27.06.2018 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze stínu pětapadesátileté historie

Malí zůstávají ve stínu těch větších. Tak to na světě chodí. Například zemědělské traktory John Deere jsou proslulejší, než jejich zahradní soukmenovci. Nápad posadit sekáče trávy za volant přitom není o nic menší, než přepřáhnout traktory místo koní.

John Deere zcela zastínila půlkulatých 55 let od okamžiku, kdy stejná firma představila svůj první zahradní traktor.

Traktůrek John Deere 110 vyjel v roce 1963, měl sedm koní, tři rozsahy převodovky a variátor pro plynulou změnu pojezdové rychlosti. Už tehdy se k němu kromě žacího ústrojí dala pořídit radlice, sněhová fréza, přívěs, rotační kartáč, ale třeba i malý postřikovač, pluh, secí stroj, smyk, talířový kypřič či dokonce kompresor.

Od samého začátku tedy bylo zřejmé, že John Deere nemyslí jen na zahradu, ale také na komunální služby – odklízení sněhu a zametání chodníku. Chtěl nabídnout univerzální traktor, který si poradí se vším.

Šlo o dobrý nápad, z jehož prozíravosti nic neubralo ani oněch zmíněných 55 let. I dnes si k zahradním traktorům John Deere můžete přikoupit zametací kartáče, radlice a sypače. K těm silnějším řad X300 a X500 i sněhovou frézu.

Novinkou letošní sezóny jsou vylepšené traktory řady X100. Pro sečení se sběrem jsou vhodné zejména modely X116R, X146R a X166R s motory Briggs & Stratton, v základu vybavené žacím ústrojím se středovým výhozem o záběru 92 nebo 107 cm a sběrným košem na 300 litrů. Pořípadě můžete sáhnout po modelech X106, X126 a X166, k nimž se dodává žací ústrojí s bočním výhozem o záběru 107 nebo 122 cm.

Stroje řady X100R nabízejí řidiči pohodlnější sedadla a snadnější ovládání jízdy vpřed a vzad dvěma pedály vedle sebe. Žací ústrojí se zdvihá a spouští inovovanou pákou na levém blatníku, jíž se seřizuje i výška sečení. Starty při nízkých teplotách usnadňuje poloautomatický sytič, jehož ovládací páčka se sama vrací do nulové polohy. A startovací akumulátory mají vyšší kapacitu.

Z uvedených strojů stojí za zvláštní pozornost cenově zvýhodněný model X106 s motorem Briggs & Stratton OHV o výkonu 6,85 kW (9,3 k) a plynulou variátorovou převodovkou CVT, který místo původní ceny 71 990 Kč včetně DPH nyní pořídíte za 63 990 Kč.

Zatímco v roce 1963 se dal koupit pouze jediný model 110, v současnosti je stáj zahradních traktorů John Deere pestřejší. Kromě standardních modelů v ní najdete například traktory s řízením všech čtyř kol (modely X354 a X584), typy vybavené hydraulickým řízením, zdviháním a spouštěním žacího ústrojí – X370 a X590, přičemž ten poslední zmíněný je současně nejsilnějším traktorem John Deere se zážehovým motorem.

(Podrobnosti v Komunální technice 6/2018)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down