Zima klepe na dveře. Jste připraveni?

Zanedlouho vstoupí do našich končin paní Zima. Haldy sněhu, náledí, dlouhé noci, teploty pod nulou, s tím vším se budeme následující čtvrt rok dennodenně potýkat. Možná už jste si pořídili novou bundu a cítíte se nachystaní, ale co vaše technika? Je připravená čelit zimě?

Na těžkou práci je tu sněžný pluh

Jestli vlastníte pozemek, na kterém je více než deset metrů přístupové cesty, pak vám všema deseti doporučujeme sehnat sněžný pluh. Odhazovat každý den nekonečné množství čerstvě napadaného sněhu vám sice nahradí pravidelné hodiny v posilovně, ale brzy vás monotónnost pohybu přestane bavit.

Sněhové pluhy řadíme do komunální techniky, což znamená, že slouží především pro údržbu komunikace. Zpravidla se jedná o přídavné zařízení na traktor, malotraktor nebo malé nákladní automobily, ale i multikáry nebo vysokozdvižné vozíky. Ovšem pozor, podle druhu vozidla se k radlici dodává připojovací deska, pluhy nejsou zdaleka tak univerzální, jak se zdá.

Jak se v pluzích vyznat?

U pluhů rozlišujeme dva druhy, čelní a zadní. Čelní pluhy se vyskytují častěji a umožňují větší tvarovou variabilitu. Totiž, jejich křídla lze například nastavit do tvaru šípu, pravého či levého zkosení, nebo do tvaru Y a obdobně se liší i úhel přetáčení vlevo nebo vpravo, který určuje konkrétní druh pluhu. Pokud nelze radlici nijak nastavit, pak hovoříme o pevném pluhu.

Zadní pluh se přidává pouze k malotraktorům a traktorům, připojí se přes tříbodový závěs. Za jeho výhodu lze označit nižší pořizovací cenu na rozdíl od  čelního pluhu, ale možnosti nastavení křídel nejsou tak rozmanité. K lepším pluhům se přidávají proti nárazové pružiny, které chrání zařízení před deformací. Kopírování vozovky bývá většinou mezi +4°a -4°.

Jak u čelního, tak u zadního pluhu myslete čas od času na výměnu shrnovacího břitu, radlice tak získá prakticky neomezenou životnost a vždy bude spolehlivě fungovat.

Kam nemůže radlice, tam nastrčte frézu

V místech, do kterých se nedostanete se sněžným pluhem, oceníte sněhovou frézu. Nástroj, který slouží pro odklízení velkých vrstev sněhu jak z komunikací, tak i z rovných travnatých ploch. Fréza, na rozdíl od pluhu, není primárně přídavné zařízení, ale samostatný stroj s benzínovým motorem, případně elektrickým. Připomíná sekačku na trávu.

Vepředu frézy najdete tzv. šneka – stočené lopatky, vyrobené z plastu nebo železa, které nabírají sníh, hrnou jej do odbočné trubky, která ho chrlí tam, kam komín nasměrujete. Ne, že by vám tedy sněhu na pozemku jako zázrakem ubylo, fréza však zaručí jeho lepší distribuci. Zvažte proto, který prostor chcete mít vyčištěný a na kterém naopak nevadí větší množství sněhu.

U fréz rovněž rozlišujeme dva druhy, jednostupňový a dvoustupňový. Rozdíl ve stupních tkví v tom, zda šnek přímo odvádí sníh do odhazovacího komína (jednostupňový), nebo zda sníh mezi šnekem a komínem zpracuje ještě tzv. vyhazovací rotor (dvoustupňový). Dvoustupňový systém považujeme za výkonnější a bytelnější, hodí se především na ztuhlý, zmrzlý a ušlapaný sníh. Jednostupňový systém bohatě stačí těm, kteří vyráží se sněhem bojovat sotva čerstvě napadne.

Posypový pomocník

Za posledního zimního a neméně důležitého pomocníka pokládáme sypače soli. Jeho použití a ošetření komunikace dotáhne do konce odklízecí práce, které se provedly pomocí pluhu nebo frézy. Sypač soli se rovněž zapojí za malotraktor nebo traktor jako přídavné zařízení, podobné vozíku. Jeho vršek naplníme solí, resp. jinou ošetřující chemií, sklopíme násypku, která odvádí látku do metacího zařízení, který sůl rovnoměrně roznese po povrchu komunikace. Nesporná výhoda sypače soli spočívá v tom, že jej lze využít i v létě, například na rozmetání hnojiva po trávníku.

Všechny tři stroje pracují v zimě v podmínkách, které označujeme za náročné. Proto, proveďte pečlivou revizi jak před sezónou, tak po ní, abyste u všech výrobků dosáhli maximální možné délky života.*

http://www.forestmeri.cz/

Forestmeri s. r. o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down