Další krok pro rychlejší nasazení autonomní přepravy mezi dopravními uzly

Společnost Scania spouští komerční pilotní program autonomní přepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme). V plánu jsou automatická řešení s využitím předních technologií od společnosti Plus.

Scania tak pokračuje ve strategickém vývoji autonomních řešení přepravy mezi dopravními uzly. Jakožto člen skupiny TRATON bude také spolupracovat s americkou společností Plus, která ve vozidlech společnosti Scania a skupiny TRATON implementuje plně autonomní technologii SuperDrive™ na úrovni 4.

Komerční pilotní program autonomní přepravy je součástí úsilí zpřístupnit zákazníkům možnost testování samořiditelných vozidel a demonstrovat je v provozu. Dále se zaměřuje na tvorbu koncepcí, které bude možné dále rozšiřovat, aby zákazníkům přinášely skutečnou přidanou hodnotu.

Pro bezpečnější, efektivnější a udržitelnější jízdu

Spuštění programu přichází v době, kdy zákazníci hledají důvěryhodné a spolehlivé partnery, s nimiž se pustí do vývoje a zavádění autonomních vozidel v rámci svého podnikání. Toto nové řešení vyniká díky tomu, že ho lze přizpůsobit konkrétním trasám a přepravním profilům zákazníků.

„Naším závazkem je vyvíjet řešení v oblasti autonomní přepravy, která jsou kompletně propojená. Znamená to, že technologie jsou šité na míru a podpora je poskytována přímo od výrobce. Řešení jsou navržena tak, aby je naši zákazníci mohli provozovat v rámci stávající infrastruktury a provozních procesů,“ popisuje Peter Hafmar, viceprezident společnosti Scania a vedoucí oblasti autonomních řešení.

Očekává se, že řešení v oblasti autonomní přepravy mezi dopravními uzly od společnosti Scania nejenže pomůže u zákazníků zlepšit efektivitu přepravy, sníží emise a zvýší bezpečnost na silnicích, ale pomůže rovněž řešit celosvětově stále větší nedostatek řidičů.

V plánu další rozšiřování programu

Scania autonomní řešení přepravy testuje na švédských silnicích již od roku 2021. Letos plánuje rozšířit pilotní provoz u zákazníků i v dalších evropských zemích. „Rozšířením programu autonomní přepravy mezi dopravními uzly zaujímáme v oblasti poskytování autonomních řešení zákazníkům přední pozici,“ říká Peter Hafmar.

Nákladní vozidla Scania vybavená systémem autonomního řízení úrovně 4 od společnosti Plus se záložním řidičem se už testují na veřejně přístupných silnicích v Evropě. Obě společnosti spustí pilotní komerční provoz, a poté zahájí sériovou výrobu, která umožní nasazení takových vozidel v širším měřítku.

Společnost Plus velmi těší, že si ji Scania zvolila jako dlouhodobého partnera v oblasti autonomních technologií. Zúročíme celosvětové zkušenosti při zavádění našeho vysoce modulárního a flexibilní softwaru pro autonomní řízení. Společnosti Scania tak pomůžeme urychlit vývoj výkonných autonomních nákladních vozidel, která se bezpečně a jednoduše začlení do provozu zákazníků a budou komerčně nasazována v širším měřítku,“ uvádí Shawn Kerrigan, provozní ředitel a spoluzakladatel společnosti Plus.

Peter Hafmar dodává: „Autonomní řízení vnímáme jako klíčový prvek v rámci našeho kompletního sortimentu bezpečných, efektivních a udržitelných přepravních řešení, která lze přizpůsobit konkrétním potřebám každého zákazníka. Naši snahu v tomto směru partnerství skupiny TRATON se společností Plus významně posiluje.“

Více informací o pilotním komerčním programu autonomního řízení společnosti Scania najdete v tomto videu. Podrobnosti o řešení v oblasti autonomní přepravy ve společnosti Scania najdete zde.

O společnosti Plus

Firma Plus je globálním poskytovatelem řešení softwaru pro autonomní řízení, která sahají od bezpečnostních systémů nové generace s řidičem po vysoce automatizované systémy PlusDrive® a SuperDriveTM bez řidiče. Společnost se sídlem v kalifornském Silicon Valley působí v USA, Evropě a Austrálii ocenil časopis Forbes jako jednoho z nejlepších startup zaměstnavatelů v USA a magazín Fast Company jako jednu z nejinovativnějších firem světa. Otevřená platforma pro autonomní řízení společnosti Plus se již dnes používá v komerčních vozidlech. Partneři jako Bosch, dm-drogerie markt, DSV, IVECO, Luminar, Nikola a Transurban spolupracují se společností Plus na podpoře zavádění přepravních řešení nové generace.*