOBIT byla předána dvě nová vozidla pro ÚDRŽBU SILNIC Královéhradeckého kraje, a. s. Jedná se o modely Scania P 410 s pohonem 4 x 4 (foto), které rozšířily flotilu vozů této značky ve společnosti na dvanáct.

Vozidla Scania mají i díky svému švédskému původu se zimní údržbou silnic bohaté zkušenosti. Její popularita v tomto segmentu roste i u nás, a to zejména pro své technické parametry a spolehlivost.

Nejen pro zimu

Scania s kabinou řady P totiž měří na výšku jen 3150 mm, což ji dělá nejnižším vozidlem v segmentu plnopohonných aut. Díky vzduchovému podvozku lze navíc výšku v případě potřeby ještě snížit. Na silnicích nižších tříd, kde se nachází řada nízkých mostů a podjezdů, je proto pro pracovníky údržby silnic právě výška vozidla důležitým parametrem.

Jedna nová Scania je určená pro cestmistrovství v Jičíně, druhá pro Novou Paku. Vozidla ročně ujedou kolem 10 000 km. Během zimní údržby, v období od 1. listopadu do 31. března, jsou zařazena v pohotovosti schopna vyjet ihned po příkazu dispečera. Mimo zimní období pak vozy slouží k lokálním opravám vozovek nebo na stavební práce v režii ÚDRŽBY SILNIC Královehradeckého kraje.

Zvlášť v zimě ocení řidiči pohon všech kol. Standardně je poháněná zadní náprava. Řidič si může uzamknout mezinápravový diferenciál, čímž připojí přední náhon.

Vozidlo Scania P 410 je poháněné šestiválcovým třináctilitrovým dieselovým motorem o výkonu 410 k. Ten je na kola přenášen prostřednictvím dvanáctistupňové automatizované převodovky Opticruise, která zvyšuje komfort ovládání a řidiči tak umožňuje plně se věnovat obsluze sněžného pluhu a nástavby.

S moderními systémy

Aby byly vozy poslané v případě sněhové kalamity na správná místa, usnadňuje rozhodování dispečerům systém zimní údržby propojený s meteorologickými daty. Ten se buduje už desítky let a vzhledem k zvyšujícímu se provozu a klimatickým změnám je čím dál složitější. V této profesi je neustále co vyvíjet a vylepšovat ke spokojenosti motoristů. Stejně jako automobilky dodávají nová vozidla, tak i údržby silnic vylepšují své systémy a organizaci při zimních pracovních výkonech.

Moderní elektronické systémy údržbě silnic pomáhají zejména v aktuálním přehledu, kde se vozidlo právě nachází a jakou činnost vykonává. To vše je možné díky osazení systému GPS a dalších propojených čidel. Navíc díky meteorologickým stanicím dispečer vidí aktuální stav počasí v dané lokalitě.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down